Projekt "Zuchy i harcerze to jedna rodzina-kontynuacja" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 

Zakopane - Betlejemskie Światło Pokoju

Po  symbol nadziei, miłości i pojednania, który  dotarł do Polski już po raz 21, pojechali  z grupą liczącą blisko 50 osób z Hufca  ZHP Szczekocińsko - Włoszczowskiego  przedstawiciele 4 Gromady Zuchowej - "Leśne Skrzaty" z ZPO im. Jana Pawła II w Bukowie:  Dominika Niedbał  i   Dawid Iwańczyk ze swoją druhną Joanną Bebel. Wydarzenie to zgromadziło w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej  na Krzeptówkach ponad 800 harcerzy z całej Polski oraz około 250 skautów ze Słowacji.  Mieliśmy zaszczyt  uczestniczyć  we mszy koncelebrowanej przez biskupa pomocniczego krakowskiego, Damiana Andrzeja Muskusa, gdzie podczas symbolicznego gestu przekazania pokoju Betlejemskie Światło Pokoju dotarło i do nas. Jeszcze tego samego dnia  Światło wyruszyło z nami  w drogę, by za naszym  pośrednictwem  dotrzeć do domów i instytucji w naszym regionie.
Dzień  wcześniej w sobotę w godzinach wieczornych zawitaliśmy do Ośrodka Szkoleniowo - Wypoczynkowego  ZHP na  Głodówkę, gdzie uczestniczyliśmy w Ogniobraniu. Poza pląsaniem     i śpiewaniem maszerowaliśmy wśród lasów i dowiadywaliśmy się na wyznaczonych punktach na trasie czym dla nas ma być  Betlejemskie Światło Pokoju. Było to również dla nas ciekawym i niezapomnianym przeżyciem. Przed odjazdem z Zakopanego odwiedziliśmy i zapaliliśmy znicz na mogile Twórców  Polskiego  Harcerstwa - Andrzeja i Olgi  Małkowskich.

 

Mikołajkowy biwak

Małogoszcz 2-3 grudnia 2011 roku


W weekend poprzedzający Mikołajki z piątku na sobotę zuchy i harcerze z ZPO im. Jana Pawła II w Bukowie ze swoimi  opiekunkami uczestniczyli we wspaniałym biwaku połączonym z elementami surviwalu w Małogoszczu.
Po zakwaterowaniu  i rozbiciu namiotów na  sali gimnastycznej na  druhów  i druhenki czekała
Szkolna Grupa Przysposobienia Obronnego "Orlęta Poland Commando" z Małogoszcza i  wiele atrakcji, takich jak:
musztra i zaprawa wojskowa, pokaz samoobrony oraz strzelanie sportowe z wiatrówki i wojskowych snajperek.
Wśród  uczestników biwaku byli tacy, którzy po raz pierwszy zetknęli się z prawdziwym sprzętem wojskowym i po raz pierwszy mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie.
Wobec czego  dużo emocji wzbudziło rywalizowanie o tytuł "Najcelniejszego druha", bo wszyscy chcieli wypaść jak najlepiej. Zarówno wśród chłopców, jak i dziewczynek  pokazali  się kandydaci na wspaniałych strzelców .
Niezapomnianym przeżyciem okazała się też noc spędzona w namiocie  i nocne śpiewanie  przy zapalonych świecach.
Na zakończenie spotkania z zaprzyjaźnioną  Szkolną Grupą Przysposobienia Obronnego jako  dowód sympatii  starszym kolegom i koleżankom podarowaliśmy  od nas upominek - Bożonarodzeniową Bombkę, w zamian otrzymując mikołajkowe czapki, w których było nam wszystkim  do twarzy.

 

9 października 2011 r.

XI Dzień Papieski pod hasłem "Człowiek Modlitwy"

 

22 października 2011 r.

Biały Marsz w dniu liturgicznego wspomnienia o błogosławionym Janie Pawle II

 

95-lecie obchodów istnienia ZHP na terenie Włoszczowy

24 IX 2011 r. 30 - osobowa grupa zuchów i harcerzy z Bukowy wraz z opiekunami  uczestniczyła w inauguracji obchodów 95-lecia istnienia Związku Harcerstwa Polskiego na terenie Włoszczowy. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 10.00 przed pomnikiem Harcerskim przy ulicy Wiśniowej. Druh Roman Kaczmarek wygłosił Apel Pamięci i wyznaczone delegacje złożyły wiązanki.
Część oficjalna rozpoczęła się w Domu Kultury, gdzie po wystąpieniu Komendanta Hufca Szczekocińsko - Włoszczowskiego dh Cezarego Huć  zaprezentowały się zespoły harcerskie z Lelowa.
Następnie zaproszono wszystkich na ciasto, herbatę i kawę, by ponownie wrócić i obejrzeć film pt. "Czarne stopy".
Na zakończenie po projekcji filmu przeszliśmy na boisko I Liceum Ogólnokształcącego, gdzie w olbrzymim kręgu pląsaliśmy i posilaliśmy się smacznym  obiadem.

Pełni wrażeń wróciliśmy do Bukowy.

 

Nowe gry planszowe i trambambula.

 

 

2 maja 2011 r. w Szczekocinach odbył się III Europejski Piknik Rodzinny,

w którym uczestniczyli oprócz zuchów i harcerzy z Bukowy pozostali członkowie ZHP. Na początku odbył się przemarsz z Rynku do Zespołu Pałacowo-Parkowego w Szczekocinach, gdzie występowali przedstawiciele tamtejszych szkół z programami artystycznymi na temat różnych państwa europejskich. Blok artystyczny zakończył występ zespołu Romano.

 

Udział w projekcie Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty

pt. "Żywe pomniki beatyfikacji Jana Pawła II"

 

 

Szósta rocznica śmierci Patrona zespołu Jana Pawła II w Bukowie

 

Szkoła Papieska  w Bukowie niezwykle uroczyście obchodziła szóstą rocznicę  śmierci Papieża - Jana Pawła II.
1 kwietnia zajęcia dydaktyczne rozpoczęły się  apelem  całej społeczności szkolnej pod tablicą pamiątkową, poświęconą patronowi  szkoły.

W niezwykle wzruszający sposób, ksiądz prefekt Adrian Buczkowski, przypomniał sylwetkę Ojca Świętego wzbogaconą o nieznane wcześniej wspomnienia  osób, które miały szczęście  osobiście znać Karola Wojtyłę.
Następnie przedstawiciele harcerzy i młodzieży wraz z panią dyrektor Agatą Kapelusz-Derejską, złożyli pod tablicą  bukiet kwiatów i zapalili symboliczny znicz.
Podczas tego wyjątkowego  spotkania nie mogło zabraknąc modlitwy
w intencji beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II oraz odśpiewania hymnu Rodziny Szkół Imieniem Jana Pawła. Przez cały dzień uczniowie ze szkoły podstawowej, gimnazjum, harcerze i zuchy trzymali honorowe warty pod tablicą pamiątkową.
Po apelu, najstarsi uczniowie, zaprezentowali pantonimę
p.t "Everything" ( "Wszystko"), w której w bardzo przejmujący sposób przedstawili stworzenie świata i człowieka oraz  zagrożenia : pieniądze,  narkotyki, przemoc, alkoholizm, uzależniania od mediów, telefonów komórkowych, które czyhają na współczesną młodzież.
Podsumowaniem , tego wyjątkowego dnia, była projekcja  filmu "Jan Paweł II- droga do świętości" .
Natomiast 2 kwietnia, o godzinie 19.00 wszyscy parafianie spotkali się przed ZPO im. Jana Pawła II,   już po raz trzeci, by uczestniczyć  w  Białym Marszu ulicami  Bukowy. Aby oddać  cześć naszemu umiłowanemu Ojcu  Świętemu, odmawiano  Tajemnice Światła Różańca Świętego- Jego ulubioną modlitwę.
Zwieńczeniem wspólnej modlitwy, było ułożenie napisu "Pamiętamy", z białych zniczy, przyniesionych przez wiernych. Następnie odbyła się Msza Święta celebrowana w intencji Papieża,  zakończona Apelem Jasnogórskim.

 

 

 

 

 

 


Powrót




Ostatnia aktualizacja: