Tutoring rówieśniczy

W drugim semestrze mijającego roku szkolnego, kiedy  to nie mogliśmy chodzić  do szkoły  i  spotykać się z koleżankami, kolegami,  chętni uczniowie klasy VII i IV podjęli  współpracę (początkowo  on-line) biorąc udział w projekcie „ Tutoring rówieśniczy”. Tutoring rówieśniczy polega na współpracy dwóch uczniów, z których jeden ma większe doświadczenie, wiedzę i poziom kompetencji w jakimś obszarze, a drugi doświadcza trudności w danym zakresie. Uczniowie często samorzutnie pomagają sobie w nauce, lub wspierają się w życiowych trudnościach.  W naszym przypadku uczniowie klasy VII dzielili się swoim doświadczeniem  z różnych dziedzin życia ze swoimi młodszymi kolegami. Spotykali się opowiadając o swoich zainteresowaniach, spędzali ze sobą czas, pomagali sobie w nauce. Na zakończenie projektu w swoich grupach: tutor i podopieczny, przygotowywali smaczne przekąski. Degustując je  dzielili się  swoimi przeżyciami, związanymi z udziałem w projekcie. Uczestnicy z klasy VII  mówili, że dobrze się czuli, kiedy mogli pomóc swoim młodszym kolegom. Natomiast czwartoklasiści  czuli się ważniejsi  mając znajomości w starszych klasach.

 

 

„Od ziarenka do bochenka” czyli warsztaty edukacyjne w Krasocinie

Pieczenie chleba w dawnych czasach było ciężką pracą i trudnym zadaniem, dlatego chleb otaczany był szczególnym szacunkiem i czcią. W dzisiejszych czasach niestety, coraz bardzie zanika szacunek jakim był darzony ten codzienny pokarm i praca związana z jego wytwarzaniem.

W dniu 9 czerwca 2021 roku uczniowie klas I, II i III Szkoły Podstawowej w Bukowie pod opieką wychowawców udali się na warsztaty edukacyjne do Krasockiego Muzeum Chleba i  Gminnej Publicznej Biblioteki  w  Krasocinie. Pierwsza  część warsztatów odbywała się w scenerii zabytkowego ,,Wiatraka”. Podczas tych zajęć uczniowie poznali dawne życie na wsi, trudy pracy rolników, podstawowe rodzaje zbóż oraz kolejne etapy powstawania chleba. Następnie tworzyli  swoje prace plastyczne, z wykorzystaniem różnych rodzajów ziaren oraz uczestniczyli w grach i zabawach ruchowych popularnych na dawnej wsi m.in. rzucali kulami z siana do kosza, biegali po ściernisku z kulkami siana, grali w grę ,,Ogień”, naśladowali odgłosy wiejskich zwierząt i sprzętów rolniczych. Pan Grzegorz jako Chłop Świętokrzyski opowiedział dzieciom w starodawnej gwarze „Bajkę o Kasiuni” oraz podśpiewywał staropolskie piosenki i przyśpiewki.

Po warsztatach uczniowie zostali oprowadzeni po 100 letnim  Muzeum Chleba. Obejrzały wnętrze wiatraka, poznały jego historię i eksponaty. Druga część  przeniosła się do biblioteki, gdzie odbyło się spotkanie z książką o tematyce dawnej wsi, jej obyczajach i tradycjach. Następnie uczniowie wykonali prace plastyczne – wiatraki oraz koguciki.

Na koniec uczniowie otrzymali  gadżety z logo biblioteki i Krasockiego Muzeum Chleba.

Serdecznie dziękujemy za wspaniały dzień!

Przepełnieni pozytywnymi doznaniami wróciliśmy bezpiecznie do domu. Ten wyjazd będziemy długo wspominać!

 

 
 

Powitanie Wiosny

W dniu 19 marca 2021 roku w Szkole Podstawowej w Bukowie obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny. Dzieci piosenkami, zabawami, konkursami oraz wspólnie wykonanymi pracami plastycznymi przywitały najpiękniejszą porę roku – Wiosnę. Nie zapomniały przy tym o uroczystym pożegnaniu zimy, której symbolem jest kukła Marzanny, bogini zła i srogiej zimy. Wszyscy bawili się wspólnie z wykonaną kukłą Marzanny i śpiewali piosenki na pożegnanie zimy. W kolejnej części dnia dzieci udały się na pierwszy wiosenny spacer. Obserwowały piękno natury budzącej się do życia, wypatrywały pierwszych kwiatów, pączków na drzewach . Jest to najlepszy sposób na spędzenie tego dnia i uczczenie przyjścia tej przepięknej pory. Pomimo odczuwalnego zimna, wszystkich ogarnęła spontaniczna radość. Mamy nadzieję, że upragniona wiosna na dobre pozostanie z nami, zazieleni łąki, drzewa i trawy oraz pozwoli rozkwitnąć kwiatom!

,,Zamki  Królowej Śniegu”

 

W ubiegłym tygodniu klasa pierwsza zapoznała się z baśnią „Królowa Śniegu” J. Ch. Andersena. Po przebyciu zaśnieżonych szlaków wraz z Kajem i Gerdą, wprowadzeniu w zimowy nastrój postanowiliśmy, że zaprosimy Królową Śniegu do nas, ale przecież królowa nie może mieszkać w klasie. Dlatego też przygotowaliśmy dla niej oryginalny zamek.
Z pomocą dorosłych skompletowaliśmy niezbędne pomoce, czyli pudełka, kartony, kolorową bibułę, papier, folię aluminiową, farby, pędzel, nożyce, klej, mazaki i wspólnie tworzyliśmy niezwykłe zimowe pałace. Podziwiając te prace, z pewnością wiele osób przyzna, że nawet Królowa Śniegu miałaby kłopot z wyborem najpiękniejszego. Wspólne działania dzieci  pokazały ogromną siłę wyobraźni,   a także moc talentów.

 

 

   

 

 

RÓŻAŃCE Z DARÓW JESIENI

„Różaniec jest moją umiłowaną modlitwą”- tak o modlitwie różańcowej mówił święty Jan Paweł II, Patron szkoły w Bukowie.

 

Miesiąc październik jest szczególnym czasem, kiedy zwracamy się do Maryi odmawiając Różaniec.

W związku z tym w Szkole Papieskiej w Bukowie zorganizowano Konkurs  na „Najpiękniejszy różaniec z darów jesieni”.

Celem konkursu było rozbudzenie umiłowania modlitwy różańcowej oraz budzenie aktywności twórczej dzieci, pobudzanie wyobraźni i pomysłowości poprzez wykorzystanie dostępnych „darów jesieni".

W konkursie wzięło udział 35 dzieci z klas I - IV

Pomysłowość i kreatywność prac przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Były różańce z kasztanów, orzechów, żołędzi, fasoli, rajskich jabłuszek, jarzębiny, dzikiej róży. Każdy z nich był dziełem wyjątkowym i niepowtarzalnym, dlatego komisja konkursowa postanowiła wyróżnić i nagrodzić wszystkie prace. Autorzy prac otrzymali pamiątkowe dyplomy i wspaniałe nagrody.

 

 

 

 

 

Wakacyjnie, czyli co nam w duszy gra.

     Wycieczki, wyjazdy, rajdy to niewątpliwie najchętniej wybierane przez uczniów  formy uczenia się poza salami lekcyjnymi. Ich rola szczególnie na drugim etapie edukacyjnym jest nie do przecenienia. Tego rodzaju zajęcia, za każdym razem kumulują w jednej formie organizacyjnej funkcje kształcące, wychowawcze, wypoczynkowe i zdrowotne, prowadząc do wszechstronnego rozwoju uczniów.  Koniec  roku szkolnego to najlepszy czas na przeprowadzenie tego rodzaju zajęć. W Szkole Podstawowej w Bukowie przeprowadzono kilka takich wyjazdów. Były to między innymi wycieczki: w Góry Świętokrzyskie, do Sandomierza oraz w Beskid Śląski.

Wyprawa w Góry Świętokrzyskie była organizowana dla uczniów klasy czwartej. Podczas jednodniowej wycieczki dzieci poznały Ciekoty. Miejsce, w którym dzieciństwo i lata młodzieńcze, spędził pisarz Stefan Żeromski . Z Doliny Wilkowskiej mogły obserwować Pasmo Masłowskie, Klonowskie oraz  Łysogórskie z najwyższym ich szczytem Łysicą. Podczas pobytu w Świętej Katarzynie, uczniowie zwiedzili m.in. Muzeum Minerałów i Skamieniałości, a w nim szlifiernię kamieni i pracownię złotniczą. Kolejnym punktem tego wyjazdu był Święty Krzyż z całym zespołem klasztornym, jego historią, religią, kulturą, tradycją i przyrodą.

Wycieczka do Sandomierza miała nieco odmienny charakter i była przeznaczona dla uczniów klasy siódmej.  Jej celem było poznanie ziemi sandomierskiej z jego głównym, prastarym grodem Sandomierzem,  określanym przez Galla Anonima „ Sedes Regni Principales” , czyli główna siedziba królestwa wczesnopiastowskiego, wymieniana  obok Krakowa i Wrocławia.  Młodzież była zachwycona nie tylko historią miasta, ale również jego malowniczym położeniem nad rzeką Wisłą.

Trzeci wyjazd to trzy dni spędzone na południu Polski. Pierwszy dzień to zwiedzanie Zamku Pszczyńskiego, dawnej rezydencji książąt Hochberg von Pless, stajni książęcych, rynku oraz Pokazowej Zagrody Żubrów. Drugi dzień przeznaczony był na zdobycie najwyższego szczytu Beskidu Śląskiego – Skrzycznego oraz lekcje trekkingu od Skrzycznego poprzez Malinowską Skałę, Malinów do Przełęczy Salmopolskiej. Kolejny dzień to zwiedzanie Wisły, Szczyrku oraz zdobycie Szyndzielni, góry Klimczok i poznanie schronisk górskich podczas naszego wędrowania.

Wszystkie przeprowadzone wycieczki miały swój własny, niepowtarzalny charakter. Były skierowane do różnej grupy młodzieży, ale miały wspólne cele, czyli: zdobycie, utrwalenie i poszerzenie wiedzy z różnych dziedzin życia, uczenie się relacji interpersonalnych z rówieśnikami i nauczycielami, radzenie sobie w różnych, często trudnych sytuacjach.

                                                                                Sławomira Jambor

 

 

Wycieczka klas V,VI w Beskid Śląski

 

 

 

Wycieczka klas V do Parku Trampolin

 

 

Rajd rowerowy klasy V do Gnieździsk

 

 

Wycieczka do Akademii Nauki i Rozwoju ,,PIĘKNY UMYSŁ"

Szkoła Podstawowa w Bukowie bierze udział w projekcie współfinansowanym ze środków UE - TUprogramujeMY mającym na celu rozwój kompetencji cyfrowych, a także poznanie podstaw programowania w klasach I-III. Uczniowie kl. I , II i III naszej szkoły z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem biorą udział w zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych z robotyki, szczególnie, gdy przebiegają one      w towarzystwie robota Dasha.  W ramach projektu 18 kwietnia 2019 r. odbyła się wycieczką do Akademii Nauki i Rozwoju ,,PIĘKNY UMYSŁ" w Kielcach. Na zajęciach z robotyki uczniowie konstruowali własne roboty rozwijając kompetencje informatyczne z wykorzystaniem Lego Mindstorms EV3. Wszyscy z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach. Opiekunami w czasie wycieczki byli nauczyciele: Wiesława Kondraciuk, Małgorzata Bała, Alicja Sójka, Joanna Bebel, Elżbieta Giemza.

 

 

 

 

Dobrze Cię widzieć!

W pierwszej połowie marca Szkoła Podstawowa w Bukowie przystąpiła do ogólnopolskiej kampanii „Dobrze Cię widzieć”, której celem była poprawa bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, szczególnie dzieci i młodzieży. Uczniowie otrzymali kamizelki odblaskowe, a także zostali uwrażliwieni na konieczność ich noszenia. Zgodnie            z założeniami  kampanii w klasach zostały przeprowadzone zajęcia umożliwiające zrozumienie właściwego zachowania pieszego na drodze. Odpowiednie, a tym samym odpowiedzialne zachowanie pieszego wpływa nie tylko na jego życie i bezpieczeństwo, ale równie mocno dotyka pozostałych uczestników ruchu drogowego.

 

 

 

 

„Podreptać po świętokrzyskich szlakach” - Łysica

To już szósta wyprawa uczniów ze Szkoły Podstawowej w Bukowie z cyklu „ Podreptać po świętokrzyskich szlakach”. Tym razem zdobywamy najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich – Łysicę.  Wyjeżdżamy o godzinie 9.00 rano, aby dotrzeć do miejscowości Ciekoty.   Tu bowiem zatrzymujemy się w Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom”, na wystawę obrazów pt. „Pastelowa łąka” Iwony Ambroszczyk, a następnie zwiedzamy wnętrza zrekonstruowanego  Dworku Stefana Żeromskiego. Po krótkim pobycie wsiadamy do naszego busa i przejeżdżamy do Świętej Katarzyny, skąd wyruszamy na szczyt. Po drodze odwiedzamy Schronisko PTTK  „Jodełka” oraz wpadamy na krótką modlitwę do założonego w XIV w. zabytkowego klauzurowego klasztoru bernardynek. Poznajemy historię tego niezwykłego miejsca,  a następnie ruszamy w górę. Z asfaltowej, głównej drogi zaraz za klasztorem skręcamy w lewo na szlak czerwony E. Massalskiego, prowadzący na szczyt. Po drodze zaglądamy jeszcze do kapliczki Janikowskich, w której to Stefan Żeromski wydrapał na ścianie swój podpis, schodząc z Łysicy 2 sierpnia 1882 roku. Kilkaset metrów dalej znajduje się wejście do Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Idziemy pod górę szeroką drogą, aż do źródełka przed kapliczką św. Franciszka. Wypływająca z niego woda jest krystalicznie czysta, a przy tym ma właściwości lecznicze. Szczególnie dobrze działa na oczy. Nabieramy wodę        w butelki i ruszamy dalej. Szlak pnie się w górę lecz droga miejscami jest zabezpieczona drewnianymi progami, ułożonymi w szerokie stopnie. Idziemy  w otoczeniu boru jodłowo – bukowego, szlak staje się bardziej stromy, a na ścieżce zaczyna pojawiać się coraz więcej korzeni i bloków skalnych. Są to gołoborza – skalne rumowiska powstałe podczas plejstoceńskiego zlodowacenia. Wreszcie osiągamy najwyższy szczyt – Łysicę 612 m n.p.m.  Wieńczy  go drewniany krzyż – replika zabytkowego z 1930 roku i turystyczne drogowskazy. Robimy krótką przerwę na odpoczynek, lekcję z topografii terenu i najważniejsze – wręczamy odznaki brązowe „Turysta Przyrodnik” Oli            i Kalince. W takim miejscu uroczystość wręczenia odznak nabiera szczególnego znaczenia. Po ceremonii idziemy dalej  na wschód. Wędrując grzbietem łysogórskim, mijamy kolejno Górę Agatę, Białą Skałę, Przełęcz Kakonińską     i Przełęcz św. Mikołaja. Po dwóch godzinach marszu docieramy do Kakonina, miejscowości znanej z zabytkowej chałupy z 1820 roku. Tu kończymy naszą turystyczną przygodę, do następnego spotkania na świętokrzyskim szlaku.

