Projekt "Szkoła przyjazna uczniom"

współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

 

Zajęcia w ramach Szkolnego Ośrodka Kariery Zawodowej połączone z wyjazdami do okolicznych zakładów pracy

Harmonogram zajęć w ramach Szkolnego Ośrodka Kariery Zawodowej w Szkole Podstawowej w Bukowie

w ramach projektu  "Szkoła przyjazna uczniom"

na rok szkolny 2014/2015

Nauczyciel prowadzący
Klasa
Dzień tygodnia
Godziny zajęć

Dariusz Tatar

zajęcia grupowe

IV V VI

jedna godzina dla klasy w miesiącu
wtorek
14.05-14.50

ks. Krzysztof Gibas
konsultacje indywidualne

IV V VI
wtorek
13.15-14.50
   
   
 
   
   

 

WIZYTA W VILLI "AROMAT" WE WŁOSZCZOWIE

Dnia 30 stycznia 2015 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Bukowie,
w ramach projektu "Szkoła przyjazna uczniom" oraz zajęć szkolnego ośrodka kariery zawodowej, odwiedzili Villę AROMAT we Włoszczowie.
Już po wejściu do recepcji, nikt nie miał wątpliwości, że jest to  miejsce niezwykle klimatyczne oraz urządzone z pomysłem i smakiem . Po  zapoznaniu z personelem restauracji i hotelu mieliśmy pewność, że to osoby  pełne pasji i zaangażowania. W trakcie  poznawania kompleksu hotelowego nasze zainteresowanie  ciągle  rosło.  Mieliśmy możliwość przyjrzeć się  miejscom  pracy występującym  w  restauracji, hotelu, spa i pubie.  Pozwoliło to uczniom zrozumieć specyfikę i prawdziwe oblicze zawodu: hotelarza, kelnera, barmana, kucharza, szefa kuchni, no i oczywiście menagera firmy.
Dzięki takim przedsięwzięciom, stwarza się uczniom możliwość do zdobycia doświadczenia i przygotowania się do rozpoczęcia kariery zawodowej. Godna podkreślenia jest  gościnność, niebanalność i profesjonalizm,  z którą spotykaliśmy się na każdym kroku w Villi Aromat.

   

 

WIZYTA NA PŁYWALNI "NEMO" WE WŁOSZCZOWIE

Basen nie tylko do pływania.

Uczniowie klas IV-VI ze Szkoły Podstawowej w Bukowie, w ramach zajęć Szkolnego Ośrodka Kariery Zawodowej, tym razem odwiedzili basen "Nemo", który wchodzi w skład Ośrodka Sportu i Rekreacji we Włoszczowie. Budynek basenu posiada 3 kondygnacje (2 naziemne i 1 podziemną) o powierzchni całkowitej 2627 m2. Z głównego holu na parterze mieszczącego szatnię, portiernię, sklepik, sanitariaty, pomieszczenie socjalne zaprojektowano dostęp do zespołu saun i solariów.
Mieliśmy niecodzienną przyjemność zwiedzania  kondygnacji podziemnej oraz całego kompleksu sportowego i poznania   specyfiki  występujących tam  stanowisk pracy . Niezwykle miłym zaskoczeniem był dla nas fakt, iż naszym przewodnikiem był  sam Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji - Pan Andrzej  Kiedrzynek.
Teraz już wiemy  gdzie znajduje się ozonatornia,  korektor pH i jakie jest ich przeznaczenie. Najwięcej wrażeń dostarczyło nam oglądanie ozonu.
Gościliśmy w gabinecie pana dyrektora, sekretariacie oraz w sali konferencyjnej, gdzie wpisaliśmy się do księgi pamiątkowej.

 

Z WIZYTĄ W TARTAKU "OLCZYK"

Uczniowie klas IV-VI ze Szkoły Podstawowej w Bukowie, w ramach zajęć Szkolnego Ośrodka Kariery Zawodowej, odwiedzili w październiku Tartak "OLCZYK" w Świdnie.
Po krótkim przeszkoleniu BHP przez p. Łukasza Soleckiego  oraz założeniu ubrań ochronnych  udaliśmy  się na teren zakładu. Poznaliśmy  historię powstania tartaku, zapoznaliśmy się z  jego działalnością   oraz stanowiskami pracy. Teraz już  wiemy, że  jest to  jeden z  najszybciej rozwijających się zakładów w branży drzewnej,  nie tylko w naszej gminie, ale  także w Polsce. Dwudziestoletnie doświadczenie i wciąż nowe inwestycje  pozwalają  na  realizację praktycznie wszystkich zleceń.  Mogliśmy się o tym przekonać  odwiedzając poszczególne działy i wnikliwe obserwując automatyczne linie produkcyjne. Najwięcej frajdy sprawiła nam  ogromna hałda trocin, na którą  mogliśmy wejść i podziwiać cały teren zakładu, a  przede wszystkim wdychać cudowny zapach drewna.

 

Zajęcia w ramach Szkolnego Ośrodka Kariery Zawodowej połączone z wyjazdami do okolicznych zakładów pracy

Harmonogram zajęć w ramach Szkolnego Ośrodka Kariery Zawodowej w Szkole Podstawowej w Bukowie

w ramach projektu  "Szkoła przyjazna uczniom"

na rok szkolny 2013/2014

Nauczyciel prowadzący
Klasa
Dzień tygodnia
Godziny zajęć

Dariusz Tatar

zajęcia grupowe

IV V VI

jedna godzina dla klasy w miesiącu
środa

13.15-14.50

ks. Krzysztof Gibas
konsultacje indywidualne

IV V VI

wtorek

poniedziałek

8.00-8.45

13.15-14.00

 

   
   

Mała WIELKA wycieczka

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Bukowie, w ramach zajęć Szkolnego Ośrodka Kariery Zawodowej realizowanych w projekcie unijnym z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego pt. "Szkoła przyjazna uczniom", wzięli udział w edukacyjnej wycieczce do okolicznych zakładów pracy.
Na dobry początek postanowiliśmy poznać pracę bankiera i w tym celu udaliśmy się do Banku Spółdzielczego w Krasocinie. Pan Dyrektor Włodzimierz Malicki oprowadził nas po swoim "finansowym królestwie" oraz opowiedział o odpowiedzialnej i bardzo dyskretnej pracy wszystkich pracowników banku. Było nam bardzo miło, bo Pan Dyrektor przygotował dla nas niespodziankę, każdy uczestnik spotkania otrzymał ołówek z logo firmy.
Drugim naszym przystankiem były zakłady PPHU "Wódkowski" Pana Andrzeja Wódkowskiego. Dzięki uprzejmości Pana Pawła Ludyni mogliśmy zobaczyć cały proces technologiczny produkcji papieru toaletowego i ręczników papierowych. Największą frajdę sprawiło uczniom samodzielne pakowanie papieru. W tak dużym przedsiębiorstwie dzieci mogły zaobserwować wykonawców różnych zawodów, począwszy od pracowników ochrony, poprzez pracę sekretarki, kierowników poszczególnych działów, operatorów wózków widłowych, magazynierów oraz kierowców tirów i wielu innych.
Ogromnym wydarzeniem okazała się wizyta w naszym Urzędzie Gminy, a to za sprawą Pana Wójta Ireneusza  Gliścińskiego, który osobiście wcielił się w rolę przewodnika. Cały program był przemyślany w najdrobniejszych szczegółach od początku do końca. Rozpoczęliśmy od konkursu w gabinecie gospodarza naszej gminy. Nagroda była wyjątkowa - Pan Wójt zdecydował, że zwycięzca zasiądzie w jego fotelu. Wszyscy mieli chrapkę na główną nagrodę! Jednak szczęście dopisało  Krzysiowi Sornatowi i Nikodemowi Ludyni. Następnie udaliśmy do referatu spraw obywatelskich, gdzie dzieci dowiedziały się m.in. skąd pochodzi ich numer PESEL. Dzięki Panu Wójtowi uczniowie już  wiedzą , gdzie mogą szukać pomocy, jeżeli znajdą się w trudnej sytuacji oraz co powinni zrobić, gdy w przyszłości będą chcieli wybudować dom. Uczniowie pogłębili swoją wiedzę nt. gminnych inwestycji, ochrony środowiska, oświaty i archiwizacji dokumentów. Jednak największą atrakcją i lekcją edukacji obywatelskiej była zainicjowana przez Pana Wójta sesja Rada Gminy w sali konferencyjnej. Uczniowie wcielili się w rolę radnych i podjęli pierwszą w życiu uchwałę. która wywołało euforię, gdyż dotyczyła skrócenia roku szkolnego.  Na zakończenie dowiedzieliśmy się jeszcze, że Pan Wójt nie tylko zna się na swojej pracy, ale świetnie wie, co najbardziej lubią dzieci. Wszyscy otrzymali czekolady.
Ostatnim etapem naszej wycieczki była Gminna Biblioteka Publiczna także w Krasocinie. Chociaż już na zewnątrz wygląda okazale, to w środku robi niesamowite wrażenie. Z regulaminem, księgozbiorem, filmoteką i czytelnią zapoznała nas Pani Aneta Siwek. Wiemy, że będziemy stałymi bywalcami tego miejsca i każdy z nas będzie miał swoją nowoczesną kartę czytelnika. Jest to inwestycja XXI wieku, z której możemy być dumni.
Uczniowie, chociaż zmęczeni, wracali do domu pełni  wrażeń. Każdy myślał, kim chciałby zostać w przyszłości. Ale niestety droga do realizacji marzeń jest jeszcze bardzo długa, póki co, należy się pilnie uczyć.  Opiekunowie: Pani Aneta Banaś i Pani Dorota Wijas  wiedzą natomiast, że powiedzenie "Cudze chwalicie, swego nie znacie" dla członków SZOK jest nieaktualne.

 

"Defro" w Strawczynie

Dnia 25.04.2014r. w ramach zajęć Szkolnego Ośrodka Kariery Zawodowej uczniowie Szkoły Podstawowej w Bukowie  odwiedzili przedsiębiorstwo wielobranżowe DEFRO w Strawczynie. Celem wyjazdu było poznanie specyfiki miejsc pracy, które tam występują. Najciekawszym zawodem był operator robota do cięcia stali.  Dzięki panu Mariuszowi Koniuszewskiemu i Edwardowi Detka uczestnicy wyjazdu mieli okazję przyjrzeć się w jaki sposób powstają kotły centralnego ogrzewania, cały cykl produkcyjny od momentu przygotowywania materiałów, aż po gotowy produkt. Uczniowie dowiedzieli się również, jakie należy posiadać umiejętności i kwalifikacje, aby pracować w takim przedsiębiorstwie. 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Powrót




Ostatnia aktualizacja: