Jubileusz 50-lecia Szkoły Podstawowej w Bukowie
Historia
szkoły... >>
Prezentacja multimedialna...>>
W sobotę 21 listopada 2015 r. odbyły się uroczyste obchody Jubileuszu 50-lecia Szkoły Podstawowej w Bukowie, które rozpoczęły się mszą świętą dziękczynną w kościele parafialnym koncelebrowaną przez księdza proboszcza Tadeusza Siciarskiego, księdza kanonika Daniela Kaziorskiego, wikariusza Krzysztofa Gibasa oraz księży Rafała Łaskawskiego i Marcelego Frączka absolwentów naszej szkoły.
Następnie wszyscy uczestnicy, udali się do szkoły, gdzie w sali gimnastycznej miały miejsce dalsze uroczystości. Został wprowadzony sztandar i odśpiewano hymn państwowy.
1 września 1965 roku rozpoczęła się historia tej szkoły, miejsca, w którym mam zaszczyt i honor Państwa powitać i gościć. Ta SZKOŁA , obchodzi dziś swoje wielkie święto, ma 50 urodziny. Tak z ogromnym wzruszeniem rozpoczęła to ważne wydarzenie dyrektor szkoły Agata Kapelusz - Derejska. Następnie powitała przybyłych gości : Świętokrzyskiego Wicekuratora Oświaty p. Grzegorza Bienia, księdza Tadeusza Siciarskiego i byłego proboszcza Daniela Kaziorskiego, gospodarza gminy pana wójta Ireneusza Gliścińskiego, radnych gminy Krasocin i powiatu włoszczowskiego, panią kierownik ZOPO w Krasocinie Irenę Kuśmierczyk, dyrektorów zaprzyjaźnionych szkół, emerytowanych nauczycieli i pracowników obsługi, a przede wszystkim byłych kierowników i dyrektorów szkoły: p. Alicję Pawłowską, p. Jadwigę Żmuda, p. Barbarę Kapelusz i p. Marię Durlej, absolwentów, rodziców i uczniów. Miłe słowa zostały skierowane do wszystkich tych, którzy poprzez swoją obecność niezależnie od czasu i okoliczności, tworzyli historię tej szkoły na przestrzeni 50 lat pozostawiając jakąś cząstkę siebie już na zawsze w Szkole Podstawowej w Bukowie.
Historia to ludzie. To oni są duszą każdej instytucji, to oni kształtują jej życie. To oni pozostają w pamięci na zawsze. Te słowa, jak dźwięk szkolnego dzwonka, przypomniały
o nauczycielach, absolwentach i pracownikach szkoły, których już wśród nas nie ma, a którzy pozostawili po sobie niezatarty ślad. Na nagrobkach naszych niezapomnianych pedagogów zapaliliśmy dziś znicze z pamiątkową tabliczką informującą o dzisiejszym wydarzeniu -poinformowała wszystkich zgromadzonych pani dyrektor i poprosiła o uczczenie ich pamięci minutą ciszy.
Następnie pani Beata Mazur przypomniała historię szkoły. Przygotowana z okazji jubileuszu prezentacja multimedialna zawierała ciekawe fotografie, które wywoływały wśród zgromadzonych gości wiele wspomnień. Dzięki niej uświadomiliśmy sobie, jak wiele zmieniło się w ciągu tych kilkudziesięciu lat.
Doniosłym, a zarazem bardzo wzruszającym momentem uroczystości, były podziękowania dla wszystkich, którzy tworzyli i nadal tworzą historię naszej szkoły. Nie byłoby to możliwe bez inicjatywy i operatywności kierujących szkołą przez lata kierowników i dyrektorów , bez pomocy rodziców oraz wsparcia władz samorządowych obecnych i poprzednich. Bez Waszej pomocy, bez środków jakie organ prowadzący przeznaczał i przeznacza na tę placówkę nie byłaby ta szkoła taką, jaka jest - mówiła dyrektor Agata Kapelusz - Derejska
Szczególne podziękowania za pomoc i wspieranie nauczycieli
w trudnym procesie wychowania oraz za wszystkie prace podejmowane dla dobra szkoły zostały skierowane do rodziców. Nie zabrakło oczywiście kwiatów, pamiątkowych podziękowań, albumów i wygrawerowanych na tę szczególną okoliczność długopisów. Wręczono także Statuetki Honorowego Przyjaciela Szkoły.
Po części oficjalnej przyszedł czas na część artystyczną w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Nie zabrakło piosenek i tańców. W dobry nastrój wprowadził wszystkich chór szkolny piosenką "Nasza szkoła..". Zaprezentowała się drużyna zuchowa i najmłodsze artystki
z zespołu "Hopsasanki".
Po występie uczniów głos zabrał pan kurator oraz wójt gminy Krasocin, który podarował jubileuszowy puchar. Miłą niespodziankę przygotował absolwent Grzegorz Celejowski, który na ręce pani dyrektor przekazał okolicznościowy medal.
Kilka ciepłych słów wygłosiła absolwentka naszej szkoły pani Beata Dziwisz (Machczyńska). Przykuła ona uwagę odbiorców niezwykle barwnie i z poczuciem humoru opowiadanymi wspomnienia ze szkolnych lat. Stało się jasne , że szkoła to miejsce, gdzie oprócz nauki płata się figle, przeżywa chwile radości, nawiązuje przyjaźnie.
Miłym akcentem były osobiste refleksje i wspomnienia naszej pani dyrektor, która w tej właśnie szkole spędziła 8 lat. " Pamiętam swoje koleżanki i kolegów i wszystkie nasze klasowe tajemnice. Jestem przekonana, że każdy z Państwa, nauczycieli i absolwentów, ma przed oczami obrazy ze swoich szkolnych lat. Powrót do szkoły to zawsze powód do tego, co
w pamięci ocalało jako obraz najpiękniejszych lat życia. Dla mnie wspomnienia ze szkoły podstawowej są najważniejsze." Po tych słowach łza wzruszenia błysnęła w nie jednym oku.
Jak na jubileuszowe spotkanie przystało na zakończenie wszyscy zaśpiewali gromkie 100 lat.
Przybyli goście, absolwenci, zostali zaproszeni do zwiedzania szkoły i wspomnienia przy kawie. Nie zabrakło także tortu urodzinowego dla wszystkich uczniów i rodziców. Aby ułatwić im "podróż sentymentalną" w przeszłość, przygotowano liczne ekspozycje, prezentacje, wystawy zdjęć. Szczególnym powodzeniem wśród zaproszonych gości cieszyły się stare kroniki szkolne, a także pamiątkowe zdjęcia. Iluż wzruszeń i radości dostarczało przekładanie kart starych ksiąg, oglądanie zdjęć koleżanek i kolegów z klasy, zdjęć z wycieczek, odczytywanie wpisów zamieszczonych w pamiątkowej księdze, odnajdywanie wizerunku wychowawcy, nauczycieli. Nasuwają się w tym miejscu słowa patrona szkoły: "Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość".
Pięćdziesiąt lat to dużo. To poważna tradycja, z której można czerpać po to, aby być nie dużym, ale wielkim.
|