 

 

 

 

 

 

 

Żywa lekcja historii czyli w  156 rocznicę Bitwy Małogoskiej

   24 lutego 1863 roku w okolicach wzgórza Brogowica pod Małogoszczem miało miejsce główne starcie oddziałów Mariana Langiewicza z wojskami rosyjskimi. Była to najkrwawsza rozegrana bitwa Powstania Styczniowego.  Aby upamiętnić te wydarzenia, uczniowie ZPO im. Jana Pawła II w Bukowie uczestniczyli w rajdzie do Zagrody Edukacyjnej Pana Grzegorza Szymańskiego „Ostoja Dworska” w Leśnicy. Tu bowiem z inicjatywy gospodarza odbyła się rekonstrukcja potyczki powstańczej, w której udział wzięło około 70 rekonstruktorów z różnych ugrupowań. W tym roku przypadła 156 rocznica tych wydarzeń. W Zagrodzie uczniowie mogli również podziwiać wystawę malarstwa Artura Grottgera ze zbiorów Pana Jacka Grzybały z Kielc oraz wystawę historyczną Stowarzyszenia Szaniec 1863, a także posłuchać wykładu historycznego pt. „Karol Kalita ”Rębajło”, wygłoszonego przez Romualda Sadowskiego. Ponadto uczestnicy obchodów mogli skosztować kuchni powstańczej: kaszy ze skwarkami, żuru, kiełbasy z cebulą. Obchody bitwy pod Małogoszczem z 24 lutego 1863 roku to ważne wydarzenie w roku kalendarzowym dla mieszkańców całej okolicy, a kultywowanie pamięci o niej jest powinnością każdego z nas. Udział uczniów w inscenizacji to obcowanie z żywą historią i tradycją Polski.

 

 

 

 

 

Walentynki w szkole w Bukowie

    Szkoła to nie tylko nauka i praca. To także wychowanie,
z którym wiąże się zabawa, integracja, zdrowa rywalizacja. Takie cele miały organizowane w naszej szkole obchody Walentynek.

14 lutego2019r  od samego rana  uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu sprzedawali „walentynkowe ciasteczka z wróżbą”, które rozeszły się błyskawicznie. Zapewne każdy chciał poznać imię swojej przyszłej sympatii.

Z okazji święta zakochanych, w bibliotece szkolnej, został zorganizowany  konkurs na Najpiękniejsze Serce Walentynkowe, który został rozstrzygnięty w dwóch kategoriach: klasy 0-III
 i IV-VIII oraz III gimnazjum. Komisja konkursowa nie miała łatwego zadania gdyż kreatywność uczestników okazała się ogromna, o czym można się przekonać podziwiając wystawę prac konkursowych.  

Nie zabrakło oczywiście  poczty walentynkowej którą,  jak co roku, zorganizował Samorząd Uczniowski.

Dzień ten ma przypominać nam o tym, co jest w życiu najważniejsze – o miłości i pozwala zastanowić się nad nią,
a w plastikowym, symbolicznym serduszku dostrzec coś więcej niż tylko przedmiot.

 

 

 

 

 

„Geo- Genialny Dzień w Geoparku i nie tylko – czyli lekcje w terenie klasy 7

ze Szkoły Podstawowej w Bukowie„

 

   Dzień zaczął się całkiem zwyczajnie.  Godzina 8.00 – dzwonek na lekcje, geografia, przyroda etc. i obawa, że pani zapyta z ostatniego tematu, że praca domowa nie wykonana i strach w oczach przed złą oceną. A tu … niespodzianka! Owszem rano do szkoły , ale lekcje inne i nie tak zwyczajne! Wsiadamy do autokaru, ustalamy program dnia i zapisujemy w myślach pierwszy temat, czyli: Co widać i słychać za oknami naszego pojazdu?  Słuchamy opowieści o Małogoszczu, Chęcinach i wszystkich fajnych miejscach mijanych po drodze. Rozmawiamy, dyskutujemy i odpowiadamy na pytania naszej pani. Droga szybko mija, docieramy do rezerwatu krajobrazowego „Karczówka”. Teraz mamy czas na ocenę naszej kondycji. Wspinamy się pod górkę. Trochę wysiłku nie zaszkodzi. Docieramy do Klasztoru  Pallotynów i kościoła pw. św. Karola Boromeusza. Kościół powstał jako wotum dziękczynne za ominięcie Kielc przez zarazę w 1622roku. Fundatorem zespołu był biskup krakowski Marcin Szyszkowski. Najcenniejszą rzeczą w kościele jest jednak posąg św. Barbary , wykonany z samorodka rudy ołowiu – galeny. Jest to unikat na skalę światową. Z wierzchołka rozciąga się cudowny widok na panoramę Kielc i okolicę. Trochę zabawy na śniegu i powracamy do autokaru. Naszym miejscem docelowym jest Centrum Geoedukacji. Tu rozpoczynamy kolejną lekcję. Tym razem temat brzmi: Ale wkoło jest wesoło czyli Układ Słoneczny” . Przecież to było na początku szóstej klasy, damy plamę. Ratunku- chyba nic nie pamiętamy! Ale chwila , idzie nam całkiem dobrze. Jest super! Powtórzyliśmy cały Układ Słoneczny i wykonaliśmy proste teleskopy. Zasłużyliśmy na kilkuminutowy odpoczynek. W tym czasie obejrzeliśmy wystawę skał i minerałów  województwa świętokrzyskiego, zebraną przez  p. Jerzego Jędrychowskiego, specjalistę od geologii, założyciela Klubu Miłośników Geologii w Kielcach, autora wielu książek o tematyce geologicznej.

Ostatni temat naszych zajęć „wyjazdowych” to tabela stratygraficzna i zabawa na całego w grę wielkoformatową tzw. „Geo- Giga-Gra” . Tu dopiero się dzieje! Poprzez zabawę uczymy się o różnych wydarzeniach mających miejsce w poszczególnych erach geologicznych. Bawiąc się, poznajemy  nazwy organizmów wówczas żyjących np.: konodonty, graptolity, trylobity etc., trudno je wszystkie wymienić. Podczas gry towarzyszą nam wielkie emocje, rywalizujemy między sobą, bo oczywistym jest, że każdy chce zdobyć pierwsze miejsce, a drużyn jest 5.

Wszystko co dobre szybko się kończy i nasze lekcje dobiegły końca. Wracamy. Do następnego razu !

 

 

 

 

 

 

Projekt eTwinning w ZPO w Bukowie

Podsumowując pierwsze półrocze obecnego roku szkolnego należy wspomnieć projekt eTwinning           „100 kartek na 100-lecie Odzyskania Niepodległości” realizowany w naszej szkole  na lekcjach j.angielskiego. Włączając się w liczne uroczystości upamiętniające tę rocznicę uczniowie  klas IV-VIII oraz IIIPG przygotowali 100 kartek, które następnie zostały podzielone zgodnie z harmonogramem do 16 szkół z kraju       i zagranicy.  

W październiku pocztówki zostały wykonane zgodnie z opisem i wysłane do poszczególnych placówek.      W listopadzie  na uroczystości Odzyskania Niepodległości przygotowano tablice dekoracyjne, przedstawiające odebrane kartki z życzeniami, a stanowiące jeden z elementów dekoracji w przygotowanych apelach. Uczniowie dokonali także wyboru najładniejszych kartek.

 

ODZNAKA JAKOŚCI W ETWINNING

W styczniu bieżącego roku opiekun p.Barbara Smól- nauczyciel języka angielskiego  w Zespole Placówek Oświatowych im Jana Pawła II w Bukowie wraz z uczennicami klasy 7 otrzymały Krajową Odznakę Jakości w programie eTwinning, za wysoki poziom realizowanych zadań, a w szczególności za projekt „The power of Eggs”. Jest to publiczne potwierdzenie zaangażowania szkoły na rzecz jakości i otwartości we współpracy europejskiej.      Projekt wykorzystywał różnorodne metody pedagogiczne takie jak: gromadzenie materiałów, rozwiązywanie problemów, prowadzenie badań, porównywanie prac, dzięki ktorym uczniowie przyjmowali role artystów, dzennikarzy, aktorów, naukowców. Większość pracy nad projektem odbywała sie w ramach zajęc szkolnych i była związana z treściami nauczania. Wszystkie szkoły partnerskie -12 współpracowały ze sobą podczas zadań tworząc 3 grupy międzynarodowe i wykorzystując nowoczesne technologie realizowali harmonogram działań przewidzianych do realizacji. Uczniowie zajmowali  się tym samym tematem, dzielili się swoją pracą i tworzyli wynik końcowy projektu. Zadania oparte były na współpracy i wymianie doświadczeń a ta komunikacja zachęcała uczniów do czytania, słuchania i oglądania prac partnerów.

