Dzień Dziecka 2021

 

Wycieczka rowerowa

        W dniu pierwszego czerwca, klasa VIa z Zespołu Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Bukowie, uczestniczyła w rajdzie rowerowym. Jechaliśmy między innymi leśnymi ścieżkami oraz wśród łąk i pól, podziwiając piękno przyrody najbliższej okolicy. Przejechaliśmy około 25 kilometrów. Prostą i niesprawiającą nikomu trudności trasę, opracował Tomasz Tatar. Naszym docelowym miejscem był Żurawski Ług. Po krótkim odpoczynku, będąc już na miejscu, uczniowie przystąpili do doświadczeń i obserwacji biologicznych. “Uzbrojeni” w lornetki, lupy, mikroskopy do zajęć terenowych i sprzęt laboratoryjny badali stan czystości wody i powietrza. Próbowali dostrzec bobry w pobliżu żeremi, żurawie i czarne bociany. Rozpoznawali i opisywali charakterystyczne rośliny dla tego miejsca, np.: bagno zwyczajne, turzyce czy mchy torfowce. Ćwiczenia do zajęć terenowych przygotowała Ewa Chyb. W drodze powrotnej, na nieużytkach, uczniowie pozyskali kilka nowych roślin do klasowego zielnika. Do szkoły wróciliśmy trochę zmęczeni ale w świetnym nastroju planując kolejną wycieczkę.

 

 

Zoo „Leśne Zacisze”

7 czerwca cztery grupy ze Szkoły Podstawowej w Bukowie: oddział przedszkolny, klasa I, II i III wybrały się do Zoo „Leśne Zacisze”. Wyjazd zorganizowany został z okazji Dnia Dziecka. Lisów przywitał nas piękną pogodą. Podziwialiśmy ogromną ilość odmian i gatunków zwierząt, ptaków oraz bujną roślinność. Ze zwierząt egzotycznych zachwycił nas lew, a z atrakcji ogromny park rozrywki. Zwieńczeniem tego pełnego wrażeń dnia był grill z pysznymi kiełbaskami i zakup pamiątek. Dzieci wróciły zadowolone i przepełnione wrażeniami.

 

 
 
 

 

„Dzień Dziecka w zamkowych klimatach”

 

       Podróże, wspólne wyjazdy, spotkania klasowe, wydawałoby się rzecz oczywista, będąca na wyciągnięcie ręki, dostępna w każdej porze roku. Jednak ostatni rok szkolny pokazał jak bardzo możemy się mylić. To co było zwyczajne, stało się w ostatnich miesiącach nieosiągalne. Tym bardziej po okresie zastoju w wyjazdach, uczniowie klasy VIB i VIII ze Szkoły Podstawowej w Bukowie pod okiem wychowawców Barbary Smól i Sławomiry Jambor mogli cieszyć się wycieczką do malowniczego miasteczka Chęciny. Poznać bliżej jego historię, zabytki i przyrodę. Odkryć to co nieznane i spojrzeć bardziej dorosłym wzrokiem na obiekty, które są symbolem tego przeuroczego miasteczka. Zamek królewski, przepiękna kamienica „Niemczówka”, klasztor Bernardynek, kościół i klasztor Franciszkanów, układ urbanistyczny miasta to tylko część obiektów znajdujących się w programie wycieczki, którą poprowadził przewodnik chęciński Dominik Kowalski.  Na dziedzińcu zamku królewskiego, uczniowie na własnej skórze poznawali średniowieczne metody karania więźniów, a z wieży widokowej podziwiali malowniczą panoramę otaczających pasm górskich.

Wycieczka do Chęcin była okazją do spędzenia czasu razem, odnowienia przyjaźni, a przede wszystkim poznania i odkrywania na nowo swojej okolicy. 

Klasa VI B z wychowawcą składa serdeczne podziękowania firmie Lhoist Bukowa za sfinansowanie wyjazdu.

