Zielona szkoła uczy,  ale także bawi nas...

Z niecierpliwością czekaliśmy na dzień 1 czerwca 2014 roku. Tego dnia ziściły się marzenia wielu uczniów z klas III , IV , V i VI Szkoły Podstawowej w Bukowie.  Miał to być także niezapomniany Dzień Dziecka. Wczesnym rankiem  wszyscy  uczestnicy odliczyli się punktualnie  i pod opieką swych nauczycieli: pana Tomasza Tatara, oraz  pań Joanny Bebel , Sławomiry Jambor i Anety Banaś wyruszyli na podbój Bałtyku.
Pierwszym przystankiem, na naszej drodze do Ustki był  Malbork. Tu uczestniczyliśmy w swoistej lekcji historii  zwiedzając niesamowity  zamek krzyżacki, który jest jednym z najznakomitszych przykładów średniowiecznej architektury obronno rezydencyjnej w Europie.
 Następnego dnia skoro świt poszliśmy  na spotkanie z morzem. Było to dla wielu dzieci ogromnym przeżyciem. Niektóre z nich, po raz pierwszy na własne oczy, ujrzały bezkres błękitnego morza. Bałtyk oczarował nas wszystkich szumem fal, krzykiem mew, wiatrem niosącym z oddali głos okrętowych syren. Zwiedzaliśmy  miasto, poznając jego historię, herb, legendy, najważniejsze zabytki kultury i przyrody, a tym samym braliśmy udział w konkursie na spostrzegawczość. Odwiedziliśmy także pocztę, gdzie naukę zdobytą w szkole zastosowaliśmy w praktyce. Adresowaliśmy kartki i pisaliśmy pozdrowienia z Ustki do rodziców
 Prawdziwy urok Morza Bałtyckiego podziwialiśmy, udając się na dalekie wyprawy jego brzegiem. Podczas pieszych wycieczek obserwowaliśmy linię brzegową, zwracaliśmy uwagę na niszczące działanie fal morskich, podglądaliśmy życie morskich ptaków, zbieraliśmy skarby morza czyli muszle , kamienie, korzenie,  bursztyny, dowiadując się o ich pochodzeniu. Przeprowadzaliśmy różne doświadczenia w "laboratorium pod chmurką", badając właściwości wody morskiej.
 Niezapomniane wrażenia wywarła  na nas wycieczka do Słowińskiego Parku Narodowego oraz  spacer szlakiem turystycznym po ruchomych wydmach i zdobycie Wydmy Czołpińskiej.
            Wejście na Latarnię Morską w Czołpinie umożliwiło nam porównanie linii horyzontu morskiego z lądowym. Poznaliśmy też historię powstania latarni, jej konstrukcję
 i architekturę.
          Podczas pobytu na  "Zielonej Szkole" wcielaliśmy się w role marynarzy, by choć po części doznać uczuć i emocji im towarzyszących w życiu codziennym. Dzięki sponsorom "Lhoist" Bukowa i Banku Spółdzielczego w Krasocinie odbyliśmy rejs  statkiem UNICUS po pełnym morzu. Ależ to była "jazda"! Niektórzy zdobyli nawet certyfikat Bractwa pirackiego wraz z nadaniem morskiego imienia. Były Syreny, Perełki, Gwiazdeczki, a także Wilk Morski oraz  Jack Sparow.

To, że  każdy chłopiec chce zostać strażakiem wiedzą wszyscy  ale, o tym, że jest to także intrygujący zawód dla dziewczynek, dowiedzieliśmy się na niezwykle ciekawych zajęciach w jednostce Państwowej Straży Pożarnej w Ustce,  znajdującej się tuż  obok naszego ośrodka wypoczynkowego "Skaut". Mieliśmy  tam okazję obejrzeć wyposażenie wozów bojowych i sprzętu ratowniczego , przymierzyć  pełne umundurowanie i wsiąść do wozu strażackiego. Dowiedzieliśmy się o codziennej służbie strażackiej i niewiarygodnych akcjach rodem z filmów grozy. Punktem kulminacyjnym okazała  się "kurtyna wodna",
w której mieliśmy swój udział. Wszędzie staraliśmy się godnie prezentować i promować swój region- wręczając podziękowania i foldery. Nie wiemy dlaczego ale każda dziewczynka chciała mieć autograf strażaka na pamiątkowej czapce z daszkiem...
Kolejnym miejscem, które zostanie na długo w naszej pamięci była pasieka "Wędrowna Barć" w Krzemienicy. Tam wzięliśmy udział w zajęciach o tematyce pszczelarskiej i ekologicznej. Degustowaliśmy rożne gatunki miodu. Obserwowaliśmy pszczoły w szklanych ulach. Zakupiliśmy miód, pyłek kwiatowy, propolis i świece z wosku, ponieważ promujemy zdrowy styl życia.
Na żywo obcowaliśmy z przeszłością zwiedzając z przewodnikiem piękny Słupsk. Gościliśmy w zabytkowym Ratuszu, gdzie nie lada gratką było zasiąść w fotelu samego Prezydenta Miasta.
Zielona Szkoła to także wspaniały czas na rozrywkę i zabawę. Niezapomniane na pewno zostaną chwile spędzone na grach i zabawach zespołowych,  budowaniu zamków z piasku, wspólnym ognisku i wieczornych dyskotekach.
Swoje wrażenia z pobytu nad morzem uwidoczniliśmy w  prezentacji multimedialnej,
a także w arkuszu ewaluacyjnym - "Zielona szkoła- moje odczucia". Czas Zielonej Szkoły wykorzystaliśmy do maksimum, spędzając go bardzo aktywnie. Za zdobytą wiedzę
i osiągnięte umiejętności, a także wzorowe zachowanie  i dbanie o czystość
w pokojach  każdy uczestnik uhonorowany został obrazkiem z panoramą  Ustki.
Dla nas, opiekunów największą nagrodą był uśmiech każdego dziecka , a także słowa: "...dokąd jedziemy w przyszłym roku?".

 

 

 

   

 

 

Powrót
Ostatnia aktualizacja: