Światowy Dzień Kota

  17 lutego to dzień, w którym celebrujemy Światowy Dzień Kota. Na co dzień nasi czworonożni towarzysze stronią od zamieszania i wolą chodzić własnymi ścieżkami, ale w tym dniu wyjątkowo znajdują się w centrum uwagi.

  Człowiek udomowił wąsatego czworonoga prawie 10 tysięcy lat temu, ale dopiero w 1990 roku we Włoszech koty doczekały się swojego międzynarodowego święta. W Polsce pierwsze obchody miały miejsce w 2006 roku. Dzień Kota to jednak nie tylko oddanie hołdu najpopularniejszemu zwierzęciu domowemu na świecie, ale również inicjatywa mająca na celu uwrażliwienie społeczeństwa na problem bezdomnych i głodujących kotów, które nieraz wiodą iście pieskie życie.  Warto wspomnieć, że nie wszystkie koty na świecie świętują 17 lutego, w Wielkiej Brytanii mają swój dzień 8 sierpnia, w Stanach Zjednoczonych natomiast 29 października.

      W szkole w Bukowie ten dzień był okazją do dobrej zabawy, a przede wszystkim miał na celu zwrócenie uwagi dzieci na potrzeby zwierząt. Uczniowie klas 0-III   poznawali zwyczaje, nawyki, rasy kotów. Każda klasa, w obrębie swojej sali, wysłuchała fragmentu książki o kotach w roli głównej z naszej szkolnej biblioteki. Dzieci wykonały prace plastyczne różnymi technikami. Nie zabrakło wesołych kocich zabaw i konkursów. Najwięcej emocji budziło poszukiwanie czarnego kota i picie mleka na czas. Ponadto, w świetlicy szkolnej, można się było sprawdzić w  kociej matematyce, ułożyć napis KOT
z klocków, patyczków czy butów. W każdej klasie można było spotkać gromadkę słodkich kotów . Do wspólnej zabawy włączyli się także nauczyciele prezentujący swoich pupili.

     Dlaczego kot mruczy? Dlaczego koty tak dużo śpią? Po co kotu wąsy? Dlaczego kot poluje na myszy? Jakie książki o kotach są w bibliotece? Na te i  inne pytania potrafi odpowiedzieć już każdy uczeń  naszej szkoły. Co stało się z „Panem kotkiem”, co leżał w łóżeczku oraz jakie przygody mieli ciekawski Filemon i zasadniczy Bonifacy , nie są już też tajemnicą.

 

 

 

 

 



Powrót