 

 

 

Rajd pieszy do Gruszczyna

Klasy IV i V z Zespołu Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Bukowie udały się na rajd pieszy do Gruszczyna. Na miejscu czekała na nich miła niespodzianka. Rodzice przygotowali ognisko, zapas drewna, kije do kiełbasek,  wodę do picia oraz miejsca do siedzenia. Na początku udaliśmy się do ruin kościoła św. Michała. Uczniowie poznali historię tego miejsca,  wraz z krążącymi o nim legendami. Rozpaliliśmy ognisko. Było pieczenie kiełbasek, śpiewy, tańce, gry i zabawy. Na zakończenie czekało na uczniów tajemnicze zadanie – odszukanie skarbu ukrytego w ruinach. Okazało się, że rodzice ukryli duże pudło    z cukierkami. Radości było co niemiara, kiedy udało im się je odnaleźć. Wszyscy wspaniale się bawili.  Serdecznie dziękujemy rodzicom za cudowny Dzień Dziecka.

 

 

 

 

 

 

DZIEŃ DZIECKA Z BIBLIOTEKĄ

  

     Dzień Dziecka jest obchodzony w trakcie Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. W tym roku pod hasłem „Lubimy czytać polskich autorów”, dlatego utwory największych polskich klasyków królowały na ,,bibliotecznych salonach”. Tygodnie Czytania Dzieciom to największe  święto w ramach, trwającej nieprzerwanie od 2001 roku, kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, do której nasza szkolna biblioteka przyłączyła się już 20 lat temu.

   Uczniowie klas 0-III ze  szkoły w Bukowie  świetnie bawili się przy wierszach takich jak: ,,Abecadło", ,,Samochwała", ,,Kaczka Dziwaczka", ,,Pan Kotek był chory" czy ,,Leń".  Po wysłuchaniu każdego utworu,  na dzieci czekały ciekawe zadania, które obejmowały: zajęcia ruchowe, quizy, układanie alfabetu, puzzle, zbieranie stokrotek, wyścigi w workach, kalambury, a także odgrywanie scenek dramowych. Podczas zabaw i nowych wyzwań, uczestnikom towarzyszył uśmiech oraz książka. To był chyba udany dzień…

 

 

 

Dzień Dziecka 2017

Ogólnopolska Akcja "Pobijamy rekord w czytaniu"

Uczniowie i mieszkańcy już po raz II włączyli się do  ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu, w jednym momencie. Książka służy młodym i starszym. Pomaga w rozwoju wyobraźni i  słownictwa. Pokrzepia, umożliwia relaks, jest też formą miłego spędzania czasu wolnego. Niejednokrotnie skłania ku refleksji i działa terapeutycznie.

Zgodnie z założeniami programu „Cała Polska czyta dzieciom”  biblioteka szkolna Zespołu Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Bukowie podejmuje  wiele działań, których celem jest rozbudzanie wśród uczniów chęci czytania książek oraz rozwijanie pasji i zainteresowań czytelniczych.  A jak ciekawe to wyzwania,  przekonali się o tym uczestnicy imprezy szkolnej pod hasłem  Dzień Dziecka z książką.  Uroczystość rozpoczęła się od zabawnego widowiska
 „W świecie Smerfów”. Przedstawienie zostało przygotowane przez nauczycieli , którzy już po raz drugi wcielili się w role aktorów.  Po spektaklu  pani Dyrektor Agata Kapelusz-Derejska, która zagrała rolę Papy  Smerfa oficjalnie rozpoczęła pobijanie rekordu czytania w jednym momencie. Wszyscy uczestnicy   czytali swoje ulubione książki, specjalnie przyniesione na tę wyjątkową akcję. Kolejnym punktem  był konkurs Smerfa Łasucha polegający na jak najszybszym zjedzeniu pączka bez użycia rąk.  Nie zabrakło wspólnej zabawy, którą poprowadził  Smerf Zgrywus.  Następnie każda klasa prezentowała przygotowane przez siebie hasło  promujące czytanie lub zachęcające do czytania książek. Wszystkie  klasy ,od „0” – III gimnazjum, wykazały się dużym talentem poetyckim. Plakaty z hasłami będą zdobiły wnętrze biblioteki.
  „Gwoździem” programu okazał się  mecz piłki nożnej rozegrany pomiędzy drużyna dziewcząt Bucovia Bukowa, a zespołem „Smerfnych nauczycieli”.  
Na zakończenie imprezy wszyscy uczestnicy otrzymali słodką niespodziankę.
   Mamy nadzieję, że czytanie będzie się zawsze kojarzyło z uśmiechem i zabawą bo…  Kto  czyta, ten  wie jak atrakcyjny i ciekawy jest świat wyobraźni i fantazji płynący z kartek ulubionej książki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Powrót