PEDAGOG SZKOLNY – mgr DOROTA WIJAS

 

poniedziałek- piątek 9.00 – 13.00

e-mail pedagogszkolny.bukowa@poczta.onet.pl

 

Zwróć się do pedagoga szkolnego gdy:

bulletCzujesz, że nikt Cię nie rozumie, jesteś samotny
bulletNie potrafisz porozumieć się z nauczycielem
bulletMasz problemy rodzinne, znajdujesz się w trudnej sytuacji materialnej
bulletChcesz podzielić się swoją radością, sukcesem
bulletChciałbyś pomóc innym, nie wiesz w jaki sposób
bulletMasz ciekawe pomysły, którymi chcesz się podzielić

PRZYJDŹ TAKŻE Z KAŻDĄ SPRAWĄ, Z KTÓRĄ NIE POTRAFISZ SOBIE PORADZIĆ

Możesz się również skontaktować drogą elektroniczn

 

JAK UNIKAĆ KONFLIKTÓW Z RODZICAMI I NIE TYLKO Z RODZICAMI

 1. Dotrzymuj złożonych obietnic.
 2. Wypełniaj swoje obowiązki.
 3. Mów prawdę.
 4. Pracuj nad swoim charakterem.
 5. Panuj nad formami wyrażania gniewu (staraj się zachowywać spokój).
 6. Zawsze szukaj porozumienia i nie odwracaj się od ludzi proponujących Ci dialog - rozmawiaj.
 7. Nie żałuj swojego czasu dla innych.
 8. Kiedy coś zrobiłeś Ąle lub wyrządziłeś komuś krzywdę, przyznaj się, przeproś i napraw.
 9. Kiedy ktoś wyrządził Ci krzywdę, wybaczaj.
 10. Nie ulegaj zniechęceniu, frustracji i poczuciu bezsensu.
 11. Nie zniechęcaj się poczuciem winy z powodu własnych niepowodzeń i błędów.
 12. Nie potępiaj ludzi.
 13. Miej "zdrowe" poczucie humoru. Naucz się żartować z samego siebie

 

ZDECYDUJ SIĘ RZUCIĆ PALENIE!

Palenie jest słabe!!! >>> więcej

Palenie tytoniu jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia. O tym fakcie przekonany jest prawie każdy człowiek. Problem w tym, iż większość palaczy nie jest w stanie zapanować nad własnym uzależnieniem. Badania dowodzą, iż temu nałogowi ulegają przede wszystkim ludzie o słabym systemie nerwowym, niezrównoważone uczuciowo, o osobowości neurotycznej.

Spośród tych, którzy wypalają w latach uczniowskich dwa próbne papierosy, jedynie 15% udaje się uniknąć nałogu tytoniowego. Im wcześniej (przed 20 rokiem życia) wpada ktoś w nałóg palenia, tym trudniej będzie z tym uzależnieniem zerwać.

TOKSYKOLOGIA DYMU TYTONIOWEGO

Biologiczne działanie wielu substancji toksycznych i rakotwórczych oraz uzależniająca (narkotyczna) natura nikotyny zawartej w tytoniu sprawiają, że palenie papierosów jest jednym z najważniejszych czynników zagrożenia ludzkiej populacji.

WARTO, BYŚ WIEDZIAŁ, CO PALISZ...

Zanim powstanie papieros, do tytoniu dodaje się wiele aromatów, a także substancji konserwujących, często o nieznanym, utajnionym przez producentów składzie chemicznym. Na przykład specjalne sole powodują, że papieros stale się tli, amoniak, zmieniając pH, biologicznie uaktywnia nikotynę, cukier i lukrecja poprawiają smak, a gliceryna dłużej zachowuje świeżość tytoniu. Tak chemicznie “spreparowany” papieros dostarcza palaczowi substancji uzależniającej – nikotyny oraz 4000 innych toksycznych związków chemicznych, w tym 40 substancji o działaniu rakotwórczym.

Wchłanianie dymu tytoniowego zachodzi głównie w układzie oddechowym, a także w przewodzie pokarmowym jako rezultat połykania m.in. śliny. Składniki dymu przenikają do krwiobiegu i są rozprowadzane po całym organizmie. Zły wpływ dymu tytoniowego obserwowany jest nie tylko w obrębie jamy ustnej czy płuc, ale także we wszystkich innych narządach, np. w pęcherzu moczowym, trzustce, narządach rodnych itp. Wykazano również zaburzenia funkcjonowania narządu wzroku i uszkodzenia formującego się płodu.

