„Czytam sobie”

program czytelniczy dla pierwszoklasistów

Biblioteka szkolna przystąpiła do  Akcji społecznej „Czytam sobie”. Wspólnie z wychowawcą klasy I  w każdą środę czytamy najmłodszym czytelnikom.

Uczniowie otrzymali Kartę Młodego Czytelnika, aby zapisywać w niej  przeczytane książki, a  Rodzice  poradnik „Jak wspierać naukę i rozbudzać pasję czytelniczą u swoich dzieci”. Pierwszoklasiści  raz w miesiącu będą uczestniczyć w konkursie czytelniczym. Każdy uczestnik programu może zdobyć sześć naklejek, które gwarantują zdobycie Dyplomu Sukcesu oraz nagrody niespodzianki.

Celem Akcji „Czytam sobie” jest pokazanie dzieciom, że samodzielne czytanie jest dobrą zabawą, a nauka czytania może być przyjemnością.

Pomóżmy dzieciom złapać bakcyla czytania, niech przekonają się same, że czytanie to świetna zabawa. Niech książki wzbogacają ich życie, nadają mu nowy wymiar pełen niesamowitych postaci i fascynujących historii. Poczujmy wraz z dziećmi dumę z pierwszej samodzielnie przeczytanej książki! I oby ta radość i zadowolenie towarzyszyły im na każdym etapie czytelniczej podróży.

W dzisiejszym świecie książka nie jest dla naszych dzieci ani jedynym źródłem informacji, ani głównym źródłem rozrywki. Dlaczego zatem wciąż sięgają po książki? Dlaczego nam, rodzicom, powinno zależeć, aby to robiły?

Oto 5 NAJWAŻNIEJSZYCH KORZYŚCI Z CZYTANIA

1.    Komunikacja

Czytanie poszerza doświadczenia językowe dziecka, rozwija słownictwo, uczy wyrażać myśli  i rozumieć sposoby mówienia innych ludzi. Im bogatszy język, tym sprawniejsze wyrażanie własnego zdania, lepsza umiejętność werbalizowania uczuć i potrzeb.  Jednym słowem, czytanie kształtuje umiejętność samodzielnego myślenia
 i formułowania myśli – kompetencje niezbędne do właściwego funkcjonowania społecznego.

2.   Odpoczynek

Czytanie książek to jeden z najlepszych sposobów relaksu. Podróż
w świat wyobraźni daje wytchnienie i tak potrzebną współczesnym dzieciom ciszę, zwłaszcza po zbyt długim oglądaniu telewizji czy graniu na komputerze.

3.   Inteligencja emocjonalna

Nauka samodzielnego czytania jest częścią mądrego wychowania, polegającego między innymi  na stworzeniu klimatu, w którym nie wszystko musi być szybko, natychmiast. Kształtuje postawę cierpliwości, skupienia i refleksji nad tym, co się robi.

4.   Koncentracja

Ćwiczenie koncentracji uwagi to bardzo trudne zadanie, ale niezbędne do prawidłowego rozwoju intelektualnego. Rodzice i bliscy dorośli powinni wspierać dzieci we wszystkich aktywnościach, które pomagają wydłużać czas koncentracji, szczególnie na tych zadaniach, które wymagają niepodzielności uwagi. Jedną z takich aktywności jest właśnie nauka czytania.

5.   Emocje

Treść książki często staje się pretekstem do rozmowy z rodzicami czy rówieśnikami na ważne dla dziecka tematy.

Czytanie odpowiednich książek jest polecane jako forma leczenia psychoterapeutycznego dzieci nieśmiałych, nadmiernie agresywnych, z szeroko pojętymi trudnościami w rozwoju emocjonalno-społecznym. Książka może pomóc zarówno w poznaniu sytuacji, z którymi dziecko się nie zetknęło, jak też posłużyć za temat rozmowy o trudnych emocjach, których samo doświadcza. Czytanie uczy empatii
i wrażliwości.

Wspierajmy, cieszmy się z postępów, czytajmy!

Nie ma wątpliwości, że czytanie jest niezbędne dla rozwoju naszych dzieci. Na szczęście stanowi jedną z niewielu konieczności życiowych, która jest zarazem przyjemna. Sprzyja harmonijnemu rozwojowi intelektualnemu i emocjonalnemu oraz, co najważniejsze dla samego czytelnika, przynosi mnóstwo frajdy!

Czytanie książek nie jest lekarstwem na wszystkie trudności naszych dzieci w nauce, ale niewątpliwie jest jednym z najlepszych sposobów na ich uniknięcie.

Program ma na celu zachęcić dzieci do nauki samodzielnego czytania, pokazać że czas z książką może być przyjemny, ale też aktywny
 i twórczy oraz ma pozytywny wpływ na własną przyszłość.

 

 

 

 

 

 
   
Powrót