Największe wydarzenie edukacyjne 2015 roku!

Kampania społeczna „Ja czytam!” – moda na czytanie!!!

 

Dlaczego się do niej zgłosiliśmy? Ponieważ jest to świetna zabawa, a poprzez nią nauka. Kampania „Ja czytam!” pokazuje, że czytanie może być niekonwencjonalne i nieschematyczne. Kampania „Ja czytam!” jest dla nauczyciela i uczniów „szansą na przełamanie codziennej rutyny, wzmocnienie więzi z uczniami, zdobycie nowych kompetencji, promocję siebie i własnej szkoły, podniesienie jakości własnej pracy, kontakt z wybitnymi twórcami. Wspólnie wyruszyliśmy „już dziś w drogę, która zaprowadzi Nas do nowych odkryć, nowych przeżyć – do rozwoju”. Celem kampanii jest rozwijanie kompetencji czytania, co MEN uznaje za kluczowe zadanie szkoły. Kompetencja czytania jest niezbędna
na wszystkich przedmiotach, dlatego za jej rozwój odpowiadają wszyscy nauczyciele.

W szkole zorganizowaliśmy Dyskusyjne Kluby Edukacyjne, które tworzą zarówno uczniowie, jak i  nauczyciele: p. Aneta Banaś, p. Agnieszka Dyksińska, p. Tomasz Szymkiewicz; w ich ramach spotykamy się w szkole i poza nią.

 

 

Spotkanie autorskie z Rafałem Kosikiem

Zapraszamy w literacką podróż  - w roli głównej Pan Rafał Kosik.

Wszyscy doskonale wiedzą, jakie to wspaniałe uczucie, kiedy odnosi się sukces i otrzymuje nagrodę. Uczniowie naszej szkoły mogli poczuć jego smak 12.06.2015, bo właśnie w tym dniu w progi naszej szkoły zawitał znany oraz ceniony pisarz i grafik Pan Rafał Kosik z żoną Katarzyną. Pisarz ma w swoim artystycznym dorobku wiele znanych książek z gatunku science fiction, do których sam wykonuje ilustracje. Na trzecim roku architektury, którą studiował na Politechnice Warszawskiej, założył wraz z żoną Katarzyną agencję reklamową, przekształconą później w działające do dziś wydawnictwo Powergraph. Pisarz debiutował w 2001 roku opowiadaniem Pokoje przechodnie w czasopiśmie „Nowa Fantastyka". Za książki Vertical, Kameleon, powieści z cyklu Felix, Net i Nika oraz za wielkie zasługi dla polskiej literatury fantastycznej otrzymał liczne nagrody.

Gość honorowy przyjechał do nas w nagrodę, ponieważ zajęliśmy  I miejsce w ogólnopolskiej kampanii pt. "Ja czytam" zorganizowanej przez wydawnictwo Operon, której celem było wywołanie mody na czytanie. Takich wyróżnionych szkół jest w Polsce tylko dwanaście –  tym bardziej czujemy się zaszczyceni. "Ja czytam" to kampania przygotowana z ogromnym rozmachem. Towarzyszą jej największe media: TVP1, radiowa Trójka. Patronem medialnym akcji jest Magazyn dla nauczycieli z pasją „Nauczyciel-Uczeń”. Również Instytut Książki – narodowa instytucja kultury, powołana przez Ministra Kultury do popularyzacji książek i czytelnictwa w kraju – patronował kampanii .Także Minister Edukacji Narodowej objęła patronatem honorowym akcję  Ja czytam!, która została uznana za  największe wydarzenie edukacyjne 2015 roku.

Długo zastanawialiśmy się jak będzie przebiegało nasze spotkanie i  w związku z tym bardzo staraliśmy się zrobić coś niepowtarzalnego, niebanalnego i oryginalnego. Prześcigaliśmy się w pomysłach na powitanie  i przeprowadzenie spotkania , powstawały coraz to inne koncepcje, aż w końcu wszystkie padły. Doszliśmy  bowiem do wniosku, że  tak uznany pisarz nie potrzebuje żadnej szczególnej oprawy. Czytelnicy o jego książkach wypowiadają się w podobnym tonie: „Mnie jak złapało to puściło dopiero jak skończyłem;) A poza tym im dalej tym książki bardziej mi się podobają . Nic dodać nic ująć…” A sam Pan Rafał,  który okazał się niezwykle ciepłym człowiekiem, powiedział : „Piszę z potrzeby opowiadania historii. Uważam jednak, że czytanie przede wszystkim powinno być przyjemnością. Jeśli historia ma być nudna, lepiej jej w ogóle nie pokazywać światu. Poważne treści też trzeba przekazać w sposób przyjazny czytelnikowi. Lema, Dicka i Kinga cenię w tym samym stopniu za treść co i za klimat jaki udało im się stworzyć. Dobra literatura jest przyjacielem, nie ciężarem”. Nasz gość  swobodnie, interesująco      i z humorem odpowiadał na wszystkie nasze pytania. Chętnie rozdawał autografy i pozował do pamiątkowych zdjęć.

Na zakończenie były dowody uznania i sympatii. My wręczyliśmy  przybyłym gościom przygotowane przez uczniów należących do Klubu 4H czarownice i pamiątkowe dyplomy, Pan Rafał podarował nam swoje książki, wydawnictwo Operon przekazało pomoce dydaktyczne do biblioteki. Pani dyrektor podziękowała gościom za przybycie, nauczycielom za przygotowanie spotkania, a uczniom za liczny i aktywny w nim udział.

Mamy nadzieję, iż kampania medialna, nasze skromne działania  a przede wszystkim spotkanie z Panem Rafałem Kosikiem wpłyną  na promowanie czytelnictwa w naszej szkole. Zdajemy sobie jednakże sprawę, że  w wielu polskich domach nie tylko nie ma nawyku czytania, lecz nie ma także książek! Ufamy, że rozmowy z uczniami, wspólne z nimi czytanie  i zabawy literackie wyzwolą u dzieci potrzebę obcowania z książką i to one będą inicjatorami takiego spędzania czasu z rodzicami i rodzeństwem. Wisława Szymborska powiedziała, że czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła, więc zapraszam do wspólnej zabawy.

 

 

NOC BIBLIOTEK

 

 

Konkurs „DKE Z AUTOREM” rozstrzygnięty!

 

Konkurs „DKE Z AUTOREM” został rozstrzygnięty! Zgodnie z regulaminem wyłoniliśmy 12 zwycięzców, po 3 z każdego poziomu edukacji. O wygranej zdecydowała liczba zdobytych punków – zwycięzcy zdobyli ich najwięcej.

Lista Dyskusyjnych Klubów Edukacyjnych, które zdobyły nagrody w konkursie

I poziom edukacji – edukacja wczesnoszkolna

I - Szkoła Podstawowa – Podleszany

II - Szkoła Podstawowa – Czarny Bór

III - Pozytywna Szkoła Podstawowa – Gdańsk

II poziom edukacji – klasy IV–VI szkoły podstawowej

I - Szkoła Podstawowa nr 40 – Gdańsk

II - Publiczna Szkoła Podstawowa im. Reymonta – Kobiele Wielkie

III - Szkoła Podstawowa nr 5 – Kwidzyn

III poziom edukacji – gimnazjum

I - Zespół Szkół im. Jana Pawła II – Bukowa

II - Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich – Gołdap

III b- Publiczne Gimnazjum im. Polskich Noblistów – Byczyna

IV poziom edukacji – szkoły ponadgimnazjalne

I - Liceum Ogólnokształcące nr 3 im. Czachowskiego – Radom

II - Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego – Oleszyce

III - Liceum Ogólnokształcące – Gorzyce

 

 

 

 

 

  
Powrót