150 rocznica Powstania Styczniowego w Ludyni

Należy pamiętać, że również na ziemi włoszczowskiej szczególnie w roku 1864. miało miejsce wiele bitew i potyczek m.in. w Ludyni, Gruszczynie, Krasocinie, Sułkowie i Żeleźnicy.

Czynny udział w powstaniu wzięli pochodzący stad chłopi. Zapewne nie znamy wszystkich nazwisk, a te które pozostały w pamięci do dziś to: Karol Pawłowski, Karol Siut, Antoni Rak, Hipolit Królikowski, Stanisława Zalas. Polegli zaś Franciszek Makólski, Franciszek Różycki, Stanisław Różycki, Antoni Giemalski i Gustaw Saski - siostrzeniec Stefana Żeromskiego.

Część pierwsza uroczystości w Ludyni miała charakter oficjalny (przemarsz orkiestry, pocztów sztandarowych, gości, msza św. apel pamięci ku czci powstańców z naszej gminy i powiatu, odsłonięcie pomnika) na uroczystości obecni byli m.in. minister MON Pani Beata Oczkowicz (dokonała aktu odsłonięcia pomnika) wicewojewoda świętokrzyski, posłowie na sejm, w tym Pani Marzena Okła Drewnowicz, która odczytała list prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

W części drugiej odbyła się inscenizacja potyczki z Kozakami, która miała miejsce w Ludyni 8 IV 1864 r. W ostatnim akcie spłonął drewniany młyn (pieczołowicie budowany przez cieśli spod Św. Katarzyny), w którym ,,żywota'' dokonał wachmistrz Kamiński.

W uroczystości wzięła udział reprezentacja naszej drużyny harcerskiej (Ania Jamorska, Agnieszka i Ola Ptak, Wiktoria Kwapisz i Weronika Jakubowska) z Zespołu Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Bukowie pod opieką druhny Ewy Terpic i p. Beaty Mazur.

 




Powrót