To wyróżnienie ogromnie nas cieszy i motywuje do dalszej pracy w ramach programów eTwinning.

 

 

 

 

 

 

Bombki ręcznie malowane

W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia uczniowie klas I - II  z ZPO im. Jana Pawła II w Bukowie wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej do Fabryki Bombek w Miechowie. Zwiedzając zakład produkcyjny dzieci zostały szczegółowo zapoznane z etapami powstawania bombek choinkowych: od projektowania, formowania, srebrzenia, artystycznego zdobienia do pakowania. Unikatowe kształty ozdób choinkowych zachwycały dzieci. Szczególną atrakcją wycieczki był udział w warsztatach plastycznych odbywających się na terenie zakładu. Pod czujnym okiem dekoratorek uczniowie własnoręcznie malowali i ozdabiali brokatami bombkę. Wykonane dzieło dzieci dostały na pamiątkę, by móc zawiesić ją na świątecznej choince w domu. Wycieczka dostarczyła uczniom niezapomnianych wrażeń.

 

 

 

„Geologiczne spotkanie z konkursem w tle„

           Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Bukowie i Szkoły Podstawowej w Czostkowie mogli wspólnie w ramach integracji szkół spotkać się na geologicznym podsumowaniu Konkursu Plastycznego pt. „ Życie w toni i błękicie dewońskiego morza” w Centrum Geoedukacji Geopark Kielce. Zadaniem konkursowym  zespołów było wykonanie makiety morza dewońskiego, które około 380 milionów lat temu pokrywało region Gór Świętokrzyskich. Podczas wernisażu,  młodzież uczestniczyła w ciekawej prelekcji nt. dziejów naszej planety w wykonaniu Michała Porosa – kierownika Centrum Geoedukacji a następnie otrzymała pamiątkowe dyplomy,  nagrody książkowe oraz vouchery na warsztaty geologiczne. Po konkursie uczniowie oglądali rekonstrukcję morza dewońskiego         a następnie odbyli podróż do wnętrza Ziemi w tzw. Kapsule Czasu. Kolejnym wspólnym działaniem było zwiedzenie dwóch rezerwatów geologicznych położonych na terenie miasta Kielce: Wietrznia im. Z. Rubinowskiego i Ślichowice im. J. Czarneckiego.

Zadaniem poszczególnych zespołów było przygotowanie trójwymiarowej makiety morza dewońskiego, które około 380 milionów lat temu zalewało obszar odpowiadający dzisiejszym Górom Świętokrzyskim. Tętniące życiem, kolorowe zbiorowiska zbliżone wyglądem do współczesnych tropikalnych raf koralowych zasiedlające ciepłe, płytkie i dobrze naświetlone morze. Tak w okresie dewonu wyglądały fragmenty obszaru dzisiejszych Gór Świętokrzyskich położonego wówczas na półkuli południowej, w strefie zwrotnikowej.  Odzwierciedleniem tych warunków były zrekonstruowane przez dzieci makiety – absolutnie piękne i oryginalne pod każdym względem.

                                                                                Sławomira Jambor

 

 

 

 

 

Podreptać po świętokrzyskich szlakach. Przyroda uczy najlepiej!

Głównym Szlakiem Świętokrzyskim im. E. Massalskiego

 

     Kolejna wyprawa młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Bukowie z cyklu „Podreptać po świętokrzyskich szlakach” biegła Pasmem Oblęgorskim.

      Dzień zapowiadał się cudowny. Słoneczne, bezchmurne niebo i piękne barwy jesieni zachęcały nas do wędrówki. Z entuzjazmem wyruszyliśmy na szlak. Tym razem udaliśmy się    w kierunku miejscowości Kuźniaki, gdzie znajduje się krańcowy punkt Głównego Szlaku Świętokrzyskiego im. E. Massalskiego oraz ruiny dawnego pieca hutniczego. Wędrowaliśmy przez Kuźniacką Górę , malowniczy rezerwat przyrody „Perzową Górę” z przepięknymi wychodniami piaskowców triasowych i położoną w grocie Kapliczką św. Rozalii. Z  platformy widokowej u podnóża Góry Siniewskiej oglądaliśmy bliższe i dalsze miejscowości, miasto Kielce i oczywiście pasma górskie okalające Padół Strawczyński. Zdobyliśmy najwyższy szczyt Pasma Oblęgorskiego – Siniewską Górę  448,8 m.n.p.m. , a następnie przemierzyliśmy niezwykle malownicze  wąwozy lessowe w rezerwacie „Barania Góra”. Naszą trasę zakończyliśmy w Oblęgorku, miejscowości uwodzącej ciszą i spokojem,  znanej z pałacyku,     w którym niegdyś mieszkał H. Sienkiewicz.

Podczas naszego wędrowania poznawaliśmy krajobraz Pasma Oblęgorskiego, uczyliśmy się topografii terenu, orientowania mapy według obiektów i kierunków w terenie, rozpoznawania roślin i skał budujących region, poznaliśmy historię i legendy towarzyszące miejscom. Uczyliśmy się wędrowania po terenach chronionych i oczywiście miło spędziliśmy sobotni dzień zbierając punkty na odznaki „Turysta Przyrodnik” i GOT. Przewędrowaliśmy 16 kilometrów, pokonaliśmy ok. 190 m wysokości względnej.

Zmęczeni, ale radośni, wracając Lipową Aleją na parking w Oblęgorku, szumiały nam w uszach słowa Św. Bernarda z Clairvaux „ W lesie znajdziesz więcej niż w książkach. Drzewa i kamienie nauczą cię tego, czego nie usłyszysz od mistrzów”.

                                                                                                                                                                           Sławomira Jambor

 

 

 

 

 

 

 

 

Spotkanie autorskie z Agnieszką Frączek

      28 września 2018 roku  uczniowie klasy II i III naszej szkoły  odwiedzili  Bibliotekę Publiczną w Bukowie, z którą współpracujemy od lat aby  spotkać się  z panią Agnieszką Frączek - autorką wierszy i opowiadań dla dzieci.

       Na co dzień, pani Agnieszka wykłada wiedzę o języku  na Uniwersytecie Warszawskim. Jest doktorem habilitowanym językoznawstwa, germanistą i leksykografem, autorką licznych prac z dziedziny językoznawstwa. Jednak, jak sama podkreśla,  największą przyjemność sprawia jej pisanie dla dzieci. Jako pisarka literatury dziecięcej, jest mistrzynią humoru i dowcipnych porównań. Jej trzeszczące, skrzypiące, szeleszczące i „szczypiące w język" wierszyki   (np. „Dranie w tranie, czyli wiersze trudne niesłychanie", „Struś na cisie i inne fisie” czy "Kelner Kornel i inne wiersze niesforne ") zalecają między innymi logopedzi.

      Podczas spotkania pani Agnieszka przeczytała wiele spośród swoich znanych utworów. Już odczytane na początku wiersze: „Ja w takich warunkach pracować nie mogę” i „Słonie na spadochronie” wzbudziły entuzjazm dzieci.  Pisarka  w interesujący sposób opowiedziała najmłodszym czytelnikom jak powstaje książka. Zwróciła uwagę na pracę ilustratora, redaktora, wydawcy, księgarza, bibliotekarza. Uczniowie zadawali również pytania dotyczące twórczości, jak również życia rodzinnego autorki.

     Na zakończenie każdy czytelnik otrzymał autograf  z dedykacją.

 

 

 

 

Z wizytą  w Ośrodku Terapii Zajęciowej w Ostrowie

 

Czasem jedno słowo wystarczy, by ktoś poczuł się ważny. Jedna chwila spędzona razem może sprawić,
 że ktoś uwierzy w siebie. Dzięki takim chwilom  ludzie odzyskują siłę i nadzieję.

 

      W czwartek 27 września 2018 r. uczniowie należący do Szkolnego Koła Wolontariatu „Pomocna dłoń” z Zespołu  Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Bukowie odwiedzili Ośrodek Terapii Zajęciowej w Ostrowie, z którym współpracujemy od kilku lat.

