Happening promujący czytelnictwo

Dnia 7 maja 2014 roku w Szkole Podstawowej w Bukowej odbył się happening promujący czytelnictwo. Organizatorami byli uczniowie klasy VI wraz  z wychowawcą                  p. Elżbietą Trybek, p. Anetą Banaś – nauczycielką biblioteki szkolnej oraz p. Anetą Siwek - pracownikiem Publicznej Biblioteki w Bukowej. Akcja ta była związana z realizacją                         4 zadania ogólnopolskiej gry czytelniczej „Między nami czytelnikami” Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego, w której od listopada 2013 roku biorą udział uczniowie klasy VI.

         W imprezie wzięli udział: Wójt Gminy Krasocin Ireneusz Gliściński, Sołtys Bukowy p. Agata Mietelska, uczniowie klas 0 – III, przedszkolaki, rodzice, nauczyciele, p. Dyrektor Agata Kapelusz-Derejska i Barbara Czekaj, dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji we Włoszczowie Zbigniew Lichosik i Adam Ciesielski oraz p. katechetka Ewa Terpic.

O godzinie 10.00 uczniowie, przebrani pięknie za bohaterów z książek dla dzieci, dzierżąc w dłoniach transparenty z tytułami książek oraz hasłami dotyczącymi czytelnictwa i śpiewając piosenkę „Witajcie w naszej bajce”, wyruszyli spod szkoły do Biblioteki Publicznej, gdzie czekała na nas p. Aneta Siwek. Razem już wróciliśmy do szkoły.

Na pięknie przystrojonej sali gimnastycznej jeszcze raz wszyscy zaśpiewali piosenkę     z „Akademii Pana Kleksa” -  „Witajcie w naszej bajce”. Pani Aneta Siwek częstowała wszystkich cukierkami, zapraszając do odwiedzin biblioteki. Następnie Pani Dyrektor przywitała wszystkich gości i zaprosiła do wspólnej zabawy. Teraz zaprezentowali swój program uczniowie klasy VI.

Najpierw Weronika powiedziała kilka słów na temat książek i czytania. Przedstawiła książkę jako swojego przyjaciela, najwierniejszego towarzysza, bo „przecież czytanie książek jest ciekawsze od oglądania telewizji, bardziej wciągające niż gry komputerowe i pożyteczniejsze od przesiadywania na portalach społecznościowych. Czytając, poznajemy świat i ludzi – a w efekcie samego siebie, ponieważ w książce możemy odnaleźć wiele własnych marzeń, myśli, a czasem także lęków. Matowe kartki książki stają się wtedy lustrem, w którym widzimy siebie”. Z kolei Maciek przedstawił i omówił prezentację ankiety na temat czytelnictwa, którą uczniowie przeprowadzili wśród mieszkańców Bukowy, Występ, Skorkowa i Gruszczyna.

Następnie Ola, Dominika, Julia i Emilia recytowały wiersze o książkach - głównych bohaterkach naszego spotkania. Potem  Zuzia w przebraniu Myszki Miki poprosiła o rozpoznanie przebranych postaci. Dzieci żywiołowo reagowały na pojawiających się kolejno przebranych uczniów. Poprawna odpowiedź była nagradzana słodkim upominkiem i znaczkiem słoneczka.

Wreszcie nastąpił moment czytania dzieciom fragmentów książeczek przez naszych gości. Pan Wójt zaprezentował wiersz Jana Brzechwy pt. „Na straganie”. Dzieci udowodniały, że świetnie znają ten utwór, dopowiadając urywane w trakcie czytania wersy. Pani Sołtys pięknie przeczytała fragment baśni, zachęcając dzieci do wypożyczenia książeczki i dokończenia historii.  Pani Dyrektor i nasz dzielnicowy czytali bajkę o najpiękniejszej rybce oceanu,  a pani katechetka zachęciła wszystkich do czytania książeczek o świętym Janie Pawle II.                                                                                                                                           

            Ponieważ dzieci przyniosły ze sobą maskotki, kolejnym punktem programu był konkurs maskotkowy. Pani Aneta Banaś opowiedziała wszystkim historię misia Puchatka, a potem poprosiła na środek 12 chętnych dzieci. Miały za zadanie opowiedzieć o swojej maskotce. W nagrodę otrzymały słodycze.

 

   
   
   
   

 

 

 

 

 

Powrót