'
 

 
 
 

                                                                                                     Projekt                                                                                                      

„CZYSTE  POWIETRZE  WOKÓŁ  NAS”

         W roku szkolnym 2017/2018 dzieci z oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Bukowie oraz dzieci z grupy III Samorządowego Przedszkola  w Bukowie realizowały Program Edukacji Antynikotynowej „Czyste powietrze wokół nas” przygotowany przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Programem objęto dzieci pięcio-, sześcioletnie oraz ich rodziców i opiekunów. Głównym celem programu było wykształcenie u dzieci umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich papierosy, a także wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy. Realizację programu rozpoczęto od spotkania z rodzicami w styczniu. Każdy z nich otrzymał list, w którym przedstawiono ogólne założenia programu, oczekiwane korzyści wypływające z jego realizacji. Przeprowadzono rozmowę z rodzicami, w czasie której wyrazili oni swoje poparcie i zgodę, aby ich dziecko uczestniczyło w projekcie. Kolejną formą realizacji programu był cykl zajęć dydaktycznych skierowany do dzieci. Składał się on z pięciu zajęć warsztatowych:

1.      Wycieczka.

2.      Co i dlaczego dymi?

3.      Jak się czuję, kiedy dymi papieros?

4.      Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy?

5.      Jak unikać dymu papierosowego?

Dzięki tym zajęciom przedszkolaki zwiększyły swoją wiedzę dotyczącą szkodliwości dymu papierosowego.                                                                                                     

Podczas spaceru po okolicy szukały i obserwowały różne źródła dymu – skąd się wydobywają, jaki mają kolor. Dzieci wykonały piękne plakaty dotyczące różnych źródeł zanieczyszczeń. Zapoznały się również z maskotką programu Dinusiem, nauczyły się piosenki o nim, pokolorowały portret Dinusia, towarzyszyły mu w podróży pociągiem.                                              

Były także zabawy, w których dzieci pokazywały ruchem, mimiką, jak czują się w miejscach, gdzie powietrze jest czyste, a jak - w zadymionych pomieszczeniach.                                                                                      

Wyszukiwały w sali tabliczki z zakazem palenia, wymieniały miejsca, w których takie tabliczki można zobaczyć. Pomalowały także obrazki z zakazem palenia.

Przedszkolaki wykonały również własny znaczek „Nie pal przy mnie”, który mogły zawiesić na drzwiach swojego pokoju.

W ramach realizacji programu został zorganizowany kącik informacyjny dla rodziców na temat szkodliwości palenia papierosów.

Odbyły się również zajęcia z rodzicami. Dzieci wspólnie z dorosłymi wykonały plakaty na temat: „Czyste środowisko” i „Zadymione środowisko”. Przedszkolaki i ich rodzice pracowały z wielkim zaangażowaniem, czego dowodem były powstałe prace.

Z pomocą nauczycielek dzieci wykonały transparenty, które zostały wykorzystane podczas przemarszu antynikotynowego ulicami osiedla. Przedszkolaki skandowały hasła: „Palenie nie jest w modzie, szkodzi zdrowiu i urodzie”, „Mądry i silny nie pali”, „Nie pal przy mnie proszę”. Śpiewały piosenkę o Dinku, zachęcając przy tym mieszkańców do zerwania z nałogiem.

 

 

 
   

Wizyta w Bibliotece Publicznej w Bukowie.

          

         W dniu 24. 05. 2018 r. dzieci z klasy „0” odwiedziły Bibliotekę Publiczną w Bukowie. Pani bibliotekarka – Aneta Siwek - opowiedziała przedszkolakom o swojej pracy, zapoznała    z różnymi działami biblioteki. Wręczyła dzieciom karty biblioteczne. Pani Aneta przygotowała również ciekawe zajęcia dla młodych czytelników. Był wiersz Jana Brzechwy: „Kaczka Dziwaczka”, potem na obrazku kaczuszki dzieci naklejały przygotowane elementy (kapelusz, kokardę, torebkę, buty). W zawieszonych na sznurku balonikach zostały ukryte zagadki dotyczące biblioteki, bajkowych postaci. Dzieci z wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem brały udział w tych zajęciach, uważnie słuchały, odgadywały zagadki, zadawały pytania. Na koniec pięknie podziękowały pani Anetce i przyrzekły, że będą z rodzicami odwiedzać bibliotekę.

 

 

 

 

Wycieczka do Kielc

W piątek 11.05.2018 roku 43 przedszkolaków z Samorządowego Przedszkola w Bukowie i 13 z klasy "0" uczestniczyło w wycieczce autokarowej do Kielc. Wycieczka została zorganizowana w związku ze zbliżającym się Dniem Dziecka, a dofinansowana została przez firmę Lhoist z Bukowy.

Dzieci gościły na dużej scenie w Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś". Spektakl „Pan Bam i ptak Agrafka” to historia przyjaźni zapisana emocjami. Przedstawiona bez słów, sugestywną ekspresją ciała, wyrazistą mimiką, czytelnym gestem i ruchem aktora. Pan Bam wiódł samotne, ale całkiem wesołe życie. Dzięki umiejętności rozśmieszania każdego dnia poprawiał humor sobie i innym. Pewnego razu spotkał Agrafkę - ptaka ze złamanym skrzydłem. I zaprzyjaźnił się z nią od pierwszego wejrzenia. Już nie był sam, zabrał Agrafkę do domu i otoczył ją troskliwą opieką. Od tej pory wspólnie spędzali czas i cieszyli się swoim towarzystwem. Aż do niespodziewanego rozstania, kiedy to Agrafka zgubiła się na zatłoczonym, gwarnym festynie. Zrozpaczeni przyjaciele, szukając się nawzajem, trafili do zaczarowanej krainy – labiryntu, w której przechodząc przez kolejne drzwi, można było znaleźć się w różnych dziwnych i zaskakujących miejscach. Czy w tej tajemniczej krainie Bam    i Agrafka odnajdą wreszcie drogę do siebie? A smutek i tęsknotę zastąpi radość ponownego spotkania? Na te pytania próbowali odpowiedzieć najmłodsi.

W drugiej części wycieczki zaplanowany był 2 godzinny pobyt w Parku Rozrywki FlySky, który pozwolił dzieciom rozładować swoją energię na placu zabaw. Przedszkolaki zjeżdżały na zjeżdżalniach małych i dużych, wspinały się, skakały na trampolinach oraz korzystały z innych przygotowanych atrakcji. Było wiele radości i uśmiechu na twarzach naszych dzieci. W czasie dwu-godzinnego pobytu spędzonego na aktywnych zabawach ruchowych każdy spalił mnóstwo kalorii, ale by nabrać sił na nowo zorganizowany został dla wszystkich poczęstunek.

Pobyt bardzo szybko dobiegł końca i nadszedł czas pożegnania się z tym magicznym i bajkowym miejscem. Podróżnicy pełni niezapomnianych wrażeń i emocji  wrócili do przedszkola, gdzie czekali na nich stęsknieni rodzice.

W imieniu rodziców i wychowawców składamy podziękowania firmie Lhoist z Bukowy.

 

 

 

 

 

 
 

 

Teatr Żywego Aktora

Dnia 20.04.2018 r. w piątek do Samorządowego Przedszkola w Bukowie zawitała   Agencja Artystyczna "Patigo" z Kielc ,która zaprezentowała  przedszkolakom Teatr Żywego Aktora   „ Warzywne rozterki”. Czy pomidor i cebula mają ze sobą coś wspólnego? Czy pomimo dzielących ich różnic mogą oni zostać przyjaciółmi? Na te i inne pytania dręczące młodego widza odpowiadali podczas spektaklu. Uczyli tolerancji i uświadamiali dzieciom, że dzięki różnicom świat jest ciekawszy.

Zabawa i nauka to cechy charakterystyczne  spektaklu, dlatego został on przepełniony  dużą dozą humoru, licznymi zagadkami i wesołymi, melodyjnymi piosenkami,  na co publiczność reagowała gromkim śmiechem.

 

Pizza w wykonaniu przedszkolaków

Realizując treści programowe przedszkolaki z Samorządowego Przedszkola w Bukowie  w pewien kwietniowy dzień poznawali tajniki przyrządzania pizzy. Zaraz po śniadaniu zabrali się do pracy. Wspólnie przygotowywali wszystkie składniki: kroili  szynkę, ser, doprawiali sos pomidorowy, wyrabiali ciasto. Każdy brał udział w kolejnych etapach przyrządzania pizzy. Na koniec przedszkolaki zrobiły sobie małą ucztę. Wszyscy kosztowali  pizzy. Dzieciaki zajadały się,  aż im się uszy trzęsły :) Wszyscy bawili się świetnie i apetyt dopisywał tego dnia każdemu !!!

 

 

Teatrzyk kukiełkowy

Dnia 6.04.2018 r. w piątek do Samorządowego Przedszkola w Bukowie zawitała  Szkolno-Przedszkolna Agencja Pixel, która przedstawiła przedszkolakom teatrzyk kukiełkowy                                   pt. „ Wilk i siedem koźlątek”.

 

 

Wielkanocne babeczki w przedszkolu
Tuż przed Świętami Wielkanocnymi na zajęciach kulinarnych w Samorządowym Przedszkolu w Bukowie przedszkolaki piekły wielkanocne babeczki.
„Wielkanocna babka” to symbol doskonałości do której człowiek powinien dążyć a także wzrastania wiary i miłości. Dzieci z dużym zaangażowaniem dekorowały upieczone babeczki czekoladą , posypywały posypką no i oczywiście degustowały. Nasi mali smakosze orzekli, że babeczki wyszły przepyszne.

 

 

 

Wielkanocne spotkanie z rodzicami w klasie "0"

„Wiosna już, a Wielkanoc tuż, tuż” - pod takim hasłem odbyło się wielkanocne spotkanie dzieci z „zeróweczki” szkolnej i ich rodziców.

"Są takie święta raz do roku , co budzą życie , budzą czas. Wszystko, rozkwita w słońca blasku i wielka miłość rośnie w nas , miłość do ludzi, do przyrody; w zielone każdy z wiosną gra; zima już poszła spać do morza lecz w naszym sercu radość trwa..."

      Dnia 27. 03. 2018 r. do klasy „0” przy Szkole Podstawowej w Bukowie zostali zaproszeni rodzice naszych milusińskich, aby wspólnie celebrować czas, który został do Świąt Wielkiej Nocy. Spotkanie rozpoczęliśmy programem artystycznym, w którym dzieci zaprezentowały wiadomości na temat tradycji i zwyczajów wielkanocnych.
Były wesołe piosenki, wierszyki i oczywiście – dzielenie się jajkiem i serdeczne życzenia. Wszystkim obecnym udzielił się nastrój przedświąteczny tak bardzo, że powstały wspólnie wykonane, piękne, kolorowe pisanki.
W przyjaznej atmosferze czas upłynął bardzo szybko i niesamowicie twórczo. To spotkanie było nie tylko wspaniałą lekcją poznawania tradycji ludowych, ale przede wszystkim służyły integracji dzieci        i rodziców we wspólnych działaniach. Wszystkim obecnym na zajęciach rodzicom  i dzieciom dziękujemy za wspólnie spędzony czas !!!

 

 

 

 

 

Wizyta klasy „0” w gabinecie kosmetycznym

       W dniu 9. 03. 2018 r. dzieci z oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Bukowie odwiedziły salon kosmetyczny „ESTETYKA” prowadzony przez Panią Ninę Wolską. Przedszkolaki bardzo przeżywały to spotkanie, gdyż okazało się, że nie wszystkie miały możliwość być wcześniej w takim miejscu. Podczas pobytu w salonie dzieci miały możliwość zapoznać się z pracą kosmetyczki, ze sposobami dbania o dłonie i stopy. Pani Nina wyjaśniła naszym przedszkolakom, do czego służą poszczególne sprzęty i jak się je używa. Nie zabrakło również malowania paznokci naszym milusińskim. Pani Nina odpowiadała również na wszystkie pytania, które dzieci jej zadawały. Wszystkim przedszkolakom bardzo podobała się ta wycieczka. Atmosfera była miła i bardzo sympatyczna. Na zakończenie spotkania przedszkolaki podarowały Pani Ninie własnoręcznie wykonane rysunki.

Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Ninie Wolskiej za zaproszenie nas do swojego gabinetu kosmetycznego, za poświęcony nam czas i tak miłe przyjęcie.

 

 

 

 

 

Dzień Kobiet w „zerówce” szkolnej

      W dniu 8 marca nie zapomnieliśmy o miłych dziewczynkach i paniach. Chłopcy złożyli życzenia, nie obyło się bez kwiatów i pięknych upominków, w które włożyli wiele zaangażowania. Z dziewczęcych buź uśmiech nie schodził przez calutki dzień, a chłopcy byli przemili, uczynni i sympatyczni. Wszystkie dziewczynki i panie dziękują chłopcom za piękne życzenia, kwiaty i promienny uśmiech.

 

 

Koła Gospodyń Wiejskich na warsztatach  wielkanocnych

 "Takie pająki lubię" w Samorządowym Przedszkolu   w Bukowie

 

Święta Wielkanocne są bardzo radosnym czasem, na który z wytęsknieniem oczekują zarówno dzieci jak i dorośli. Są to święta rodzinne, pełne tradycji i zwyczajów, które chcemy przekazywać młodszym pokoleniom. Tuż przed Wielkanocą, i w Samorządowym Przedszkolu w Bukowie nadszedł czas świątecznych przygotowań i dekoracji.

Właśnie z tej okazji zaprosiliśmy wszystkich chętnych  Rodziców dzieci na warsztaty plastyczne pt.. "Takie pająki lubię", na których tematem przewodnim były wielkanocne pająki.

Na zajęcia zostały zaproszone również Panie z Koła Gospodyń Wiejskich ze Skorkowa i Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Występ

Spotkanie było doskonałą okazją dla Rodziców do zobaczenia swoich pociech podczas zajęć, miłego spędzenia czasu oraz wspólnej zabawy. Zajęcia przebiegały w miłej i serdecznej atmosferze, umiliły dzieciom oczekiwanie na święta i wprowadziły je w wielkanocny nastrój.

Dziękujemy Rodzicom , Kołom Gospodyń za obecność oraz zaangażowanie w pracę przedszkola, a tym samym w wychowanie najmłodszych i życzymy zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych.

 

 

Przedszkolaki z Samorządowego Przedszkola w Bukowie  robiły zdrowe i smaczne kanapki

 

Przez cały rok propagujemy w naszym przedszkolu prawidłowe odżywianie się. Dlatego też przedszkolaki   z Samorządowego Przedszkola w Bukowie  podjęły wielkie wyzwanie, robiąc smaczne, kolorowe, a przede wszystkim zdrowe kanapki.

Zanim jednak do tego przystąpiły dowiedziały się jakie produkty należy jeść, żeby być zdrowym, dlaczego musimy się zdrowo odżywiać? Następnie nazywały produkty, z których można zrobić  kanapki.

Grupa 4 – latki przygotowywała zdrowe, kolorowe kanapki. Wszystkie dzieci z zaangażowaniem dobierały składniki, aby każda wykonana kanapka wyglądała wyjątkowo. Na stole nie zabrakło sałaty, pomidorów, ogórków, papryki i innych zdrowych składników. Kanapki nie tylko były smaczne, zdrowe ale i pięknie ozdobione. Pamiętać należy, że najlepiej smakują potrawy wykonane samodzielnie. I to sprawdziło się doskonale. Samodzielnie wykonane kanapki z dużą ilością warzyw smakowały nawet największym niejadkom. Głównym celem zajęć było poznanie kolejności działań przygotowania kanapki, kształcenie nawyków odpowiedniego odżywiania, rozwijanie kreatywności i doskonalenie samodzielności oraz dbałość o higienę podczas sporządzania posiłków.  

 

 

WSZYSCY BAWIĄ SIĘ WSPANIALE,

JAK CO ROKU W KARNAWALE

 

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe.

Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości.

Tak też było u nas.

W dniu 31.01.2018 r. w Samorządowym Przedszkolu w Bukowie odbył się bal karnawałowy, w którym uczestniczyło blisko 50 przedszkolaków.

Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiły się kolorowe bibuły i  balony. Wystrój sal wprowadzał radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek. Można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana, nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno.

Na tą wyjątkową okazję zaprosiliśmy do prowadzenia balu Grupę Animacyjną AniMa z Chęcin, która  zachęcała wszystkich małych i dużych do tańca. Dzieci świetnie się bawiły  wspólnie ze swoimi paniami i rodzicami.

Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia.

Oczywiście nie mogło obyć się bez słodkiego poczęstunku, który był okazją do zregenerowania sił do dalszej zabawy.

Bal umożliwił dzieciom, rodzicom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu.

Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów.

Kolejny bal karnawałowy już za rok

 

 

 
   

Wizyta leśniczego

30 stycznia 2018 r. dzieci z Samorządowego Przedszkola w Bukowie  odwiedził niezwykły gość – leśniczy Pan Zbigniew Lasota. Przybliżył on dzieciom informacje na temat swojej pracy, zwierząt żyjących w lesie i bezpieczeństwa podczas pobytu w lesie.

Leśniczy wyjaśnił, jak prawidłowo dokarmiać zwierzęta zimą - głównie ptaki. Podkreślał, że w czasie srogiej zimy dokarmianie jest koniecznością, a jeśli zacznie się dokarmiać zwierzęta, nie można tego zaniechać. Zaznaczył także, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających.
Podczas spotkania dzieci miały również okazję poznać życie wybranych zwierząt  zamieszkujących lasy naszej okolicy.
Na koniec wizyty przedszkolaki zadawały gościowi wiele zaskakujących pytań, na które z chęcią odpowiadał. Ciekawie przekazane informacje dotyczące natury oraz jej ochrony na długo pozostaną w pamięci najmłodszych.
Dzień ten stał się doskonałą okazją do propagowania proekologicznych zachowań dzieci oraz zasad dbania o środowisko naturalne i kształtowania prawidłowych postaw wobec przyrody.

Dziękujemy za spotkanie.

 

 „Królowa Śniegu” Hansa Christiana Andersena

Dnia 26.01.2018 r. do Samorządowego Przedszkola w Bukowie zawitała  Przedszkolna Agencja MAG z Grybowa, która przedstawiła przedszkolakom teatrzyk kukiełkowy pt. „Królowa Śniegu” Hansa Christiana Andersena.
Dzieci z zapartym tchem śledziły losy Kaja i Gerdy i poznały historię, która w bajkowy sposób ukazuje świat wartości, a co ważne, w trakcie spektaklu uczyły się odróżniać dobro od zła.

Podczas oglądania przedstawienia przedszkolaki  bardzo przeżywały zaginięcie Kaja. Pomagały Gerdzie w odnalezieniu przyjaciela i towarzysza beztroskich zabaw. Podczas barwnych poszukiwań odwiedziły krainę Królowej Śniegu, jej bajkowy pałac oraz zmierzyły się z jej zimnym sercem. Wszystko po to, aby w obliczu zła, odkryć siłę miłości.

Przygody bohaterów zrobiły na najmłodszych ogromne wrażenie. Wielką atrakcją była możliwość obejrzenia z bliska okazałych kukiełek.

Z pewnością niezwykłe przedstawienie na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków.

 

 

 

 

 

 

 

                     „Świąteczne pierniczki ” w wykonaniu przedszkolaków z Samorządowego Przedszkola w Bukowie.

 

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia w Samorządowym Przedszkolu w Bukowie  unosił się zapach korzennych przypraw.

22 grudnia dla dzieci z jednej z grup 3-4-letnich był bardzo pracowity, bowiem tego dnia na zajęciach kulinarnych piekły one pierniczki. Najpierw odpowiednio się przygotowały dbając o czyste rączki. Poznały też składniki     i sposób wykonania ciasta, potrzebne przybory kuchenne, a także zasady bezpieczeństwa. Gdy wszystko było gotowe przedszkolaki z ogromnym zapałem i zaangażowaniem zabrały się do pracy – wałkowały ciasto, wykrawały ciasteczka. Efektem ich pracy były 2 pełne blaszki pierniczków, które zanieśli do kuchni, gdzie pod czujnym okiem pani Kasi pierniki nabierały koloru piekąc się w piekarniku. Przedszkolaki świetnie się bawiły również podczas lukrowania pierniczków. Z wielką przyjemnością nie tylko próbowały swoich wypieków, ale obdarowywały nimi swoich młodszych i starszych przedszkolaków z pozostałych grup.

 

   

MIKOŁAJ w klasie „0”

     Dnia 6. 12. 2017 r. szkolną „zeróweczkę” odwiedził Święty Mikołaj. Dzieci z wielką radością przywitały gościa, zaśpiewały mu piosenkę, powiedziały wierszyk i zatańczyły z Mikołajem. W wielkim worku Mikołaj przyniósł prezenty, które z pomocą mam, rozdał dzieciom. Nie zapomniał też o paniach. Radości dzieci nie było końca!

 

 

„MIKOŁAJKI dla chorych dzieci”


     Klasa „0” ze Szkoły Podstawowej w Bukowie przygotowała dary dla chorych dzieci z onkologii w Kielcach. Zakupione przez rodziców zabawki przekazała do szpitala pani Katarzyna Cudzik.

 

 DZIEŃ GÓRNIKA w „zerówce”


    W dniu 4.12.2017r. Odbyło się spotkanie z górnikiem – panem Dariuszem Mietelskim. Zaproszony gość opowiadał dzieciom o swojej pracy,         o produkcji wapna. Dzieci zapoznały się z wyglądem munduru górniczego, przymierzały czapkę górniczą. W podziękowaniu zaśpiewały piosenkę          pt. „ W kopalni” ; złożyły życzenia i wręczyły gościowi laurkę. Na zakończenie spotkania wykonano pamiątkowe zdjęcie, a pan Darek obdarował dzieci cukierkami.

 

 

 

Wizyta Świętego Mikołaja w Samorządowym Przedszkolu w Bukowie

 

"Mikołaj, Mikołaj jedzie samochodem,

bo gdzieś zgubił saneczki w tę mroźną pogodę.

Hu- hu-  ha. Tra -la -la

co to za Mikołaj?.

Hu- hu-  ha. Tra -la -la

co to za Mikołaj? "

 

Tak śpiewały dzieci podczas spotkania  ze Świętym Mikołajem.

 Wizyta Świętego Mikołaja w Samorządowym  Przedszkolu w Bukowie, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku.

Przygotowują się do niego bardzo starannie. Każda grupa wykonuje bardzo ciekawe prace plastyczne, na których oczywiście króluje Mikołaj. Oprócz prac plastycznych, wszystkie grupy przygotowują piosenki lub wiersze, które będą mogły zaprezentować przed tak wyjątkową osobą. Dzieci uwielbiają te przygotowania i  robią to z wielką przyjemnością.

 Wszystkie dzieci już od samego rana wspierani  przez rodziców z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi i okna, nasłuchiwały „Mikołajowych” dzwoneczków.

Święty Mikołaj nie zawiódł dzieci i nie kazał długo na siebie czekać. Już zaraz po śniadaniu  zawitał do naszego przedszkola.

Nasz gość zaczął swoją wizytę od naszych młodszych przedszkolaków, potem odwiedził najstarszych, a na koniec najmłodszych. Wszystkie bardzo przeżywały to spotkanie. Na niejednej twarzy można było zobaczyć niepewność, obawę, a nawet lęk. Trwało to jednak krótko. Wszystkie dzieci  dzielnie zaśpiewały przygotowaną piosenkę, rozmawiały z Mikołajem i oczywiście chwaliły się, że są bardzo grzeczne. Zanim Mikołaj wręczył każdemu dziecku wspaniały prezent poczęstował wszystkich cukierkami. A prezenty były wspaniałe. Królowały zabawki.

Zdjęcia zrobione z Mikołajem, będą wspaniałą pamiątką tego spotkania.

Dzieci długo wspominały ten dzień, dzieliły się wrażeniami, ponownie oglądały prezenty, zerkały przez okno z nadzieją, że jeszcze raz zobaczą naszego gościa i pomachają mu na pożegnanie.

 

GÓRNIK W PRZEDSZKOLU

 

,,Idzie górnik drogą,

Kilofem wywija

Dziwują się ludzie

Co to za bestyjka”

 

4 XII gościliśmy w naszym przedszkolu 2 górników z miejscowego Zakładu Wapienniczego  Lhoist ubranych w strój galowy. Przyszli oni do wszystkich przedszkolaków. Dzieci mogły się przyjrzeć jak wygląda strój górnika i odznaczenia, dotknąć szpady górniczej a także przymierzyć czapkę. Ponadto dowiedziały się jak ciężka i niebezpieczna jest praca pod ziemią, oraz jakie surowce są wydobywane na naszych terenach.

 

W podziękowaniu przedszkolaki podarowały górnikowi prezent, zaśpiewały piosenki i zaprosiły do wspólnej zabawy, a oni poczęstowali je słodyczami. Serdecznie dziękujemy niezwykłym gościom za przybycie do naszego przedszkola.

 

 
 
 
 

 

Zdrowo i kolorowo w Samorządowym Przedszkolu w Bukowie

 

Wszystkie grupy przedszkolne 10 X 2017 r. uczestniczyły w akcji "Zdrowo  i kolorowo",  która miała na celu promowanie zdrowego stylu życia poprzez spożywanie owoców i warzyw oraz ruchu. Tego dnia wszyscy ubrali się w kolorze dowolnego   warzywa lub owocu, a na glowie mieli opaskę z owocem lub warzywem.

Przedszkolaki z grupy II i III wspólnie po śniadaniu rozpoczęli  zabawę przy piosence, następnie dzieci miały za zadanie odgadnąć zagadki związane     z owocami i warzywami. Kolejnym punktem było zapoznanie z wyglądem i zapachem warzyw, które następnie zostały ukryte w koszyku.  Zadaniem przedszkolaków było rozpoznanie  ich za pomocą dotyku i zapachu. Chętni brali udział w zabawie integracyjnej ,,Cebulka , cebulka ''  i innych ruchowych. Podsumowaniem wydarzenia było wspólne przygotowanie sałatki owocowej i jej spożywanie.

 Przedszkolaki z grupy I najpierw rozwiązywali zagadki o owocach i warzywach, po czym przystapili do wykonywania pracy plastycznej - wydzieranka z papieru kolorowego ulubionego warzywa lub owocu, co okazało się nie takie łatwe. Ale po ciężkiej pracy przyszedł czas na odpoczynek i małe co nieco-wspólnie zrobiony sok. Napój bogaty w witaminy smakował doskonale o czym świadczyły dokładki. Nie zabrakło również zabaw ruchowych przy piosenkach  oczywiście  warzywno-owocowych.

 

 

 
 
 
 
 
 

 

Powitanie Jesieni 2017

29 września 2017 roku odbyło się w naszym przedszkolu uroczyste powitanie Pani Jesieni. Nowa pora roku przyniosła nam bardzo słoneczny i ciepły dzień. Celem uroczystości było integrowanie się dzieci (3 grupy przedszkolne i 1 grupa z zerówki szkolnej) i wspólna wspaniała zabawa na świeżym powietrzu. Zaraz po śniadaniu dzieci pozakładały na głowy jesienne rekwizyty, które wcześniej wykonały z wychowawcami. Wiersze, piosenki i  tańce, które słychać było na tarasie przedszkola wprowadziły wszystkich   w jesienny nastrój.          W skocznych rytmach przedszkolaki pomaszerowały po całym placu przedszkolnym              w bardzo długim  korowodzie, wszystkim wokół przypominając, że już mamy jesień. Nie mogło zabraknąć prawdziwego ogniska. Dziękujemy panu Grzegorzowi Spurkowi, który nie odmówił nam drewna.             Dla chętnych odbyły się  konkursy sprawnościowe  : spacer z kasztanem na łyżce, rzuty kasztanem do wiaderka, biegi. Dużą atrakcją dla wszystkich był wspólny poczęstunek – kiełbaski, upieczone ziemniaki. Gorąco przyjęta nowa pora roku na pewno nie będzie smutna, nudna i zimna, ale piękna, barwna, ciepła i bogata w jesienne skarby.

 

 
 
 
 
 
 
 

 

Dzień rodziny 2017 w przedszkolu

 

 

 

 

 

Wielkanoc 2017 u maluszków

 

 

 

 

Wielkanoc 2017 u starszaków

 

 

 

 

 

Teatrzyk w przedszkolu

 

 

Przedszkolaki powitały wiosnę 2017

 

 

 

 

 

Dzień Kobiet 2017 w przedszkolu

 

 

 

Wielkanoc 2017 w "0"

 

 
 

 

 

 

Choinka 2017 w przedszkolu

 

"0" w Dniu Babci i Dziadka 2017

 

 

 

 

 

     

 

"0" z wizytą w bibliotece

 

 

 

 

Mikołaj 2017 w "0"

 

 

 

 

Andrzejki 2017 w "0"

 

 

 

 

 

 

 

Smakowite myszki w wykonaniu "0"

 

 

 

     

 

 

 

Mikołajki 2016

 

 

 

 

 

Dzień Górnika 2016

 

 

 

 

Dzień Pluszowego Misia 2016

 

 

 

 

 

 

Pasowanie na starszaka 2016

 

 

 

 

 

Wycieczka do Lisowa

 

 

 

 

 

Powitanie jesieni 2016

 

 

 

 

 

 

Zakończenie roku szkolnego 2015/2016

 

 

 

 

 

 

Klasa "0" w Dniu Mamy i Taty

 

 

 

 

 

Wycieczka "0" do Chałupek i "Leśnego Zacisza"

 

 

 

 

 

Wielkanoc "0"

 

 

 

 

 

 

 

Wielkanoc u maluchów

 

 

 

 

 

 

 

Wielkanoc u starszaków

 

 

 

 

 

 

Konkurs na kartkę świąteczną

 

 

 

 

 

Pierwszy dzień wiosny

 

 

 

 

 

 

 

 

Spotkanie z intendentką

 

 

 

 

 

 

Dzień Babci i Dziadziusia

 

 

 

 

 

 

Choinka w przedszkolu

 

 

 

 
 

 

Klasa "0" w pracowni krawieckiej

W dniu 2.03.2016 r. klasa "0" odwiedziła pracownię krawiecką, znajdującą się na osiedlu w Bukowie. Pani Grażynka opowiedziała dzieciom o swojej pracy, pokazała używane przybory i materiały. Odbył się również pokaz szycie na różnych maszynach (na overlocku, na stebnówce). Pani krawcowa omówiła poszczególne etapy szycia - od pobrania miary do końcowej przymiarki. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały i przyglądały się pracy pani krawcowej. W prezencie dostały kolorowe naszywki i skrawki różnorodnych tkanin, które wykorzystały na zajęciach plastycznych. Na koniec dzieci podziękowały pani Grażynce za zapoznanie ich z pracą krawcowej i wręczyły jej laurkę.

 

 

 

 

 

 

Mikołajki 2015

Długo oczekiwany gość odwiedził przedszkole  4-go grudnia. Dzieci w dowód wdzięczności za prezenty zaśpiewały Mikołajowi piosenki    i powiedziały wierszyk.

 

 

 

 

Dzień Górnika

Z okazji Barbórki przedszkolaków odwiedził Pan Dariusz Mietelski, który opowiadał o trudnej pracy górników i odpowiadał na pytania dzieci.

 

 

 

 

Dzień Pluszowego Misia

Jak co roku dzieci przyniosły do przedszkola swoje ulubione pluszaki i razem z zerówką szkolną bawiły się wesoło.  Były piosenki, wiersze, konkursy i malowanki.

 

 

 

 

 

Jesteśmy bezpieczni

Tak prezentują się przedszkolaki w kamizelkach ufundowanych przez dyrekcję Lhoist Bukowa.

 

Powitanie Pani Jesień

23 września wszystkie przedszkolaki oraz zerówka szkolna przywitały Panią Jesień. W barwnym korowodzie przemaszerowały wokół placu przedszkolnego, zaśpiewały piosenki o jesieni. Dzieci brały także udział w wesołych zabawach i zawodach, a potem wspólnie przygotowały i zjadły przepyszną sałatkę z owoców przyniesionych do przedszkola.
 

 

 

 

 

 

 

Zakończenie roku szkolnego 2014/2015

 

 

 

 

 

Wycieczka przedszkolaków

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzień Matki

26 maja przedszkolaki obchodziły Dzień Mamy na Borowcu. 
Mimo złej pogody zabawa była wyśmienita i wszyscy wrócili do domu zadowoleni i zdrowi.

 

 

 

 

 

 

 

Dzień francuski w przedszkolu

BIENVENUE LA FRANCE!

        W związku z realizacją w przedszkolu treści programowych „Polska i Unia Europejska”  - w oddziale przedszkolnym  w Bukowie  nadeszła kolej na spotkanie z Francją.

W piątek  odbył się w naszym przedszkolu "Dzień francuski". Wszystkie dzieciaki pojechały muzycznym pociągiem do Francji. Podczas tej dalekiej podróży przedszkolaki poznały kulturę, tradycję i zabytki tego kraju. Dowiedziały się jakie miasto jest jego  stolicą  i jaki kolor ma  flaga narodowa . Przypomniały  sobie bajki Perraulta: „Kot w butach”, „Kopciuszek”, „Śpiąca królewna” .

     Zapoznały się z kuchnią francuską i jej tradycyjnymi potrawami, którymi są: ślimaki, żabie udka, owoce morza, musztarda i różnego rodzaju sery. Chętnie zabrały się  do pracy, pod okiem zaproszonego gościa,, francuskiego kucharza”. Piekły croissanty i parówki w cieście francuskim . Nie zabrakło również degustacji prawdziwych francuskich serów pleśniowych (brie, roquefort, camembert ), które smakowały niemalże każdemu przedszkolakowi . Jakoś maluchy  nie miały ochoty,  sprawdzić  jak smakują  żabie udka i ślimaki – może innym razem…

Konstruowaliśmy także Wieżę Eiffla z klocków, co było nie lada wyzwaniem. Nasza wieża składała się aż z 13 pięter i była naprawdę wysoka!  Kolejną atrakcją tego dnia było wykonanie pracy plastycznej ,, Wieża Eiffla            w nocy”. Dzieciaki miały także  okazję zabawić się w projektantów mody. Każdy mógł odnaleźć coś dla siebie: były stroje na co dzień i na eleganckie wyjścia, zestawy pospolite  i ekstrawaganckie. Wszystkie prezentowały się znakomicie. Był czas na piosenkę i taniec francuski.

Ten  dzień zakończył się francuskim obiadem – tylko palce lizać.

Apetyty dopisywały!

Zresztą nie traćmy słów, wystarczy popatrzeć na zdjęcia.                      

 

 

 

 

 

 

 

Wielkanocny Zajączek w "zerówce"

Są takie święta raz do roku, co budzą życie, budzą czas. 
Wszystko rozkwita w słońce blasku. 
I wielka miłość rośnie w nas. Miłość do ludzi, do przyrody. 
W zielone każdy z wiosną gra. 
Już zima poszła spać za morze, a w naszych sercach radość gra.

Tymi słowami dnia 30 marca 2015 r. w oddziale przedszkolnym przy Szkole Podstawowej w Bukowie rozpoczęło się spotkanie wielkanocne. Na uroczystość zostali zaproszeni rodzice oraz Pani Dyrektor Agata Kapelusz - Derejska. To ważny dzień dla wszystkich przedszkolaków. Nic więc dziwnego, że dzieci w tym dniu przyszły do przedszkola uśmiechnięte i odświętnie ubrane. Zaprezentowały świąteczno-wiosenny program artystyczny pt. „Wielkanoc". Przedstawienie pełne radości przybliżyło zgromadzonym gościom zwyczaje i tradycje wielkanocne. Wesołe wiersze i piosenki ubarwione kolorową dekoracją sali , wprowadziły wszystkich zebranych w świąteczny nastrój. Wielkanocny występ podobał się publiczności i mali artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Na zakończenie spotkania wychowawczyni złożyła wszystkim zgromadzonym najserdeczniejsze życzenia świąteczne. Po czym Wielkanocny Zajączek obdarował dzieci słodkim  upominkiem.

 

 

 

 

 

 

Spotkanie wielkanocne u maluchów

 
 

 

 

Spotkanie wielkanocne u starszaków

 

 

 

     
 

 

 

Pierwszy Dzień Wiosny

 

 

 

 

 

 

Dzień Kobiet u maluchów

Karnawałowy bal w przedszkolu w Bukowie

 

Dzieci z Samorządowego Przedszkola w Bukowie w dniu 29 stycznia br. bawiły się na balu karnawałowym. Jak co roku ten bal wywołał u najmłodszych wiele emocji. Dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Czas przygotowań do balu minął jednak bardzo szybko. Rodzice szykowali stroje, a nauczycielki w przedszkolu wspólnie z dziećmi wykonały dekorację sali, która została zamieniona na salę balową, pełną pięknych kolorowych ozdób oraz balonów. To był bal nad bale, w krainie baśni i bajek. Pomysłowości rodzicom nie zabrakło. Każdy przedszkolak był inaczej ubrany. Rozpoznać dzieci było wyjątkowo trudno. U dziewczynek dominował strój wróżek i księżniczek, zaś tradycyjnie najpopularniejszym strojem dla chłopców był strój Batmana, Spider-Mana, królewicza. Kiedy pojawiły się pierwsze rytmy wesołej muzyki wszystkie bajkowe postacie z wielką ochotą rozpoczęły pląsy i tańce. Tańcom towarzyszyła radość, śmiech i spontaniczna aktywność dzieci.

Na wszystkich czekał również słodki poczęstunek. Uczestnicy balu chętnie pozowali także do zdjęć. Miła i radosna atmosfera towarzyszyła dzieciom i gościom przez cały czas. Wspólna zabawa dostarczyła dzieciom wiele radości, a uśmiech nie znikał z twarzy zebranych ani na chwilę.

 

 

 

 

 

 

 

     

Warsztaty kulinarne dla dzieci


Obserwując zapał towarzyszący dzieciom w czasie „ prac kuchennych” postanowiłam zorganizować warsztaty kulinarne dla przedszkolaków.
Te zajęcia to fascynująca podróż do świata smaków, zapachów i kolorów. Dzięki zabawie w gotowanie połączonej z elementami terapii sensorycznej                     w prosty i przyjemny sposób można wspierać dziecko w poznawaniu zmysłowym i rozumieniu przez nie otaczającego go świata.
Zajęcia te mają na celu nauczyć dzieci czerpania radości ze wspólnego przygotowywania potraw.
Dzięki warsztatom kulinarnym dzieci nabywają umiejętność planowania i organizowania swoich działań, rozwijają swoją kreatywność, samodzielność, sprawność manualną, zapoznają się z zasadami savoir- vivre  przy stole. Wspólne przyrządzanie posiłków jest również okazją do wzmocnienia współdziałania i przyjaźni między dziećmi.

 

 

 

 

 

Dzień Babci i Dziadka w grupie starszej

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 
 

 

 

 

Spotkanie wigilijne u Maluchów

 

 

 
 
 
 

 

 

Konkurs na najpiękniejsze warzywno-owocowe zwierzątko

I miejsce Amelka Wijas

II miejsce Patrycja Kozieł

III miejsce Maja Mietelska

Mikołajki 2014 u przedszkolaków

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzień Górnika

w zerówce

 

 

 

 

 

w przedszkolu

 

 

 

 

     

Andrzejki w zerówce

 

 

 

 

 

 

Dzień Pluszowego Misia

Dnia 25 listopada w naszym Przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Wspólna zabawa, tańce, pląsy, wiersze i konkursy dały dzieciom dużo radości. Przyniesione do Przedszkola pluszaki zaprzyjaźniły się z naszymi i cicho pomrukiwały. Potem razem ze swoimi opiekunami wróciły do domów.

 

 

 

 

 

     

 

 

IMPREZA INTEGRACYJNA – „BAL OWOCÓW I WARZYW”

W dniu 17. 09. 2014r. w Przedszkolu Samorządowym w Bukowej odbył się „Bal owoców i warzyw”. Impreza integracyjna zorganizowana została w ramach projektu „Przedszkole przyjazne żywieniu i aktywności ruchowej”. W tym dniu wszystkie dzieci przyszły do przedszkola przebrane za owoce i warzywa. Kolorowy korowód przeszedł ulicami osiedla, promując zdrową żywność wśród napotkanych osób. Na placu przedszkolnym dzieci przedstawiały się, pogrupowane według rodzajów owoców lub warzyw, pozowały do zdjęć, śpiewały piosenki. Z wielkim zaangażowaniem malowały warzywa i owoce farbami i kredą na dużych kartonach. Zorganizowano również wiele ciekawych zabaw ruchowych, w których wykorzystano naturalne okazy warzyw i owoców. Na koniec imprezy nastąpiła degustacja przyniesionych przez dzieci owoców i warzyw. Wszyscy uczestnicy świetnie się bawili.

 

 

Piknik rodzinny na "Ranczu u Adama"

 

W dniu 24 maja 2014r  na „Ranczu u Adama” na Borowcu przy pięknej pogodzie odbył się wyjazdowy  piknik rodzinny .                   

Celem pikniku była  integracja społeczności przedszkolnej dzieci oraz ich rodziców, jak również innych członków rodzin (babcie, rodzeństwo). Impreza obfitowała w wiele atrakcji. Przedszkolaki przygotowały część artystyczną  z okazji Dnia Matki  i  Ojca: recytowano wiersze oraz śpiewano piosenki . Na koniec występu dzieci odśpiewały swoim rodzicom „Sto lat”.

 Dzieci i rodzice brali udział w konkurencjach takich jak ; rzut do kosza, skoki na piłkach kangurkach, chodzenie na szczudłach, strzały do bramki, bieg z przeszkodami, wędrujące hula – hop.
Podczas pikniku dla uczestników przygotowano grilla  i napoje. Spotkaniu towarzyszyła muzyka  oraz wspólne tańce integracyjne.

Była to świetna zabawa, nikt się nie nudził, o czym świadczyły roześmiane buzie dzieci i rodziców.

 

 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

Przedszkolaki w Bukowie świętowały Dzień Matki

 

            Dzień Matki to jedno z najpiękniejszych świąt w roku. Z tej okazji w dniu 23 maja w Samorządowym Przedszkolu w Bukowie odbyła się wyjątkowa uroczystość. Przedszkolaki zaprezentowały bogaty program artystyczny, składający się z wierszy, piosenek, inscenizacji ruchowych i tańców, a wszystko to dla mam, które z dumą i ze wzruszeniem słuchały swoich pociech. Owacją zakończył się taniec w wykonaniu najmłodszych oraz odśpiewanie piosenki „Dla Ciebie kwiaty”.  Miłym akcentem były również kolorowe upominki w formie laurek oraz serdeczne życzenia przekazane mamom przez dzieci. Na zakończenie imprezy przygotowano słodki poczęstunek dla wszystkich uczestników. Świętowanie, które trwało do wczesnych godzin wieczornych, na długo zapisze się w pamięci zarówno dzieci, jak i ich mam.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zabawa choinkowa

 

 

 

 

 

     

 

 

 

Mikołajki 2013

 

 

 

 

 

 

 

WYJAZDOWE MIKOŁAJKI 2013

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

Powrót