XIII GMINNO-PARAFIALNY
Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych 2020

 

      16 grudnia 2020 r. komisja konkursowa oceniła prace zgłoszone do XIII  "Gminno-Parafialnego Konkursu  Szopek Bożonarodzeniowych" organizowanym w Zespole Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Bukowie.
W tegorocznej edycji  podjęty został temat jubileuszu 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.

 Celem konkursu jest popularyzacja obrzędowości i ludowej twórczości artystycznej związanej ze Świętami Bożego Narodzenia z uwzględnieniem środowiska dzieci i młodzieży szkolnej. Jak co roku do  konkursu zgłosiły się wszystkie szkoły naszej gminy, prezentując  12 wyjątkowych stajenek.   Szopki wykonywane zostały w różnych technikach. Jedne odznaczały się bogatym zdobnictwem, mnóstwem misternie wykonanych detali i ozdób, niezwykłą kolorystyką a inne - zachwycały skromnością, prostotą i kunsztem wykonania. Szopki betlejemskie, bo o nich mowa, są jedną z form wyrażania tradycji Bożego Narodzenia.
Jury powołane przez dyrektora szkoły w Bukowie p. Agatę Kapelusz- Derejską,  w składzie: wójt gminy Krasocin -p. Ireneusz Gliściński,
ks. Proboszcz- Tadeusz Siciarski, p. dr - Ewa Szcześcińska, p. Anna Pawelec- reprezentująca  Bibliotekę Publiczną w Krasocinie, p. Grzegorz Szymański z  Ostoi Dworskiej z Leśnicy, wyłoniło zwycięzców w dwóch kategoriach.

W kategorii klas I-IV:
I miejsce- Szkoła Podstawowa im. Prymasa Tysiąclecia w Mieczynie,
II miejsce- Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Olesznie,
III miejsce- Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Czostkowie,
Wyróżnienia:  Szkoła Podstawowa im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Cieślach, Zespół Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Bukowie, Zespół Placówek Oświatowych im. Rtm. Witolda Pileckiego w Krasocinie.
W kategorii klas V-VIII:
I miejsce- Zespół Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Bukowie,
II miejsce- Szkoła Podstawowa im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Cieślach,
III miejsce- Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Czostkowie.
Wyróżnienia: Zespół Placówek Oświatowych im. Rtm. Witolda Pileckiego w Krasocinie, Szkoła Podstawowa im. Prymasa Tysiąclecia w Mieczynie, Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Olesznie.


Grand Prix 2020 otrzymał Zespół Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Bukowie (suma punktów otrzymanych przez szopki w obu kategoriach). Przechodni Anioł, ufundowany przez Wójtów Gminy Krasocin, pozostanie na kolejny rok w naszym zespole.


Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, statuetki i nagrody. Podsumowanie konkursu szopek to także niepowtarzalna okazja do przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju, którym co roku obdarzają nas zuchy i harcerze.
Idea wykonywania szopek bożonarodzeniowych to piękna tradycja, która wiąże się z osobą św. Franciszka z Asyżu. Zbudował on pierwszą szopkę w wiosce Greccio w roku 1223 i do dnia dzisiejszego jest ona niezbędnym elementem Bożego Narodzenia. Tradycyjna szopka bożonarodzeniowa przedstawiana jest zazwyczaj w formie stajenki, niekiedy konstruowana jest również w charakterze jaskini bądź też groty. W środku szopki bożonarodzeniowej znajdujemy figury przedstawiające postacie małego Jezusa Chrystusa, Najświętszej Marii Panny oraz świętego Józefa. Bożonarodzeniowa  szopka w sposób szczególny wpisała się w świąteczny klimat i stała się częścią kultury wszystkich narodów świata.
Miło, że sztuka budowania szopek w naszej gminie nie ginie, a  wręcz posiada swoją ogromną siłę. Mamy wielką nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się wszyscy twarzą w twarz.

 

   
 
 
   

klasy I-IV

I miejsce - Szkoła Podstawowa im. Prymasa Tysiąclecia w Mieczynie

 

klasy I-IV

II miejsce - Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Olesznie

 

 klasy I-IV

III miejsce - Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Czostkowie

 klasy I-IV

wyróżnienie - Szkoła Podstawowa w Bukowie

 klasy I-IV

wyróżnienie - Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Cieślach

 klasy I-IV

wyróżnienie - Szkoła Podstawowa w Krasocinie

 

klasy V-VIII

I miejsce - Szkoła Podstawowa w Bukowie

  klasy V-VIII

II miejsce - Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Cieślach

klasy V-VIII

III miejsce - Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Czostkowie

 

klasy V-VIII

wyróżnienie - Szkoła Podstawowa w Krasocinie

 

klasy V-VIII

wyróżnienie - Szkoła Podstawowa im. Prymasa Tysiąclecia w Mieczynie

 

 

 klasy V-VIII

wyróżnienie - Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Olesznie

 

 
 
 

 

Powrót