"Bukowa czyta" 2019

W dniu 7 czerwca  uczniowie  Zespołu Placówek Oświatowych  im. Jana Pawła II w Bukowie przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji pobijania rekordu masowego czytania pod hasłem: „Jak nie czytam, jak czytam”, który swoim patronatem objęła redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”.

Akcja jest okazją do poczytania sobie w gronie koleżanek i kolegów, w miłych okolicznościach, bez dorabiania wielkiej filozofii.

Głównym celem jest budowanie pozytywnego wizerunku książki, tak by czytanie kojarzyło się z czymś przyjemnym, z wolnym czasem i rozrywką. Akcja ma zachęcić tych uczniów, którzy wciąż traktują czytanie jako przykry obowiązek.

Symbolem wspólnej akcji jest rekord w liczbie osób czytających w jednym momencie. Co roku czyta wspólnie ponad 400 tys. osób.
Nasza szkoła już po raz czwarty uczestniczy w tej najpopularniejszej akcji czytelniczej dokładając swoją cegiełkę do tego  rekordu. Co roku staramy się  pokazać, że  czytanie  może być atrakcyjne, a BUKOWA jest miejscowością ludzi czytających.

W tym roku  o poranku  przed szkołą zebrało się ponad 200 uczestników. Każda klasa zaprezentowała „klasowy układ z książką w roli głównej” z przygotowanymi plakatami promującymi czytelnictwo do pamiątkowego zdjęcia. Następnie wyruszyliśmy w barwnym korowodzie ulicami naszej miejscowości dumnie niosąc napis „BUKOWA CZYTA”. Punktualnie o 10.00 ,zgodnie z założeniami akcji, odbyło się wielkie czytanie .

To ,że czytać można wszędzie pokazaliśmy  udając się na wycieczkę do Zakładów Wapienniczych LHOIST Bukowa. Najmłodsi uczniowie czytali w szkolnym autobusie, natomiast najstarsi w  ładowarce. Dzięki uprzejmości pana dyrektora  mieliśmy niepowtarzalną możliwość zobaczenia prężnie działającego zakładu, a przede wszystkim kopalni  złóż kamienia wapiennego co okazało się nie lada atrakcją.

Miło było spotkać się w tak licznym gronie, by wspólnie czytać swoje ulubione książki oraz   promować czytelnictwo i bibliotekę szkolną .

 

 

 
 
 
 
 

PRZERWA NA CZYTANIE

 

     7 maja 2019 roku  120 uczniów z Zespołu Placówek Oświatowych  im. Jana Pawła II w Bukowie wzięło udział w ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie, zorganizowanej przez bibliotekę szkolną. Wydarzenie to odbywało się w ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek pn. „Przerwa na czytanie”. 

    Ponadto  najmłodsi uczniowie  podjęli wyzwanie na zaczytanie. Codziennie rano,  w dniach od 6 do 10 maja,  uczestniczyli w porannym czytaniu, gdzie  w ” Strefie czytania” czytali dzieciom  starsi koledzy i nauczyciele. A ponadto uczniowie z klasy II wzięli udział w konkursie czytelniczym ze znajomości książek Grzegorza Kasdepke.  Największą wiedzą wykazały się dwie uczennice: Kaja Kotwica i Eliza Giemza.

     W całym przedsięwzięciu  chodziło o  pokazanie dzieciom, że czytanie jest ciekawe, jak również zachęcenie do sięgnięcia po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.  Mamy nadzieję, że udział naszych uczniów w tej akcji przyczyni się do rozpropagowania wśród nich „mody na czytanie”!!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„BUKOWA CZYTA DZIECIOM”

    8 czerwca 2018 r.  uczniowie z całej Polski zebrali się w swoich szkołach i wspólnie czytali — każdy to, na co miał ochotę. Przy organizacyjnej pomocy bibliotek stworzyli niespotykaną dotąd ogólnopolską akcję, ustanawiając rekord czytania w jednym momencie! Nasza szkoła, już po raz III, z ochotą przyłączyła się do akcji poprzez czytanie w różnych interesujących dla nas miejscach, sytuacjach i pozach!    

    Tegoroczne obchody, w Zespole Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Bukowie,  połączyliśmy
z XVII  Ogólnopolskim Tygodniem  Czytania Dzieciom  oraz Nocą bibliotek.   W piątkowy poranek wszyscy uczestnicy po wysłuchaniu wiersza Juliana Tuwima „Lokomotywa”, wyruszyli w podróż z książką pod hasłem „Stacyjkowo- Lizakowo”  W barwnym korowodzie przypominającym lokomotywę  z wagonikami  wzięli udział przebrani w przepiękne bajkowe stroje uczniowie  wraz z nauczycielkami. Wyruszyliśmy spod szkoły  o godzinie 9.00. Na początek udaliśmy się na stację kolejową.  Tam czekała na nas pani dróżniczka Barbara Mróz, która przeczytała  fragment książki „Arka czasu”.  Następnie wyruszyliśmy  do zakładu Lhoist Bukowa, gdzie czytał dla nas pan dyrektor Zbigniew Żarnatal. Kolejną stacją   naszej podróży był Ośrodek Zdrowia, w  którym spotkaliśmy się z panią doktor Ewą Szczecińską.  Po wysłuchaniu kolejnego fragmentu opowiadania udaliśmy się do  przedostatniej stacji, a był nią miejscowy kościół. Tu dla nas zgodził się przeczytać gospodarz parafii- ks. Tadeusz Siciarski, W trakcie marszu było gwarnie, barwnie  i wesoło. Wzbudzaliśmy uśmiech i zainteresowanie wśród mijających nas przechodniów, którym uczniowie rozdawali broloczki z napisem „Bukowa czyta” i zakładki do książek.

     Po przybyciu do szkoły na  uczestników parady czekała  pani dyrektor Agata Kapelusz-Derejska, która   przeczytała niestety ostatni już fragment książki.....bo przecież każda podróż kiedyś się kończy.

     Uwieńczeniem czytelniczej podróży było poszukiwanie skarbu ukrytego na placu szkolnym. Z tym zadaniem uczestnicy poradzili sobie na szóstkę, ponieważ odnaleźli aż dwa skarby. W tajemniczych pudełkach  odkryli  własnoręcznie wykonane zakładki do książek i lizaki. Postacie bajkowe zostały zaproszone na lody ufundowane przez Firmę Lhoist Bukowa, która zawsze wspiera naszą szkołę w podobnych przedsięwzięciach.

    Tegoroczna edycja była także związana z obchodami 100-lecia niepodległości naszego kraju. Przeprowadziliśmy czytelniczy flashmob, czyli wspólne i głośne czytanie w dowolnych miejscach, podczas którego czytany był wybrany fragment książki Marcina Szczygielskiego „Arka czasu”. Oby nasi uczniowie zapamiętali słowa Podróżnika: nie można zmienić przeszłości. Tylko przyszłość jest w naszych rękach. To książka-szkatułka, w której autor przechowuje wiele emocji, nie wychodząc poza świat i wyobraźnię dziecka. Pod warstwą fabularną kryje się trudna tematyka. Jak zobrazować piekło wojny, ale tak aby nie naruszyć dziecięcej wrażliwości i nie przestraszyć natłokiem historycznych faktów?

     Celem imprezy była integracja czytelników, rozbudzanie zainteresowań literackich, upowszechnianie kultury czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz ukazanie literatury jako źródła dobrej rozrywki. Udowodnienie, że  z biblioteką można się świetnie bawić.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i już czekamy na kolejne spotkanie w bajkowej krainie za rok!

Liderki akcji Cała Polska Czyta Dzieciom: Aneta Banaś i Elżbieta Giemza

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Powrót