 


TYTOŃ RUJNUJE TWOJĄ KIESZEŃPOLACY PUSZCZAJĄ Z DYMEM ROCZNIE 16 MILIARDÓW ZŁOTYCH !

Bank Światowy uważa, że w Polsce państwo wydaje dwa razy więcej na naprawianie szkód zdrowotnych spowodowanych paleniem, niż zarabia na podatku tytoniowym.

PALENIE TO PUSZCZANIE Z DYMEM PIENIĘDZY !

 • Miesięcznie 150zł,
 • Rocznie 1800zł,
 • Przez 40 lat przeszło 72 000zł.

PAPIEROSY TO REZYGNACJA Z WIELU PRZYJEMNOŚCI !

Kupując paczkę papierosów dziennie, palacz rezygnuje każdego roku z:

 • Zakupu 64 książek,
 • 100 biletów do teatru,
 • 150 biletów do kina,
 • 40 wizyt u kosmetyczki lub fryzjera,,
 • kupna dwóch rowerów górskich,
 • wyjazdu na Wyspy Kanaryjskie.

PALENIE ZABIERA TWÓJ CENNY CZAS !

Wypalenie 1 papierosa to 10-15 minut, a więc każdy palacz traci:

 • ok. 3,5 godziny dziennie,
 • ponad 1200 godzin rocznie,
 • 1000 dni (prawie 3 lata) ze swojego życia ! [jeżeli osoba pali przez 20 lat].

PALACZE NIE SZANUJĄ WŁASNEJ I CUDZEJ PRACY !


DOBRY POWÓD, BY RZUCIĆ PALENIE – TWOJE ZDROWIE

 1. Paląc papierosy, szybciej się zestarzejesz. Zwiększasz prawdopodobieństwo wcześniejszej menopauzy i osteoporozy. Twoja skóra szybciej się zestarzeje i pokryje zmarszczkami. Proces ten może się rozpocząć już w wieku 30 lat.

 2. Palenie papierosów będzie zawsze przeszkodą w osiągnięciu ładnego wyglądu. Z powodu palenia Twoje zęby pokryją się kamieniem, palce będą żółte, a oddech nieświeży. Najlepsze perfumy nie zabiją zapachu tytoniu.

 3. Jeżeli palisz papierosy i jednocześnie stosujesz pigułki antykoncepcyjne, zwiększasz ryzyko choroby serca i chorób zakrzepowo-zatorowych, w tym udaru mózgu. Ryzyko to zwiększa się w wraz z wiekiem. Jeśli jesteś po trzydziestce, palisz papierosy i stosujesz pigułki antykoncepcyjne, takie ryzyko jest bardzo duże.

 4. Paląc papierosy, narażasz się na raka płuc i 13 innych lokalizacji nowotworowych oraz dolegliwości zdrowotnych, takich jak: przewlekłe zapalenia oskrzeli prowadzącego do rozedmy płuc, miażdżycy naczyń prowadzącej do zawału serca, wrzodów żołądka.

 5. Palenie papierosów zwiększa stres. Stres to zespół reakcji psychicznych, jakie zachodzą w Twoim organizmie – zwiększa się tempo pracy serca, wzrasta ciśnienie krwi. Palenie wpływa na obydwa te czynniki.

 6. Możesz mieć skłonności do kaszlu i krótkiego oddechu. Paląc papierosy jesteś bardziej podatny na przeziębienie.

 7. Paląc dużo papierosów, niszczysz swoje zdrowie. Pamiętaj, nie ma “bezpiecznej” liczby wypalanych papierosów. Nawet jeden papieros przyspiesza bicie Twojego serca, zwiększa ciśnienie tętnicze krwi, obniża temperaturę palców Twoich rąk i nóg. Każdy wypalony papieros niszczy Twoje zdrowie i skraca życie.

 

WPŁYW PALENIA NA NARZĄDY CZŁOWIEKA

MÓZG:

Wiele przypadków naczyniopochodnego udaru mózgu może być wiązanych z wcześniejszym paleniem tytoniu. Przyczyną jest tutaj udowodniony wpływ palenia tytoniu na rozwój miażdżycy naczyń krwionośnych. Sporo prac jednocześnie przedstawia dowody na to, iż u palaczy tytoniu rzadziej występuje choroba Parkinsona. Może to jednak być spowodowane faktem, że palacze tytoniu nie dożywają zazwyczaj wieku, w którym pojawiają się pierwsze objawy choroby Parkinsona.

SERCE I NACZYNIA KRWIONOŚNE:

U mężczyzn, którzy zaczęli palić przed 15 rokiem życia i palili 15 - 24 papierosów dziennie, ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej jest 10 - krotnie większe. Palacze tytoniu dwukrotnie częściej niż niepalący umierają na zawał mięśnia sercowego. Także u osób niepalących, ale wdychających dym ulatniający się z ognika papierosa (tzw. boczny strumień) w istotny sposób wzrasta ryzyko chorób serca i płuc (tzw. palacze bierni).

PŁUCA:

Palacze tytoniu 20-krotnie częściej umierają z powodu rozedmy płuc i przewlekłego zapalenia oskrzeli (PZO) niż osoby niepalące. Wśród 10 chorych na raka płuc 9 paliło papierosy. Palenie tytoniu wykazuje istotny związek i w dużym stopniu zwiększa ryzyko wystąpienia wszystkich głównych typów histologicznymi raka płuc, jakkolwiek w przypadku raka gruczołowego ryzyko to jest relatywnie niższe niż przy innych typach histologicznych raka. Ryzyko wystąpienia raka płuc w znaczący sposób rośnie wraz z długością okresu palenia tytoniu dla wszystkich typów raka płuc. Istnieją dowody na to, iż palenie tytoniu jest jednym z istotniejszych czynników usposabiających do wystąpienia gruĄlicy układu oddechowego.

NERKI I PĘCHERZ MOCZOWY:

Istnieje udowodniony związek pomiędzy paleniem tytoniu a zapadalnością na raka pęcherza moczowego i nerki. Ryzyko wystąpienia raka pęcherza moczowego u palaczy jest przeciętnie 5 razy większe niż u osób niepalących i zależy od ilości wypalanych papierosów. Przy czym to podwyższone ryzyko w stosunku do palących kobiet jest relatywnie niż u mężczyzn, ale różnica ta może wynikać z mniejszej ilości palących kobiet w stosunku do palących mężczyzn. W niektórych badaniach aż 50% przypadków raka pęcherza moczowego u mężczyzn i 25% u kobiet było związanych z paleniem tytoniu. Niektóre z badań wykazały ponadto większą zapadalność na raka gruczołowego nerki (adenocarcinoma) u palaczy tytoniu w porównaniu do osób niepalących.

ŻOŁĄDEK I DWUNASTNICA:

Palenie tytoniu pełni istotną rolę w powstawaniu zarówno wrzodu żołądka jak i dwunastnicy. Prowadzone badania naukowe wykazały istotną dodatnią zależność pomiędzy czasem palenia tytoniu a pojawieniem się ww. chorób. Ryzyko wystąpienia raka żołądka jest wyższe u palaczy tytoniu o około 1,5 razy.

JELITA:

Oczywiście nie można powiedzieć, iż bezpośrednią przyczyną powstawania przepukliny pachwinowej jest palenie tytoniu. Istnieje jednak związek pomiędzy występowaniem przepukliny a silnym kaszlem, towarzyszącym przewlekłemu zapaleniu oskrzeli. Przyczyną przewlekłego zapalenia oskrzeli jest natomiast w wielu przypadkach właśnie palenie tytoniu.

TYTONIOWA TWARZ:

Palenie tytoniu nie tylko naraża nas na utratę zdrowia, ale i pogarsza wygląd skóry. Wcześniej występują zmarszczki, opóĄnia się gojenie ran, zaostrza stan wielu schorzeń skóry (np. trądzika oraz łuszczycy). Pierwsze zmiany na skórze palaczek opisane zostały już w 1856 roku. Dzisiaj dermatolodzy mówią o "tytoniowej twarzy" - łatwej do rozpoznania już na pierwszy rzut oka.

Mechanizm działania palenia tytoniu na skórę twarzy

Na skutek przenikania do skóry substancji zawartych w dymie obniża się zawartość witamin A, C i E. Tymczasem te właśnie witaminy wśród rozlicznych zadań, jakie mają do spełnienia, chronią skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Bez tych ważnych utleniaczy skóra traci elastyczność i maleją szanse na jej regenerację. Dym może obniżać poziom estrogenów, a przez to wpływać na wysuszenie skóry, w której drastycznie zmniejsza się ilość włókien kolagenowych. Te wszystkie procesy prowadzą do powstawania przedwczesnych zmarszczek i pogłębiania już istniejących. To dotyczy także mężczyzn, ale u kobiet zmiany mają gwałtowniejszy przebieg i są bardziej widoczne. Zapalenie papierosa skraca skurcz naczyń krwionośnych, a kurczenie naczyń ogranicza dopływ do nich składników odżywczych. Nawet, jeżeli organizm ma ich pod dostatkiem, to "zasłona dymna" nie pozwoli na maksymalne ich wykorzystanie. Trzy schorzenia skóry: trądzik młodzieńczy, trądzik różowaty, łuszczyca bardzo lubią składniki dymu tytoniowego

JAK SOBIE RADZIĆ, GDY KTOŚ NAM DOKUCZA?