      Dzięki uprzejmości pana kierownika Tomasza Bugajnego oraz personelu ośrodka uczniowie zapoznali się z jego działalnością. Dowiedzieli się w jaki sposób podopieczni spędzają czas wolny, jakie mają zainteresowania i jak rozwijają swoje uzdolnienia.

    Przy dźwiękach muzyki, wspólnej zabawie, przyjaznej atmosferze i pysznej drożdżówce spędziliśmy czwartkowe przedpołudnie.

   Na ten rok szkolny wolontariusze papieskiej szkoły postawili sobie ambitny cel:
100 DOBRYCH UCZYNKÓW NA 100-LECIE NIEPODLEGLOŚCI…… Jeden już osiągnęli
 i są na dobrej drodze, aby  zrealizować jeszcze 99….

 

 

Przez Wzgórza Kołomańskie do Zagnańska

          W ramach Klubu Turystyki Pieszej w dniu 8 września 2018r. uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Bukowie  rozpoczęli kolejny cykl wycieczek po pasmach Gór Świętokrzyskich w duchu hasła „podreptać po świętokrzyskich szlakach”.

Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy w miejscowości Raszówka przy cmentarzu ofiar pacyfikacji . Tu w dniu 26 maja 1943r oddział policji hitlerowskiej dokonał pacyfikacji w miejscowości Mniów, Serbinów, Miedzierza, Smyków, Muszczarz, Przełom, Ćmińsk.. Spośród 50 aresztowanych, wybrano 35 osób i zamknięto w drewnianym domku- paląc żywcem. Po usłyszeniu krótkiej historii tego miejsca i oddaniu hołdu powędrowaliśmy dalej przez Wzgórza Kołomańskie na szczyt Kamieniec (400m.n.p.m.), a następnie Skalną Górkę, Kołomań, Ciągłe , Piechotne i Kapituły.  Po drodze zatrzymywaliśmy się na odpoczynek i krótkie lekcje z topografii terenu. Ponieważ szliśmy z grupą przewodników i przodowników turystyki pieszej z Ostrowca Świętokrzyskiego mogliśmy zaobserwować ich pracę w terenie oraz podbić nasze książeczki na zbierane odznaki turystyczne. Po dotarciu do Zagnańska musieliśmy koniecznie zobaczyć najsłynniejsze i najokazalsze drzewo w Polsce.  Dąb „Bartek” zrobił na nas niesamowite wrażenie. Urzekł nas swoją wielkością,  majestatem i długowiecznością. Obok zaś mogliśmy podziwiać „Bartusia” – dziecko legendarnego „Bartka”. Ostatnim punktem naszej wędrówki były Ruiny Huty „Józef” w Samsonowie. Malownicze pozostałości XIX – wiecznej huty to niewątpliwie jeden z najwspanialszych zabytków Staropolskiego Okręgu Przemysłowego jaki mogliśmy obserwować w naszym regionie. Czas naszej wyprawy minął szybko, mimo dziewięciu godzin spędzonych w terenie.

Przez Wzgórza Kołomańskie prowadzili nas przewodnicy świętokrzyscy: Robert Kamiński, Michał Czuba i Zbigniew Kowalski. Po Zagnańsku i Samsonowie oprowadzała Sławomira Jambor . Celem rajdu było zakończenie sezonu wakacyjnego i poprzez wędrówkę pieszą wejście ciekawie i aktywnie w nowy rok szkolny, poznanie walorów krajobrazowych regionu świętokrzyskiego, poznanie pracy przewodników i przodowników turystyki pieszej.

 

 

 

 

 

 

Klasy IV i V na wycieczce Lublin-Zamość

 

 

 

 

 

 

 

 

Gimnazjum na wycieczce Karpacz-Praga

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

   
 

W królestwie gier planszowych

 

Z inicjatywy Witka Staszczyka i dyrektor Agaty Kapelusz-Derejskiej zorganizowano fantastyczne warsztaty z grami planszowymi dla klasy II b gimnazjum w Zespole Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Bukowie. Naszymi gośćmi była trójka naszych absolwentów, która propagowała gry wśród młodszych kolegów. Marcin Robak, Agnieszka Robak i Katarzyna Kuśmierczyk przynieśli ze sobą kilka słynnych gier planszowych: „Dobble”, „Halli gali”, „Szalona misja”,    „6. bierze”, „Big deal”, „Splendor” ze swojej kolekcji liczącej ok. 50 gier. Dzięki ich pomocy uczniowie szybko zrozumieli zasady każdej gry i rozpoczęła się dwugodzinna zabawa. Drugoklasiści odkryli, że te gry to świetna zabawa, czas na rozmowę w „realu”, dużo śmiechu   i spora dawka myślenia. Dwie godziny minęły jak chwila. I największe odkrycie, że tych gier jest baaardzo dużo, i że to nie tylko warcaby i chińczyk.

Warto dodać, że nasi goście są wielkimi pasjonatami gier, uczestniczą w spotkaniach z grami na terenie województwa świętokrzyskiego, rokrocznie bywają na imprezie Sabat Fiction Fest na Targach Kielce. Impreza ta to święto gier komputerowych, planszowych, figurkowych, RPG. W  ramach tego festiwalu odbywają się także prelekcje  i spotkania z pisarzami fantasy science-fiction, które nam polecali.

Naszym gościom bardzo serdecznie dziękujemy za poświęcony czas.

 

 

 

 

 

Czarnym szlakiem do rezerwatu „Milechowy”

      Nareszcie pogoda dopisała i uczniowie ze szkoły w Bukowie mogli wyruszyć na kolejną wyprawę w ramach hasła „Podreptać po świętokrzyskich szlakach”.

    Wyposażeni w dobry humor, wygodne buty i prowiant, wyruszyliśmy tuż po godzinie 9 rano. Pogoda  dopisywała nam od samego początku. Bezchmurne niebo, śpiewające ptaki , budząca się do życia przyroda i nasze radosne  buzie  dodawały nam energii. Byliśmy ciekawi finalnego miejsca.  W końcu rezerwat „Milechowy” położony jest najbliżej naszej szkoły, a jest przez nas zupełnie nieznany. Maszerowaliśmy wzdłuż południowych stoków Góry Grabowej ( 297,6 m.n.p.m) i Góry  Jeziornej (300,5 m.n.p.m) , gdzie zbocza były porośnięte niezliczoną ilością przylaszczek. Jakże spektakularny widok – niebieskie runo lasu! Aparaty poszły w ruch i oczywiście krótka lekcja nt. wpływu światła słonecznego na biocenozę lasu. Napełnieni wiedzą i nasyceni widokiem niebieskich przylaszczek podreptaliśmy dalej. Mieliśmy za sobą 3 km, kolejne 8 przed nami. Krok za krokiem i dotarliśmy do doliny rzeki Łososiny. Popularnie nazywanej Wierną Rzeką, oczywiście nazwę tą zawdzięczamy Stefanowi Żeromskiemu. A że „wierna” mogliśmy się sami o tym przekonać, gdy nasz kolega Antoś, stojąc na moście wypuścił z rąk swoją czapkę. Na próżno były nasze wysiłki w celu jej pochwycenia. Nurt rzeki zabrał ją bezpowrotnie!

Po krótkim odpoczynku weszliśmy na szlak czarny, który doprowadził nas do serca rezerwatu. Cudowne miejsce! Wąwóz ciągnący się na długości 300 metrów, wypreparowany został w wapiennych skałach Góry Milechowskiej. Ściany wąwozu osiągają wysokość 20 metrów w stosunku do dna. Największą jednak dla nas atrakcją okazała się jaskinia „Piekło Milechowskie” do której musieliśmy się wspinać po dość stromym zboczu. Widok z niej był rewelacyjny.  Mogliśmy też zobaczyć naprzeciwko wejścia do jaskini, na skalnym ostańcu krzyż, który upamiętnia Kazimierza Brauna, polskiego pilota, który zginął w katastrofie lotniczej w 1920 roku. Krzyż ten ufundował jego brat Juliusz Braun -założyciel rezerwatu. Miejsce unikatowe, piękne, warte zobaczenia a tak bardzo nieznane. Po godzinnym pobycie  w „kanionie” wyruszyliśmy w powrotną drogę. Podczas naszego marszu Paweł liczył nam długość trasy, Olek porządkował grupę a Dawid kontrolował tempo marszu.

