Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę

 

11 października 2018 r. uczniowie klas IV  ze Szkoły Papieskiej z Bukowy wraz ze swoimi wychowawcami, uczestniczyli w XVIII Pielgrzymce Szkół im. Jana Pawła II na Jasnej Górze, która w tym roku odbywała się pod hasłem: „Promieniowanie Ojcostwa” Do stóp Jasnogórskiej Pani przybyło blisko 14 tysięcy pielgrzymów reprezentujących niemal 300 placówek edukacyjnych wszystkich typów, od przedszkoli do szkół wyższych, by prosić Królową Polski         o ciągłe wstawiennictwo, a także pomodlić się w intencjach Ojca Świętego Franciszka i podziękować za pontyfikat św. Jana Pawła II.

Tegoroczna pielgrzymka miała szczególny charakter ponieważ  w roku 2018 przypada 40 Rocznica Wybory Karola Wojtyłę na Stolicę Piotrową oraz 60 Rocznica otrzymania przez naszego patrona sakry biskupiej, a także 100 Rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dlatego oprócz wymiaru duchowego, tradycją stało się, że pielgrzymka zyskuje również wymiar materialny. W tym roku zebrane środki finansowe trafią na Ukrainę i za pośrednictwem Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK zostaną przekazane dla najbardziej potrzebujących powstańców warszawskich.

Niezwykłym  i bardzo widowiskowym wydarzeniem było wypuszczenie       w niebo przez delegacje szkół ponad 300 balonów      z intencjami, które zostały do nich dołączone jako znak modlitwy, by jak Jan Paweł II stawać się „świętymi” w codziennym życiu         i obowiązkach.

            Po uroczystościach pielgrzymkowych uczniowie ze szkoły w Bukowej udali się do Gospodarstwa Agroturystycznego „Pod Skałką” w Przybynowie, gdzie uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych: „Święto Pieczonego Ziemniaka”. Podczas zajęć” czwartoklasiści” poznawali gatunki ziemniaka, warunki jego uprawy i możliwości wykorzystania tego warzywa w kulinariach oraz wykonywali „ziemniaczane ludziki”. Bardzo ciekawym doświadczeniem było zwiedzanie mini-skansenu, gdzie poznawano stare urządzenia i sprzęty wykorzystywane w gospodarstwie domowym oraz mini-zoo, w którym największą frajdą było karmienie zwierząt.

            Ale największą niespodziankę, gospodarze przygotowali na koniec pobytu, serwując wszystkim pyszne „ziemniaczane pieczonki” a na deser bardzo słodką, cukrową watę.

 

 

 

 

 

 

 

 

Powrót