 

W każdej szkole dochodzi do przemocy, jednak nie wszyscy wiemy, jakie zachowania należy uważać za przemoc. Przemoc to nie tylko uderzanie, szczypanie, bicie, czy popychanie.
Pamiętaj, że jesteś ofiarą przemocy także wtedy gdy:

 • jesteś przezywany
 • ktoś opowiada innym nieprawdziwe historie na Twój temat
 • jesteś ośmieszany przez swoich kolegów i koleżanki
 • ktoś niszczy lub zabiera Twoje rzeczy
 • ktoś kradnie Twoje pieniądze
 • w Internecie publikowane są obraźliwe informacje o Tobie
 • dostajesz obraźliwe sms-y lub telefony
 • nie chcesz iść do szkoły, bo boisz się spotkać swoich prześladowców

 

Sprawcy najczęściej dobrze wiedzą, w jaki sposób mogą cię zranić. Gdy chcą Ci sprawić przykrość, złośliwie komentują:

bulletTwój wygląd: wagę, kolor włosów, sposób ubierania
bulletto, że dobrze się uczysz
bulletto, że uczysz się gorzej
bulletto, że nie masz pieniędzy
bulletTwoją popularność w szkole
bulletjeśli masz inną religię
bulletnosisz okulary lub aparat słuchowy
bulletmasz wadę wymowy lub dysleksję

 

Pamiętaj - niezależnie od tego, czego dotyczy prześladowanie i dokuczanie, to nie Twoja wina. Nikt nie ma prawa stosować przemocy wobec innych osób.

 

Co możesz zrobić?

Jeśli jesteś prześladowany, koniecznie powiedz o tym komuś. Możesz powiedzieć przyjacielowi, nauczycielowi albo rodzicom. Pamiętaj, że prześladowanie samo się nie skończy, jeśli nikomu o tym nie powiesz. Nie jest to łatwe. Możesz się wstydzić lub obawiać, że zmartwisz tym rodziców lub sprawisz im kłopot. Jeśli nie chcesz sam opowiedzieć o problemie poproś np. kolegę, koleżankę, rodzeństwo, babcię lub dziadka, aby pomogli Ci o wszystkim opowiedzieć rodzicom. Jeśli zamiast mówić o problemie wolisz o tym napisać - przygotuj list do rodziców i opisz jak się czujesz.

Pamiętaj, że w szkole zawsze jest Twój wychowawca lub inny nauczyciel, który powinien wiedzieć, jeśli dzieje się coś złego. Spróbuj znaleźć taki moment, kiedy będziesz mógł powiedzieć mu o tym tak, aby nikt nie zorientował się. Możesz np. zostać po lekcji prosząc o wyjaśnienie jakiegoś tematu. Jeśli masz większe zaufanie do innego nauczyciela lub pracownika szkoły (pedagog lub psycholog szkolny, pielęgniarka) - porozmawiaj z wybraną przez Ciebie osobą. Masz do tego prawo, aby poczuć się bezpiecznie.

Możesz wybrać także inną dorosłą osobę, której ufasz np. lekarza. Osoba taka powinna znaleźć odpowiedni sposób, aby skontaktować się ze szkołą i Twoimi rodzicami, by ci pomóc.

 

Jak sobie radzić z prześladowaniem?

Sprawcy przemocy najczęściej działają bez świadków i dlatego potrafią przez dłuższy czas unikać konsekwencji.

