3 marca -Międzynarodowy Dzień Pisarzy

Bez pisarzy nie byłoby książek!

 

Międzynarodowy Dzień Pisarzy to święto bardzo popularne i dobrze znane na świecie, chociaż w Polsce nie przebiło się jeszcze do szerszej świadomości. Mimo, że od lat wieszczony jest koniec czytelnictwa, to dzieci ze szkoły w Bukowie nadal bardzo chętnie sięgają po książki ze swoimi ulubionymi bohaterami.  

A jaka jest recepta by zostać pisarzem mogły dowiedzieć się dzieci z klas I-III, które w tym dniu odwiedziły bibliotekę szkolną. . Wiadomo, że najważniejsza jest wyobraźnia i głowa pełna pomysłów. Przyda się jeszcze notes, by te wspaniałe pomysły zapisywać. Pisarze nie mają łatwego życia. Całe dnie stukają w klawiaturę i zapełniają drobnym maczkiem białe kartki. A kiedy wydrukowana książka ujrzy światło dzienne i trafi do rąk czytelnika, dla wielu pisarzy rozpoczyna się podróż po najodleglejszych zakątkach kraju i spotkania z Czytelnikami. Bo pisarz pisze książki po to, by ludzie je czytali.

Wielu pisarzy byłoby pewnie dumnych z uczniów, którzy podjęli wyzwanie czytelnicze „Bilet do biblioteki”, które polegało na przeczytaniu dziesięciu książek z różnych dziedzin. Wszystkim znawcom książek gratulujemy!!!

 

 

 

 

   

 

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA 2020

    Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię.  Został on ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Odbywa się 29 września każdego roku w dzień urodzin Janiny Porazińskiej,  autorki książek dla dzieci i młodzieży.

W tym dniu,  w szkole w Bukowie, od rana szczególnie promowano czytelnictwo i zachęcano  do głośnego czytania. Już  na pierwszej lekcji  wyznaczeni uczniowie  klas IV-VIII  czytali  fragmenty wybranych  książek. Natomiast  najmłodsi czytelnicy  z klas O-III mieli dzień pełen atrakcji  czytelniczych, a wszystko to  w ramach cyklicznych działań bibliotecznych „Zaczytana szkoła”. Najpierw dzieci wysłuchały fragmentu książki „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)”, do której wykonały i ozdobiły swoją skarpetkę. Dużo radości sprawiło najmłodszym wyszukiwanie skarpetek do pary. Następnie dzieci wzięły udział w zabawie tworząc czytelniczą stonogę, bo przecież z książką można zwiedzić cały świat. 

      Przed trudnym wyzwaniem stanęli uczniowie klasy II, którzy musieli się wykazać  zarówno zręcznością jaki i znajomością bajek i bajkowych postaci. Odświętnie ubrani drugoklasiści poradzili sobie z zadaniami na szóstkę i oficjalnie zostali  przyjęci do grona czytelników naszej szkolnej biblioteki. Na pamiątkę tego spotkania uczniowie otrzymali dyplomy i zakładki do książki.

     Ta uroczystość to początek działań czytelniczych zaplanowanych   przez bibliotekę szkolną i  nauczycieli nauczania początkowego.

  Czytanie to jedna z najważniejszych umiejętności, która ma ogromny wpływa na nasze życie, dlatego tak ważne jest rozwijanie i pielęgnowanie jej. Ten dzień był okazją do częściowego zaprezentowania społeczności szkolnej bogactwa i różnorodności naszego księgozbioru. Podczas akcji przypominamy uczniom, że czytając wzbogacają słownictwo, poprawiają pamięć, pobudzają wyobraźnię, uczą się myślenia, poprawiają koncentrację, poszerzają wiedzę. Zachęcając  dzieci i młodzież do czytania przypominamy także, że czytanie ułatwia naukę i pomaga odnieść sukces
w szkole .

 

 

 

 

 

 

 

"Bukowa czyta" 2019

W dniu 7 czerwca  uczniowie  Zespołu Placówek Oświatowych  im. Jana Pawła II w Bukowie przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji pobijania rekordu masowego czytania pod hasłem: „Jak nie czytam, jak czytam”, który swoim patronatem objęła redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”.

Akcja jest okazją do poczytania sobie w gronie koleżanek i kolegów, w miłych okolicznościach, bez dorabiania wielkiej filozofii.

Głównym celem jest budowanie pozytywnego wizerunku książki, tak by czytanie kojarzyło się z czymś przyjemnym, z wolnym czasem i rozrywką. Akcja ma zachęcić tych uczniów, którzy wciąż traktują czytanie jako przykry obowiązek.

Symbolem wspólnej akcji jest rekord w liczbie osób czytających w jednym momencie. Co roku czyta wspólnie ponad 400 tys. osób.
Nasza szkoła już po raz czwarty uczestniczy w tej najpopularniejszej akcji czytelniczej dokładając swoją cegiełkę do tego  rekordu. Co roku staramy się  pokazać, że  czytanie  może być atrakcyjne, a BUKOWA jest miejscowością ludzi czytających.

W tym roku  o poranku  przed szkołą zebrało się ponad 200 uczestników. Każda klasa zaprezentowała „klasowy układ z książką w roli głównej” z przygotowanymi plakatami promującymi czytelnictwo do pamiątkowego zdjęcia. Następnie wyruszyliśmy w barwnym korowodzie ulicami naszej miejscowości dumnie niosąc napis „BUKOWA CZYTA”. Punktualnie o 10.00 ,zgodnie z założeniami akcji, odbyło się wielkie czytanie .

To ,że czytać można wszędzie pokazaliśmy  udając się na wycieczkę do Zakładów Wapienniczych LHOIST Bukowa. Najmłodsi uczniowie czytali w szkolnym autobusie, natomiast najstarsi w  ładowarce. Dzięki uprzejmości pana dyrektora  mieliśmy niepowtarzalną możliwość zobaczenia prężnie działającego zakładu, a przede wszystkim kopalni  złóż kamienia wapiennego co okazało się nie lada atrakcją.

Miło było spotkać się w tak licznym gronie, by wspólnie czytać swoje ulubione książki oraz   promować czytelnictwo i bibliotekę szkolną .

 

 

 
 
 
 

PRZERWA NA CZYTANIE

 

     7 maja 2019 roku  120 uczniów z Zespołu Placówek Oświatowych  im. Jana Pawła II w Bukowie wzięło udział w ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie, zorganizowanej przez bibliotekę szkolną. Wydarzenie to odbywało się w ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek pn. „Przerwa na czytanie”. 

    Ponadto  najmłodsi uczniowie  podjęli wyzwanie na zaczytanie. Codziennie rano,  w dniach od 6 do 10 maja,  uczestniczyli w porannym czytaniu, gdzie  w ” Strefie czytania” czytali dzieciom  starsi koledzy i nauczyciele. A ponadto uczniowie z klasy II wzięli udział w konkursie czytelniczym ze znajomości książek Grzegorza Kasdepke.  Największą wiedzą wykazały się dwie uczennice: Kaja Kotwica i Eliza Giemza.

     W całym przedsięwzięciu  chodziło o  pokazanie dzieciom, że czytanie jest ciekawe, jak również zachęcenie do sięgnięcia po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.  Mamy nadzieję, że udział naszych uczniów w tej akcji przyczyni się do rozpropagowania wśród nich „mody na czytanie”!!!

 

 

 

 

 

 
   

 

„BUKOWA CZYTA DZIECIOM”

    8 czerwca 2018 r.  uczniowie z całej Polski zebrali się w swoich szkołach i wspólnie czytali — każdy to, na co miał ochotę. Przy organizacyjnej pomocy bibliotek stworzyli niespotykaną dotąd ogólnopolską akcję, ustanawiając rekord czytania w jednym momencie! Nasza szkoła, już po raz III, z ochotą przyłączyła się do akcji poprzez czytanie w różnych interesujących dla nas miejscach, sytuacjach i pozach!    

    Tegoroczne obchody, w Zespole Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Bukowie,  połączyliśmy
z XVII  Ogólnopolskim Tygodniem  Czytania Dzieciom  oraz Nocą bibliotek.   W piątkowy poranek wszyscy uczestnicy po wysłuchaniu wiersza Juliana Tuwima „Lokomotywa”, wyruszyli w podróż z książką pod hasłem „Stacyjkowo- Lizakowo”  W barwnym korowodzie przypominającym lokomotywę  z wagonikami  wzięli udział przebrani w przepiękne bajkowe stroje uczniowie  wraz z nauczycielkami. Wyruszyliśmy spod szkoły  o godzinie 9.00. Na początek udaliśmy się na stację kolejową.  Tam czekała na nas pani dróżniczka Barbara Mróz, która przeczytała  fragment książki „Arka czasu”.  Następnie wyruszyliśmy  do zakładu Lhoist Bukowa, gdzie czytał dla nas pan dyrektor Zbigniew Żarnatal. Kolejną stacją   naszej podróży był Ośrodek Zdrowia, w  którym spotkaliśmy się z panią doktor Ewą Szczecińską.  Po wysłuchaniu kolejnego fragmentu opowiadania udaliśmy się do  przedostatniej stacji, a był nią miejscowy kościół. Tu dla nas zgodził się przeczytać gospodarz parafii- ks. Tadeusz Siciarski, W trakcie marszu było gwarnie, barwnie  i wesoło. Wzbudzaliśmy uśmiech i zainteresowanie wśród mijających nas przechodniów, którym uczniowie rozdawali broloczki z napisem „Bukowa czyta” i zakładki do książek.

     Po przybyciu do szkoły na  uczestników parady czekała  pani dyrektor Agata Kapelusz-Derejska, która   przeczytała niestety ostatni już fragment książki.....bo przecież każda podróż kiedyś się kończy.

     Uwieńczeniem czytelniczej podróży było poszukiwanie skarbu ukrytego na placu szkolnym. Z tym zadaniem uczestnicy poradzili sobie na szóstkę, ponieważ odnaleźli aż dwa skarby. W tajemniczych pudełkach  odkryli  własnoręcznie wykonane zakładki do książek i lizaki. Postacie bajkowe zostały zaproszone na lody ufundowane przez Firmę Lhoist Bukowa, która zawsze wspiera naszą szkołę w podobnych przedsięwzięciach.

    Tegoroczna edycja była także związana z obchodami 100-lecia niepodległości naszego kraju. Przeprowadziliśmy czytelniczy flashmob, czyli wspólne i głośne czytanie w dowolnych miejscach, podczas którego czytany był wybrany fragment książki Marcina Szczygielskiego „Arka czasu”. Oby nasi uczniowie zapamiętali słowa Podróżnika: nie można zmienić przeszłości. Tylko przyszłość jest w naszych rękach. To książka-szkatułka, w której autor przechowuje wiele emocji, nie wychodząc poza świat i wyobraźnię dziecka. Pod warstwą fabularną kryje się trudna tematyka. Jak zobrazować piekło wojny, ale tak aby nie naruszyć dziecięcej wrażliwości i nie przestraszyć natłokiem historycznych faktów?

     Celem imprezy była integracja czytelników, rozbudzanie zainteresowań literackich, upowszechnianie kultury czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz ukazanie literatury jako źródła dobrej rozrywki. Udowodnienie, że  z biblioteką można się świetnie bawić.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i już czekamy na kolejne spotkanie w bajkowej krainie za rok!

Liderki akcji Cała Polska Czyta Dzieciom: Aneta Banaś i Elżbieta Giemza

 

 

 

 

 

Dzień Głośnego Czytania

 „Bez książek prawdziwe dzieciństwo nie istnieje”

Astrid Lindgren

 

       W Zespole Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Bukowie, słowa Astrid Lindgren są mottem wielu działań czytelniczych. I tak 28 września 2018r od rana rozpoczęła się promocja czytelnictwa.  Uczniowie klas  IV- VIII  wysłuchali fragmentów wybranych książek, które przeczytali  łącznicy  z biblioteką, natomiast najmłodsi uczniowie z klas 0-III   uczestniczyli w  małym maratonie czytelniczym.

   W trosce o naszych małych czytelników, ich rozwój i inteligencję czytaliśmy w różnych miejscach i przez wyjątkowe osoby. Na boisku szkolnym, przy fontannie, na placu zabaw, w aptece, salonie fryzjerskim, no i oczywiście w szkole. To przecież najprostszy sposób by rozbudzić ich wyobraźnię i zainteresowanie otaczającym  światem. Dzień Głośnego Czytania był świetną okazją do podsumowania szkolnego etapu konkursu ”Gang Słodziaków”, do którego z przyjemnością przystąpiliśmy. Przygody uroczego i zabawnego Gangu Słodziaków to kolejny powód do wspólnej lektury i dobrej zabawy.  Przy dźwiękach muzyki, w scenerii leśnej polany uczniowie wsłuchali się w opowieść,
o Zajęczycy Zuzi o wielkim sercu, który przeczytała pani pielęgniarka Beata Frączek.  Dzieci chętnie uczestniczyły w zabawach z książką i wykazały się dużą kreatywnością
w układaniu rymowanek i wierszyków za co otrzymały niespodzianki.

       Dzisiaj książka ma poważną konkurencję, trudno nakłonić dzieci do czytania, szczególnie te starsze. Dlatego tak ważne jest, by już u najmłodszych wyrabiać nawyki czytelnicze, bo o tym, ile korzyści niesie ze sobą czytanie, chyba nie trzeba nikogo przekonywać.

   A jeśli książka wywoła na buzi dziecka uśmiech to możemy być pewni, że daliśmy mu najpiękniejszy prezent.

 

 

 

Happening promujący czytelnictwo

Dnia 7 maja 2014 roku w Szkole Podstawowej w Bukowej odbył się happening promujący czytelnictwo. Organizatorami byli uczniowie klasy VI wraz  z wychowawcą                  p. Elżbietą Trybek, p. Anetą Banaś – nauczycielką biblioteki szkolnej oraz p. Anetą Siwek - pracownikiem Publicznej Biblioteki w Bukowej. Akcja ta była związana z realizacją                         4 zadania ogólnopolskiej gry czytelniczej „Między nami czytelnikami” Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego, w której od listopada 2013 roku biorą udział uczniowie klasy VI.

         W imprezie wzięli udział: Wójt Gminy Krasocin Ireneusz Gliściński, Sołtys Bukowy p. Agata Mietelska, uczniowie klas 0 – III, przedszkolaki, rodzice, nauczyciele, p. Dyrektor Agata Kapelusz-Derejska i Barbara Czekaj, dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji we Włoszczowie Zbigniew Lichosik i Adam Ciesielski oraz p. katechetka Ewa Terpic.

O godzinie 10.00 uczniowie, przebrani pięknie za bohaterów z książek dla dzieci, dzierżąc w dłoniach transparenty z tytułami książek oraz hasłami dotyczącymi czytelnictwa i śpiewając piosenkę „Witajcie w naszej bajce”, wyruszyli spod szkoły do Biblioteki Publicznej, gdzie czekała na nas p. Aneta Siwek. Razem już wróciliśmy do szkoły.

Na pięknie przystrojonej sali gimnastycznej jeszcze raz wszyscy zaśpiewali piosenkę     z „Akademii Pana Kleksa” -  „Witajcie w naszej bajce”. Pani Aneta Siwek częstowała wszystkich cukierkami, zapraszając do odwiedzin biblioteki. Następnie Pani Dyrektor przywitała wszystkich gości i zaprosiła do wspólnej zabawy. Teraz zaprezentowali swój program uczniowie klasy VI.

Najpierw Weronika powiedziała kilka słów na temat książek i czytania. Przedstawiła książkę jako swojego przyjaciela, najwierniejszego towarzysza, bo „przecież czytanie książek jest ciekawsze od oglądania telewizji, bardziej wciągające niż gry komputerowe i pożyteczniejsze od przesiadywania na portalach społecznościowych. Czytając, poznajemy świat i ludzi – a w efekcie samego siebie, ponieważ w książce możemy odnaleźć wiele własnych marzeń, myśli, a czasem także lęków. Matowe kartki książki stają się wtedy lustrem, w którym widzimy siebie”. Z kolei Maciek przedstawił i omówił prezentację ankiety na temat czytelnictwa, którą uczniowie przeprowadzili wśród mieszkańców Bukowy, Występ, Skorkowa i Gruszczyna.

Następnie Ola, Dominika, Julia i Emilia recytowały wiersze o książkach - głównych bohaterkach naszego spotkania. Potem  Zuzia w przebraniu Myszki Miki poprosiła o rozpoznanie przebranych postaci. Dzieci żywiołowo reagowały na pojawiających się kolejno przebranych uczniów. Poprawna odpowiedź była nagradzana słodkim upominkiem i znaczkiem słoneczka.

Wreszcie nastąpił moment czytania dzieciom fragmentów książeczek przez naszych gości. Pan Wójt zaprezentował wiersz Jana Brzechwy pt. „Na straganie”. Dzieci udowodniały, że świetnie znają ten utwór, dopowiadając urywane w trakcie czytania wersy. Pani Sołtys pięknie przeczytała fragment baśni, zachęcając dzieci do wypożyczenia książeczki i dokończenia historii.  Pani Dyrektor i nasz dzielnicowy czytali bajkę o najpiękniejszej rybce oceanu,  a pani katechetka zachęciła wszystkich do czytania książeczek o świętym Janie Pawle II.                                                                                                                                           

            Ponieważ dzieci przyniosły ze sobą maskotki, kolejnym punktem programu był konkurs maskotkowy. Pani Aneta Banaś opowiedziała wszystkim historię misia Puchatka, a potem poprosiła na środek 12 chętnych dzieci. Miały za zadanie opowiedzieć o swojej maskotce. W nagrodę otrzymały słodycze.

 

 

 

 
   
Powrót