Podczas naszej wyprawy przedreptaliśmy 23 kilometry, zdobyliśmy 25 punktów do odznaki „Turysta Przyrodnik” i mamy satysfakcję, że mogliśmy miło spędzić czas.

                                                                                  Sławomira Jambor

                                                                                                                                                                                           Barbara Smól

 

 

 

 

 

 

 

Klasy IIab gimnazjum w Ośrodku Myśli Patriotycznej w Kielcach

 

 

 

 

 

 

 

 

Z wizytą w „Leśnej Oazie”

„To człowiek człowiekowi potrzebny jest do szczęścia….”

 

            Dnia 12 marca 2018r grupa wolontariuszy, należących do Szkolnego Koła Wolontariatu „Pomocna dłoń”, z Zespołu Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Bukowie, gościła z wizytą
 w Pielęgniarskim Domu Opieki w Czerwonej Górze. Młodzież zabrała ze sobą własnoręcznie wykonane kwiaty i kartki okolicznościowe, dobry humor, a także sporą dawkę muzycznych wrażeń. Uczniowie przygotowali klimatyczny występ „ Składanka o miłości” – wspólnie
z seniorami wysłuchaliśmy nastrojowych melodii, melancholijnych
 i zabawnych wierszy…o życiu, miłości i wspomnieniach.

      Na twarzach  podopiecznych jak i występujących można było dostrzec wzruszenie.  Wspólne odśpiewanie sto lat , rozmowy, zdjęcia, a przede wszystkim ciepłe i miłe przyjęcie zarówno przez seniorów i personel rozwiały wszelkie obawy. Dzięki uprzejmości pani dyrektor uczniowie mieli także okazję bliżej poznać i obejrzeć miejsce, w którym mieszkają podopieczni placówki.

      Wydawałoby się, że młodych i starszych dzieli wiek i upływający czas…. Jednak jest coś, co scala i łączy – to międzypokoleniowa więź, oparta na wzajemnej ciekawości, empatii i szacunku. Niezależnie od wieku i ilości zmarszczek, pragnienie życia i obcowania z drugim człowiekiem pozostaje wciąż takie same….

Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu

Aneta Banaś i Dorota Wijas

 

 

 

 

Podreptać po świętokrzyskich szlakach

„Skałki Piekło pod Niekłaniem” i „Gagaty Sołtykowskie” - niesamowite rezerwaty

 w gminie Stąporków!

PIĘKNE – NASZE  - ŚWIĘTOKRZYSKIE!

To już czwarte wyjście w teren uczniów ze szkoły w Bukowie w ramach hasła „Podreptać po świętokrzyskich szlakach”. Co było naszym celem? Otóż poznanie perełek przyrodniczych  gminy Stąporków.

Wyruszyliśmy na spotkanie z przygodą o godzinie 9 i po ok. 50 km dotarliśmy do Stąporkowa, gdzie obowiązkowym punktem było zobaczenie największego na świecie pomnika kaloryfera, nawiązującego do wspaniałych tradycji przemysłowych miasta. Kilka zdjęć, trochę szaleństwa na śniegu, obowiązkowo podbicie książeczek w pobliskim Domu Kultury i czas wyruszyć dalej. Po drodze zatrzymaliśmy się we wsi Odrowąż , wysłuchaliśmy krótkiej informacji o przebogatej historii miejscowości, a następnie udaliśmy się w stronę parkingu w Niekłaniu Wielkim. W tym miejscu pozostawiliśmy nasz samochód i powędrowaliśmy drogą leśną            w kierunku rezerwatu. Po około 200 m natknęliśmy się na źródełko – wywierzysko Biały Stok, które jest początkiem rzeki Kamiennej. Początkowo szliśmy niebieskim szlakiem a następnie ścieżką edukacyjną oznaczoną na zielono. Przed nami był 2 kilometrowy odcinek drogi. Wzdłuż całej trasy ustawionych było wiele tablic informacyjnych, więc co pewien odcinek zatrzymywaliśmy się, aby zaczerpnąć trochę ciekawych informacji. Po kilkudziesięciu minutach marszu dotarliśmy do celu. Przed nami ukazał się najpiękniejszy odcinek rezerwatu „Skałki Piekło pod Niekłaniem”. Miejsce to zachwyciło nas ciekawymi formami skalnymi. Wyglądały one jak urwiska, stoły, kazalnice, kominy i grzyby skalne. Mieliśmy niezłą frajdę w odkrywaniu kolejnych skałek i malowniczych zakamarków. Po półgodzinnym odpoczynku, wzmocnieni kanapką i ciepłą herbatą z termosu, podreptaliśmy w kierunku parkingu, skąd autobusem pojechaliśmy na zwiedzanie kolejnego rezerwatu „Gagaty Sołtykowskie”.  Krajobraz tego miejsca był bardzo odmienny od poprzedniego, bo to kraina gadów – tytanów. Pod drewnianą wiatą oglądaliśmy ślady stadnego życia dinozaurów- zauropodów i tropy największego dinozaura drapieżnego allozauroida. Rozległe wyrobisko dawnego kamieniołomu,  w którym to pozyskiwano glinkę ceramiczną, przypominało trochę krajobraz księżycowy. Po zwiedzeniu  tego niezwykłego miejsca, było trochę czasu na zimowe szaleństwa. Czysty, bielutki śnieg zachęcał do zabawy, niestety  to co sprawia największą radość  szybko się kończy i trochę żal wracać. Tym razem przeszliśmy nieco krótszą trasę, bo ok. 8 kilometrów ale zdobyliśmy 27 pkt. do odznaki Turysta Przyrodnik.

                                                                                                                                                                                               Sławomira Jambor

                                                                                                                                                                                               Barbara Smól

 

 

 

 

 

 

 

 

HELLO, CIAO, MEHRABA

 

Regionalne Centrum Wolontariatu to najbardziej aktywna w województwie świętokrzyskim i jedna z najaktywniejszych w Polsce organizacja przyjmująca i wysyłająca na Wolontariat Europejski. Na zaproszenie Pani Barbary Smól, szkoła w Bukowie gościła studentów  w ramach programu Erazmus+, którzy prowadzili  zajęcia w formie wolontariatu. Byli to przedstawiciele czterech krajów europejskich: Samvel Kirakosyan z Armenii, Yuliia Tsyban z Ukrainy,  Cristiano Fiore z Włoch oraz Asli Marasli i Cuma Sari z Turcji. Studentom daje to możliwość pracy dla organizacji w innym kraju przez okres do 12 m-cy, zdobywanie nowych umiejętności, nowych znajomości, poznanie nowego języka i innej kultury. Dla uczniów to  czas dzielenia się swoimi pasjami, odkrywania tego, co nas interesuje i czym chcemy się zająć w przyszłości. Przeprowadzili oni cykl lekcji kulturowych dotyczących ich rodzimych krajów. Zajęcia były prowadzone w języku angielskim i każda klasa miała możliwość pogłębić swoją wiedzę nie tylko językową, ale i historyczno-kulturową. Lekcje urozmaicone były quizami, grami, animacjami językowymi oraz krótką nauką prostych wyrażeń w rodzimych językach naszych gości. Zajęcia bardzo się uczniom podobały i z niecierpliwością wyczekiwali kolejnych spotkań. Ostatnie grudniowe spotkanie poświęcone było tradycjom i zwyczajom świąteczno-noworocznym  w krajach naszych studentów. Jedna z uczennic Julia Janowska przygotowała krótką prezentację przedstawiającą nasze zwyczaje i tradycje. Naszym gościom wręczyliśmy przygotowane własnoręcznie kartki z życzeniami oraz poczęstowaliśmy tradycyjnym świątecznym ciastem które przygotowała jedna z mam naszych uczniów. Ciasto makowe smakowało wybornie. Mamy nadzieję, że nasz kraj i nasza szkoła w Bukowie będzie mile wspominana przez gości zagranicznych.

 

 

 

 

 

 
   

 

 

Podreptać po świętokrzyskich szlakach

Przez piekielne otchłanie ku żeromszczyźnie !

 

      To już kolejna wędrówka uczniów ze szkoły w Bukowie w ramach hasła „Podreptać po świętokrzyskich szlakach”. Tym razem wyruszyliśmy zobaczyć osławiony legendami „Diabelski Kamień” na Klonówce. Naszą podróż zaczęliśmy od pięknie położonego  Masłowa . Pogoda na pierwszym odcinku szlaku nas nie rozpieszczała. Mglisto, mrocznie,  trochę deszczowo, ale i tajemniczo. My jednak ciekawi terenu ruszyliśmy na poszukiwanie nowych doświadczeń i przygód. Pierwszym punktem było zdobycie najwyższego szczytu Pasma Masłowskiego – Klonówki (473 m. n.p.m.). Tu chwila odpoczynku na tarasie widokowym i dalej podreptaliśmy                w kierunku wschodnim. Nasze zwiadowczynie : Kalina Mietelska i Wiktoria Słabisz pilnowały szlaku, analizowały teren i nadawały kierunek marszu. Po pewnym czasie przed nami ukazała się skalista góra nazwana „Diabelskim Kamieniem”. Według legendy, skałę zrzuciły diabły, przelatujące w stronę klasztoru na Świętym Krzyżu. Jeszcze do dziś, można dojrzeć ślady pazurów na czarciej skale. Ponieważ ciągle „siąpiło” z nieba, poprosiliśmy św. Scholastykę o zmianę pogody i o dziwo… od tego momentu nastąpiła zmiana aury.  I jak tu nie wierzyć w przedziwne moce świętych! Dalszą wędrówkę odbyliśmy w słońcu. Po drodze spotkaliśmy grupę młodych ludzi, którzy tak jak my wyruszyli na poszukiwanie nowych przygód i wrażeń. Zdobyliśmy kolejną górę Pasma Masłowskiego – Dąbrówkę       i zobaczyliśmy największą rosnącą w regionie świętokrzyskim paproć – orlicę pospolitą. Tu na wzniesieniach osiągała wymiar ponad     2 m - imponujące!. Ale od tego momentu zaczął się najtrudniejszy odcinek szlaku. Duża deniwelacja terenu, śliskie podłoże, dywan mokrych liści grabowo – bukowych wzbudziły w nas wiele emocji. Ale przecież o to chodzi, żeby było „ pod górę”, w końcu nasza grupa to ludzie wytrwali i odważni. Krótki instruktaż sposobu przejścia stoku,  i ….. daliśmy radę J. Po dojściu do Przełomu Lubrzanki ( najpiękniejszej doliny świętokrzyskiej) zmieniliśmy wędrówkę ze szlaku czerwonego na niebieski, który doprowadził nas do Ciekot, miejsca, w którym swoje dzieciństwo spędził piewca regionu świętokrzyskiego Stefan Żeromski. W tym miejscu mogliśmy zobaczyć Łysicę i ukochaną „górę domową” Żeromskiego - Radostowę. 

Podczas naszej wyprawy dowiedzieliśmy się wiele ciekawostek o tym regionie, nauczyliśmy się wędrować po terenie z mapą, zobaczyliśmy różnicę trudności terenowych między Pasmem Zelejowskim a Pasmem Masłowskim. Wiemy, jak ważną rolę odgrywa odpowiedni ubiór i buty, w których wędrujemy. Ponadto zdobyliśmy 20 pkt. do odznaki „Turysta Przyrodnik” i 9 pkt. Górskiej Odznaki Turystycznej. I ciągle nam mało! Kolejne przygody przed nami.J

 

 

 

                                                                                                                                                                               Sławomira Jambor – przewodnik świętokrzyski

                                                                                                                                                                                                               Barbara Smól

 

 
 
 
 
 

 

Przez Pasmo Łysogórskie

 

      W dniu 21 października 2017 uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Bukowie mieli okazję poznać fragment najciekawszego pasma Gór Świętokrzyskich jakim są Łysogóry. Na zwiedzanie wyruszyliśmy z najwyżej położonej miejscowości województwa świętokrzyskiego Huty Szklanej. Przy wejściu do Puszczy Jodłowej zapoznaliśmy się z regulaminem ŚPN i ruszyliśmy na ścieżkę edukacyjną  Huta Szklana – Łysa Góra.

Wędrowaliśmy wśród lasów starej puszczy, podziwiając piękno przyrody, majestatycznie  rosnące jodły i  buki. Obserwowaliśmy dużą ilość martwych i powalonych drzew. Na szczyt Łysej Góry dotarliśmy po ok. 50 minutach. Cały czas świeciło nam słonko, przebijając się przez korony drzew. Do tego poranne, ustępujące mgły tworzyły tajemniczy klimat w tych prastarych górach. Po osiągnięciu szczytu Łysej Góry, udaliśmy się na platformę widokową skąd rozciągał się cudowny widok na najbardziej spektakularne gołoborze w Polsce zwane im. prof. Romana Kobendzy i oczywiście falujące pola, łąki, pobliskie pasma, wzniesienia i doliny. Kolejnym poznanym miejscem była Bazylika Mniejsza pw. Trójcy Świętej i sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. W kościele podziwialiśmy obrazy pędzla F. Smuglewicza nawiązujące do historii i legend tego niezwykłego miejsca, a w budynkach klasztornych przechadzaliśmy się średniowiecznymi krużgankami. Po zwiedzeniu wszystkich atrakcji Świętego Krzyża powędrowaliśmy Drogą Królewską do Nowej Słupi. O walorach przyrodniczo – historycznych naszego regionu opowiadał  przewodnik i pasjonat Gór Świętokrzyskich, autor przewodników po województwie  p. Jacek Dopieralski.

Wycieczka była zorganizowana i sponsorowana przez Agencję Turystyki Geo Travel.

                                                                                                                                    Sławomira Jambor

 

 

 
 
 
 

 

Podreptać po świętokrzyskich szlakach

Szkoła Podstawowa w Bukowie

 Rozpoczęliśmy cykl wycieczek po regionie świętokrzyskim w ramach Szkolnego Klubu Turystyki Pieszej. Co jest naszym celem?  Otóż…  poznanie rodzimych gór, poznanie form ochrony przyrody i  zasad wędrowania po obiektach chronionych, zachęcenie do aktywnego wypoczynku i  obcowania z przyrodą, nauczenie się wędrowania z mapą i korzystania z kompasu. Ponadto zdobywamy wiedzę….  jak się przygotować do wędrówki?, jak bezpiecznie wędrować?, jak odczytywać znakowanie szlaków turystycznych? i oczywiście zdobywamy odznaki „Turysta przyrodnik ” i GOT.

       Pierwszy nasz wyjazd to … „Świętokrzyska Orla Perć” czyli przez Pasmo Zelejowskie . Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy od jaskini zwanej Piekłem Skibskim będącej pomnikiem przyrody. Następnie nasza trasa biegła niebieskim szlakiem przez rezerwat Góry Żakowej aż do ścieżki archeo – geologicznej u podnóża Góry Zelejowej, tu po krótkim odpoczynku wspinaliśmy się w górę do dawnego kamieniołomu, gdzie pozyskiwano tzw. „różankę zelejowską” . Trawersując granią mogliśmy oglądać panoramę Góry Zamkowej , Grzyw Korzeczkowskich czy Grząbów Bolmińskich od południa , natomiast od północy rozciągał się piękny widok na Pasmo Zgórskie, Oblęgorskie i Wzgórza Tumlińskie. Kilometrowy odcinek rezerwatu Góry Zelejowej należy do najtrudniejszych szlaków województwa świętokrzyskiego, jednak dzieciom dostarczył najwięcej wrażeń. Najczęściej powtarzane słowa to: „ale emocje!”. Po dojściu do Marmurołomu na Górze Zelejowej skierowaliśmy się na szlak czerwony, który doprowadził nas do rezerwatu Jaskinia Raj. Pokonaliśmy odcinek ok. 9 km. Zdobyliśmy 29 pkt. do odznaki „Turysta Przyrodnik” i 9 pkt. do Górskiej Odznaki Turystycznej J. Spędziliśmy razem 6,5 godziny bez komputera    i facebooka. Razem na rozmowie, na wędrówce i wzajemnej pomocy. Kolejny kierunek? … już wiemy !. JJJ

 

 

                                                    Sławomira Jambor – przewodnik świętokrzyski

                                          Barbara Smól

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wycieczka klas I PG do Krakowa

 

 

 

 

 

 

 

Przedsmak wakacji

 

 

Fajnie jest tym, którzy wakacje mają jeszcze przed wakacjami. W tym roku  a dokładnie od 10 do 12 maja 2017 r.        41 uczniów  z  klasy IIa, IIIa, IIIb ze   Szkoły Podstawowej w Bukowie  pod czujnym okiem pań:Joanny Bebel, Małgorzaty Bały,  Elżbiety Giemzy i Urszuli Stefańczyk przekroczyli granice swoich miejscowości, by jeszcze przed wakacjami zasmakować kontaktu z naturą.

Większość uczestników po raz pierwszy w  życiu opuszczała  swoich rodziców. Otuchy dodała im pani Dyrektor, która  serdecznie pożegnała wszystkich.

Uczestniczyli  w 3 – dniowej  „Zielonej Szkole” w Pieninach. Dzieci miały okazję wypocząć w urokliwej  miejscowości, poznać przyrodę Pienińskiego Parku Narodowego         i zdobyć doświadczenie w górskich wspinaczkach. Gościli we wspaniałym Pensjonacie Szczepaniakówkaw miejscowości Niedzica Zamek, gdzie wszyscy  spędziliniezapomniane chwile.W ośrodku czekały nie tylko ładne pokoje,   a przede wszystkim smakowite posiłki, zawsze życzliwy personel i wymarzona pogoda.

Już pierwszego dnia po  obiedzie uczestnicy mieli okazję płynąć statkiem „Halny” pomiędzy dwoma zamkami po Jeziorze Czorsztyńskim.Przy udziale  przewodniczki pani Janiny Piszczek zwiedzili ruiny zamku Czorsztyńskiego, gdzie ciekawostką okazał się endemit - pięknie kwitnący pszonak pieniński . Później pomaszerowali na Halę Majerz do bacówki i porozmawiali z bacą o regionalnym wyrobie oscypek.

W drugim dniu pobytu  odwiedzili uzdrowiskowe miasto Szczawnicę, gdzie obejrzeli pawilon Pienińskiego Parku Narodowego i zwiedzili wystawę pt.  „ Cztery pory roku            w Pieninach”. Nie obyło się bez wędrówki przez Wąwóz Homole, relaksacyjnego odpoczynku na placu zabaw na Bukowinkach. Niezapomnianym przeżyciem kończącym wizytę w wąwozie był zjazd kolejką krzesełkową.  Dzielni wędrowcy zakończyli dzień wspaniałymi tańcami w rytmie dyskotekowej muzyki , którą samodzielnie opracowali i odtworzyli na profesjonalnym sprzęcie.

Trzeciego dnia pobytu była piesza wycieczka i zwiedzanie zamku w Niedzicy. Na Zaporze Czorsztyńskiej podziwiali piękne widoki, chociaż na krótką chwilę musieli założyć peleryny przeciwdeszczowe. Tego dnia również w drodze powrotnej zwiedzili Sromowce Niżne       z widokiem pięknych i okazałych Trzech Koron.

Czas minął bardzo szybko i do domu wrócili uśmiechnięci i zadowoleni z mnóstwem miłych wspomnień.

            Dyrekcja Zespołu Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Bukowie wraz z uczestnikami i opiekunami „ Zielonej Szkoły” oraz  rodzicami uczniów pragnie serdecznie podziękować sponsorowi wyjazdu – Zarządowi Spółki „ Lhoist” z Bukowy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DZIEŃ HISZPAŃSKO-ANGIELSKI W KLASIE IA

6 czerwca 2016r. w  klasie Ia odbył się Dzień Europejski. W tym dniu dzieci oglądały pokaz slajdów na temat Anglii oraz zapoznały się z kulturą oraz obyczajami tam panującymi. Podróż po Anglii rozpoczęły od zapoznania się z głównymi symbolami Anglii, takimi jak: Big Ben, London Eye, Pałac Buckingham, Stonehenge czy Tower Bridge.  Z zaciekawieniem oglądały również zdjęcia środków komunikacji miejskiej wykorzystywanych w Anglii: czerwonych piętrowych autobusów oraz czarnych taksówek. Na koniec naszej wycieczki zaprosiła nas ,,królowa Elżbieta ‘’na angielskie śniadanie -jajecznicę z bekonem oraz przepyszną herbatkę. W dalszą podróż wybraliśmy się ogromnym balonem. Już z daleka było słychać hiszpańskie rytmy. Dzieci poprzebierane w stroje powitały  Hiszpanię. Poznały położenie geograficzne tego kraju na mapie, poznały flagę, stolicę, dowiedziały się o panującej rodzinie królewskiej. Wszyscy odczuli gorący klimat Hiszpanii i mogli posmakować tradycyjnych potraw hiszpańskich. Gorący klimat tego kraju nie tylko wiąże się z pogodą, ale i gorącym flamenco. Dziewczynki  zatańczyły  z wachlarzem przy akompaniamencie gitary. Zaprezentowały się  do piosenki pt.”Desperado”. Hiszpania nierozerwalnie wiąże się corridą. Chłopcy mogli na scenie powalczyć z ogromnym i rozwścieczonym byczkiem. Śmiechu było co nie miara.

Pierwszakom ten dzień bardzo się podobał i prosili o więcej takich podróży.

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 

Wigilijne spotkanie w klasie Ia

"Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy,
Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory.
Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich.
Dzień, który już każdy z nas zna od kołyski.
Jest taki dzień, tylko jeden raz do roku...."

Ta wzruszająca pieśń i blask kolorowej choinki wprowadził uczniów klasy Ia w niecodzienny nastrój oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia.     18 grudnia w świątecznie udekorowanej świetlicy odbyło się spotkanie świąteczne.

W wielu krajach święta Bożego Narodzenia są jednym z ważniejszych wydarzeń roku - czasem niepowtarzalnym, pełnym radości i szczodrości, niosącym ciszę i skupienie. Nigdzie obyczaje świąteczne nie są szablonem; wszędzie są odrębne, bogate w tradycje i zwyczaje...

Na początku naszego spotkania udaliśmy się,, samolotem”  w podróż do innych państw, aby poznać tamtejsze tradycje i obyczaje. Do Polski wróciliśmy ,,pociągiem”, gdzie czekała na nas niespodzianka.  Było to pieczenie pierników. Poznaliśmy etapy tworzenia  ciastek                                  i pierników. Wałkowaliśmy ciasto, wycinaliśmy wzory. Po upieczeniu każdy z nas sam udekorował ciastko. Upieczone i jeszcze ciepłe pierniki zjadaliśmy z ochotą. Wyszły nam wyborne wypieki.

Następnie przygotowaliśmy dla rodziców inscenizację wierszy i piosenek o tematyce świątecznej i zimowej. Przypominało ono o wymowie                  i symbolice tak bardzo oczekiwanych corocznie Świąt. Deklamowane wiersze i teksty przeplatały się z pięknymi polskimi kolędami. Z rodzicami składaliśmy sobie życzenia. Miło było zasiąść do nakrytych słodkościami stołów. Wspólne spotkanie dostarczyło wszystkim wiele radości.

 

 

Mikołaj w klasie Ia

W dniu 7grudnia spełniło się marzenie dzieci z klasy I –  SPOTKANIE ZE ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM.
Z niecierpliwością i ekscytacją czekaliśmy na tę niezwykłą chwilę. Czerpiąc radość z pięknej grudniowej aury poszliśmy na spacer do lasu. Nagle zauważyliśmy dziwnego gościa jadącego samochodem. Był to Mikołaj. Po serdecznym przywitaniu, dzieci zaprosiły go do klasy. Następnie zaprezentowały piosenki dedykowane sympatycznemu Mikołajowi. Rozradowany Mikołaj wszystkich obdarował prezentami.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powrót