 • Podczas przerw staraj się przebywać w bezpiecznych miejscach w szkole, gdzie jest wiele innych osób. Sprawcy nie lubią świadków.
 • Jeśli pobiją Cię w szkole, natychmiast powiedz o tym nauczycielowi. Powiedz też rodzicom.
 • Nie staraj się im oddawać - możesz zostać pobity lub wpaść w kłopoty. Bicie to napaść.
 • W trudnej sytuacji zawsze proś o pomoc i wsparcie; nie obawiaj się wołać o pomoc do postronnych osób, mówiąc np. " oni mi grożą".
 • Jeśli spotkasz osoby, które prześladują Cię, staraj się przede wszystkim spokojnie opuścić to miejsce tak szybko, jak to jest możliwe.
 • W kontakcie ze sprawcami przemocy staraj się zachowywać pewnie i spokojnie, patrz im w oczy, bądź wyprostowany, unikaj gestów lub min, które mogłyby ich sprowokować.
 • Gdy ktoś zachowuje się wobec Ciebie w sposób, jakiego sobie nie życzysz, powiedz mu o tym jasno i wprost np. " Nie lubię, gdy to robisz. Chciałbym żebyś przestał".
 • Próbuj opierać się, gdy Ci grożą lub namawiają do czegoś, czego nie chcesz zrobić. Stosuj w tym celu technikę "zdartej płyty", powtarzając przez cały czas jedno zdanie np. "Nie, nie zrobię tego".
 • Gdy Ci dokuczają lub przezywają Cię, możesz reagować na to za pomocą jakiegoś zdania, które ma pokazać, że to Cię nie dotyka w sposób, w jaki by chcieli np. ""tak? no to co" lub " możesz tak uważać" czy " to możliwe".

 

SZANOWNI RODZICE

DRODZY UCZNIOWIE

Pamiętajcie, że nigdy nie jesteście sami ze swoimi problemami !!!

Jest wielu ludzi, którzy pragną Wam pomóc i wszystko jest możliwe!!!

PROBLEM, KTÓRY W POJEDYNKĘ WYDAJE SIĘ NIEMOŻLIWY DO ROZWIĄZANIA, W OBECNOŚCI ŻYCZLIWYCH LUDZI, STAJE SIĘ

O WIELE MNIEJ DOTKLIWY

Pomoc możesz uzyskać

 

Gdy jesteś ofiarą jakiejkolwiek formy agresji, przemocy, presji

 • w Sądzie Rodzinnym i Nieletnich, Włoszczowa ul. Partyzantów 14,

tel. (041)39 43 107, kuratorzy rodzinni (041) 39- 41- 115

bulletw Punkcie Konsultacyjnym Ofiar Przestępstw (budynek Polikliniki)

tel.(041) 34 92 222 Kielce, ul. Wojska Polskiego 51A, godz. 14.00-18.00

800 559975, 800 120226,

Jeżeli Twoim lub Twoich bliskich jest problem alkoholu, nikotyny, lub narkotyków możesz szukać pomocy:

 • Wojewódzka Przychodnia Terapii Uzależnienia od Alkoholu

i Współuzależnienia, tel.(041) 345- 08- 94, (041) 345-73-46 Kielce, ul. Grunwaldzka 47

 • Świętokrzyskie Centrum Profilaktyki i Edukacji, tel. (041) 331- 53- 13,

(041) 362- 72- 06 Kielce, ul. Manifestu Lipcowego 65

 • Rodzinna Poradnia Profilaktyki i Terapii Uzależnień

tel.(041) 362-92- 50, Kielce, ul.Wojska Polskiego 230A

 • Przychodnia Terapii Uzależnień i Współuzależnień, tel. (041) 345- 73- 46

lub (041) 345- 76- 14, Kielce, ul. Jagiellońska 42a

 • Świętokrzyskie Stowarzyszenie Profilaktyki Społecznej,

tel. (041) 366- 48- 47, Kielce ul. Urzędnicza 7b

 • Centrum Interwencji Kryzysowej, tel. (041) 344- 67- 28
 • Punkt Konsultacyjny, Rodzinna Poradnia Terapii Uzależnień,

tel. 345- 56- 65, 335- 87- 55, Kielce ul. Karczówkowska 36

 • Ogólnopolski Telefon Zaufania dla osób z problemem narkotykowym

881 199 990 (czynne codziennie od 16.00-21.00)

 • Pomarańczowa Linia dla rodziców, których dzieci upijają się

0800 1400 68 (bezpłatna linia)

GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ

W KRASOCINIE

tel. (041) 391-73-16 lub (041) 391-70-26 w.111

 

POSTERUNEK POLICJI W KRASOCINIE

ul. Emila Godlewskiego 11

tel. (041) 391-70-07

 

PORADNIA PSYCHOLOGICZNO – PEDAGOGICZNA

WE WŁOSZCZOWIE

ul. Sobieskiego 38 tel. (041) 39 43 319

 

Adresy e-mailowe, pod którymi możesz szukać pomocy:

pogotowie@niebieskalinia.pl

pedagogszkolny.bukowa@poczta.onet.pl


Powrót

Ostatnia aktualizacja: